Budi dio naše mreže

Izlaganje relikvija sv. Franje Ksaverskog važan je događaj koji se održava u indijskoj saveznoj državi Goa svakih deset godina, privlačeći hodočasnike i turiste iz cijelog svijeta.

/ mpp

Osamnaesto svečano izlaganje svetih relikvija sv. Franje Ksaverskog u četvrtak, 21. studenoga, okupilo je više od 12 tisuća hodočasnika u katedrali Sé u Goi u zapadnoj Indiji. Relikvije će na čašćenje biti izložene do 5. prosinca ove godine, nakon čega će biti vraćene u baziliku Dobrog Isusa (Bom Jesus), javlja CNA.

Sveti Franjo Ksaverski živio je životom misionara krstivši desetke tisuća u Indiji i Japanu. U smrti se nastavlja predavati Kristovoj Crkvi, dok njegove relikvije pružaju duhovnu utjehu hodočasnicima u Italiji i Indiji.

Svečeva desna ruka čuva se u Italiji, dok je nožni prst u Indiji nakon što ga je navodno odgrizao pretjerano revni hodočasnik. Ali najnetaknutija relikvija svetog Franje Ksaverskog je njegovo tijelo (gotovo cijelo), koje se izlaže za štovanje svakih 10 godina – u staklenom kovčegu kako bi se izbjegle bilo kakve druge nezgode povezane s nožnim prstima.

Relikvija sv. Franje Ksaverskog u Indiji / Foto: X

Za lokalce ovaj događaj prilika je za vjersko jedinstvo, budući da mnoge vjerske skupine u Indiji poštuju katoličkog sveca, ali i na rastuće nasilje prema indijskim kršćanima.

U iščekivanju javnog čašćenja relikivije, indijski premijer Narendra Modi nazvao je sveca „simbolom mira“, dok ga mještani od milja zovu „Goencho Saib“, što znači „zaštitnik Goe“.

Očekuju da će osam milijuna posjetiti relikvije tijekom razdoblja od 45 dana. Posljednju izložbu, 2014., posjetilo je najmanje 5,5 milijuna ljudi.

O relikviji

Sveti Franjo Ksaverski (1506. – 1552.) jedan je od prvih isusovaca koji je evangelizirao značajne dijelove Azije. Rođen je u plemstvu, ali je njegova obitelj izgubila sve dok je bio mlad. Kao mladić pohađao je sveučilište, gdje ga je njegov prijatelj, sv. Ignacije Loyolski, potaknuo da preda svoj život Bogu. Svetac se u početku opirao pozivu, ali je na kraju postao isusovac i misionar.

Tijekom svojih sedam godina u Indiji, sv. Franjo doveo je desetke tisuća ljudi u Crkvu. Živio na riži i vodi u kolibi sa zemljanim podom, poučavajući djecu o Bogu i posjećujući zatvorenike i bolesne.

Svečevi ostatci osim u Indiji, čuvaju se i u Rimu. Na zahtjev pape Pavla V., 1614. godine uklonjena mu je desna podlaktica koja se od tada čuva u talijanskoj prijestolnici.

Indijski kršćani odaju počast relikviji sv. Franje Ksaverskog / Foto: PUNIT PARANJPE/AFP/Getty Images

Ovo nije bio prvi put da su svecu uklonjeni dijelovi tijela. Na prvom izlaganju njegova tijela 1554., jedna portugalka mu je, navodno, odgrizla jedan nožni prst kako bi ga čuvala kao relikviju. Priča kaže da je nožni prst počeo šikljati krvlju. Nožni se prst sada čuva u relikvijaru u Goi.

Tijelo je izlagano nekoliko puta nakon njegove smrti, ali tradicija polučestih javnih izlaganja započela je nakon što su kružile glasine 1782. da je svečevo tijelo zamijenjeno tuđim ostacima. Crkva je održala javno izlaganje kako bi odgovorila na glasine, čime je započela tradicija izlaganja u posebnim prilikama. Posljednjih desetljeća tradicija se dosljednije poštuje.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja