Budi dio naše mreže

Kad je arkanđeo Gabriel pozdravio Mariju nazvao ju je "punom milosti". Ova punina milosti ukazuje na odsutnost grijeha u Mariji. Biti "pun milosti" znači da u Marijinoj duši nema mjesta ni za što drugo osim ljubavi i predanja Božjoj volji u njezinom životu.

/ dz

Da bi Marija bila Majka Božja trebala joj je prekomjerna količina Božje besplatne božanske pomoći da prihvati taj poziv, piše Michael R. Heinlen. Kao što Katekizam Katoličke crkve navodi u broju 490: “Da bi bila Spasiteljeva Majka, Marija je od Boga bila obdarena darovima dostojnima tolike zadaće. Anđeo Gabriel, u času navještenja, pozdravlja je kao milosti punu. I doista, da bi navještaju svoga poziva mogla dati slobodan pristanak svoje vjere, bilo je potrebno da bude sva nošena Božjom milošću.”

Uzmite za primjer čašu punu vode. Čaša koja je puna više ne može sadržavati vodu, ali ako nastavite točiti, prelit će se.

Papa Bl. Pio IX je Bezgrješno začeće proglasio dogmom vjere 1854. godine: „Najblaženija Djevica Marija bila je od prvog trenutka svog začeća jedinstvenom milošću i privilegijom svemogućeg Boga i na temelju zasluga Isusa Krista, Spasitelja ljudske rase, sačuvana od svih mrlja istočnog grijeha.”

Učiteljsko Crkve proglašava dogme „u obliku koji kršćanski narod obvezuje na neopozivu privrženost vjeri, istinama sadržanim u božanskoj Objavi ili također kad na definitivan način predlaže istine koje imaju potrebnu vezu s njima“ (Katekizam Katoličke crkve , Br. 88). Kao takva, dogma o Bezgrješnom začeću obvezujuća je istina vjere za katolike. 

Foto: Dario Zürchauer

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja