Utemeljitelj međunarodnog mirovnog projekta „Living Peace International“ Carlos Palma, posjetio je Zadar i susreo se s mladima koji kroz obrazovanje, kulturu i sport promiču vrijednosti mira. Projekt koji je Palma pokrenuo 2013. godine s tek 12 učenika u jednom razredu u Kairu danas okuplja oko tri milijuna mladih u 136 zemalja svijeta, a Zadar kao član Europske mreže mjesta mira aktivno sudjeluje u toj globalnoj inicijativi.
Projekt odgoja za mir „Living Peace International“ Palma je osnovao 2013. godine i prisutan je u oko 2 560 škola i sveučilišta, nevladinih organizacija, udruga i institucija, a sve je počelo sa svega 12 djece u samo jednom razredu u Kairu.

Living peace – Živi mir / Foto: Ines Grbić
Nositelji toga projekta sada surađuju s 94 međunarodne organizacije i uključuje 3 milijuna učenika u 136 zemalja svijeta. Glavno sjedište „Living peace-a“ koji obuhvaća promicatelje mira bez obzira na naciju i vjeroispovijest je u Rimu.
Kako je nastao projekt?
Projekt je nastao kao plod Palminog osobnog iskustva jer je trideset godina živio u zemljama Bliskog istoka gdje je bio rat: u Izraelu, Palestini, Jordanu, Libanonu, Iraku, Turskoj i u Egiptu. Kad je radio kao učitelj malene djece u školi u Jeruzalemu, prvog dana škole jedan dječak ga je pitao:
„Profesore, možete li reći što je mir? Želimo znati što možemo učiniti na jedan dan, da više ne bude rata?“.
„Nisam očekivao takvo pitanje. Za mene je to bio šok i jako me pogodilo, jer sam shvatio da su ta djeca rođena i odrasla u ratu“, rekao je Palma. Kasnije je, hodajući ulicom Jeruzalema, doživio eksploziju bombe koja je mnoge ranila i usmrtila oko njega, a on je bio krvav.
I to mu je bio šok, jer je do tada takve prizore vidio samo na televiziji i filmu.

Living peace – Živi mir / Foto: Ines Grbić
Po izlasku iz bolnice, Palma se upitao što on osobno može učiniti za mir u okruženju kulture smrti. Kasnije je doživio i arapski napad, a on je jednome koji ga je napao zacijelio ranu dok je taj napadač bježao.
Nakon tri dana, taj mladić koji ga je kamenovao pokucao je na vrata Palminog doma; donio mu je vratiti njegov rubac s kojim mu je Palma bio zaustavio krvarenje, kad ga je taj napao i u bijegu se ozlijedio i kruh koji je ispekla njegova majka.
Voljeti prvi, ljubiti sve…
„Shvatio sam: ako želim početi s kulturom mira, moram početi s kulturom ljubavi. Tako je nastala prva ideja o pokretanju projekta“, rekao je Palma. Došao je na ideju da izradi kocke mira na kojoj se ispisuju poruke o življenju vrijednosti koje dovode do mira, poput: voljeti prvi, ljubiti sve, oprostiti drugome, slušati drugoga.
Djeca su to ozbiljno shvatila te su nabolje promijenili i odnose u svojim obiteljima i školi
U školi djeca su svakog jutra bacila tu kocku te bi nastojala ostvariti poruku o življenju mira, na koju se kocka okrene. Poslije su pri kraju školskog sata razgovarali kako su tijekom dana ostvarili ideje o življenju mira. Djeca su to ozbiljno shvatila te su nabolje promijenili i odnose u svojim obiteljima i školi.
Roditelji su govorili kako su njihova djeca željela i nedjeljom ići u školu, koliko ih je privukao taj angažman za mir. Razvili su želju za činjenjem dobra te su djeca obrok koji bi ponijeli od kuće, sami poželjeli darovati drugom učeniku u školi.

Living peace – Živi mir / Foto: Ines Grbić
U jednom trenutku, djeca u Kairu gdje je Palma radio, željela su pisati svim predsjednicima država i reći im da se „dogodila revolucija, jer žive za mir“. Djeca su poslala pisma na e-mailove više od stotinu državnika. Dobili su odgovore od tadašnjeg američkog predsjednika Baracka Obame koji im je poručio: „Neka vas nitko i ništa ne zaustavi, jer ste počeli hod odgoja za mir“. Odgovorili su im i kralj Španjolske, predsjednik Irske, premijer Luksemburga, nobelovac iz Indije i drugi.
Razumio sam da je to Božji prst koji je želio preko tako jednostavne geste potaknuti val mira
„Upitao sam se što se događa da kocka od papira stvara toliko ‘buke’. Razumio sam da je to Božji prst koji je želio preko tako jednostavne geste potaknuti val mira i nade u svijetu“, ispričao je i dodao da je kocka mira ušla u zatvore, bolnice, među bolesnu djecu koja su u ohrabrujuće poruke na kocki gledala i čitala ih prije odlaska na operaciju te u mnoge organizacije.
Djeca kao učitelji mira
Organizacija „Svjetski krug veleposlanika mira“ sa sjedištem u Ženevi Palmi je 2012. dodijelila titulu veleposlanika mira, kao priznanje za njegovo djelovanje i promicanje kulture mira, uz poruku da je predivno djelovanje djece kao graditelja za mir. I djeca mogu postati veleposlanici mira, nakon što ih kandidira netko tko smatra da to svojim načinom života zaslužuju.
Djeca već od svoje vrtićke dobi postaju učitelji mira. Skupina djeca kandidirala je jednog dječaka koji je imao svega pet godina da bude veleposlanik mira. U obrazloženju su napisali:

Living peace – Živi mir / Foto: Ines Grbić
„On nam pomaže izmiriti se kad se posvađamo, on pospremi razred i sve sredi za nama kada mi izađemo iz škole.“ To dijete je postalo veleposlanik mira.
Postoji online edukacija za kandidaturu veleposlanika mira. Nakon te formacije, djeca odlučuju žele li se kandidirati za veleposlanika mira. Prijava se šalje u Ženevu, odakle dolazi potvrda o imenovanju veleposlanikom mira.
Papa Franjo podržao projekt ‘Living peace’
S projektom „Living peace“ bio je upoznat i papa Franjo koji je program istog sadržaja inicirao 2014., godinu dana poslije Palmine inicijative „Živi mir“. Palma je papi Franji napisao Pismo u kojem mu je rekao da to što je Papa pokrenuo, oni svojim projektom žive već godinu dana.
Nekoliko dana poslije toga, Palmu su nazvali iz Vatikana i rekli mu kako je papa Franjo zamolio da im Palma ispriča sve o tom projektu kojeg provodi.
Papa i suradnici izrazili su Palmi oduševljenje koliko je to što Palma projektom provodi u skladu s idejama i željama pape Franje u zauzimanju za mir.

Papa Franjo i dijete / Foto: Depositphotos
Nakon toga razgovora s Vatikanom, Carlos Palma i suradnici iz „Living peace-a“ ostvarili su i osobni susret s papom Franjom, kada ih je Papa ohrabrio, zahvalio im za sve što čine i puno podržao.
Ako u srcu nemamo mira, kako možemo očekivati da će u svijetu biti mira?
Papa je govorio što i Palma ističe: da se „mir među ljudima ili u nekoj zemlji sije u srcu. Ako u srcu nemamo mira, kako možemo očekivati da će u svijetu biti mira“, kao i da se duh mira živi u tzv. „malim stvarima“ u obitelji, na radnom mjestu. Papa Franjo predstavio je projekt „Living peace“ na jednom susretu pred 400 tisuća okupljene djece školaraca.
Skupina mladih sa Sicilije iz projekta ‘Živi mir’ dobila je kocku mira za Jubilej 2025. te je, prije Papine smrti, bila dogovorena njihova privatna audijencija s papom Franjom. Papa je umro, a dva dana poslije njegovog pokopa, djeca su ostavila jubilejsku kocku mira na Papinom grobu u crkvi Svete Marije Velike.
Aktivnosti zadarske djece u promicanju mira
Dobrodošlicu Palmi u Zadru kao domaćin izrazila je i u susretu s njim iskustva u odgoju mladih za mir razmijenila Anamarija Botica Miljanović, voditeljica projekta „Muzej u školi – baština i kultura mira“ Osnovne škole Zadarski otoci u Zadru. Bila je u pratnji Palme kad je za svog pohoda Zadru pohodio samostan sv. Frane i svetište sv. Šime u Zadru.
Miljanović svake godine s djecom iz OŠ „Zadarski otoci“, a priključe im se i druge zadarske škole, prigodnom manifestacijom obilježava spomen „Zadarskog mira“ u crkvi sv. Frane u Zadru, koji je potpisan u sakristiji crkve sv. Frane, 18. veljače 1358. godine.

Living peace – Živi mir / Foto: Ines Grbić
Uz ovogodišnju 667. godišnjicu potpisivanja toga mira, sudjelovala su djeca iz više zadarskih škola i KUD-ovi. Miljanović je upoznala Palmu s projektom i sportskom aktivnošću djece u zauzimanju za mir, koje u Zadru provodi u suradnji sa Slobodanom Mijolovićem, hrvatskim atletičarom.
Grad Zadar je dio Europske mreže mjesta mira od 2012. godine te sa suradnicima iz drugih europskih gradova i mjesta u kojima su potpisani mirovni ugovori, provodi europske projekte i inicijative čiji je zadatak promicati kulturu mira i odgoj mladih za mir.

Living peace – Živi mir / Foto: Ines Grbić
Palmu je u Zadru pratila i s talijanskog prevodila Gina Perkov iz Djela Marijina. Jedna od karizmi toga pokreta koji je nastao upravo u vrijeme Drugog svjetskog rata 1943. godine je zauzimanje za mir i bratstvo među narodima te pedagogija zajedništva.