"Marija, u ljepoti evanđeoskoga nasljedovanja i služenju općem dobru čovječanstva, uvijek odgaja za slušanje tih glasova, i ona sama postaje glas onih bez glasa kako bi rodila novi svijet, u kojemu smo svi braća, u kojemu ima mjesta za svakog odbačenog u našim društvima."
Izrazivši na početku poruke radost zbog održavanja skupa, iako na drugačiji način, Papa je napomenuo da njihova radost, međutim, ne smije zaboraviti brojnu braću i sestre koji žive u velikim teškoćama, otežanima pandemijom. Istinska radost koja dolazi od Gospodina uvijek daje prostora glasu zaboravljenih, kako bi se zajedno s njima izgradila bolja budućnost. Marija, u ljepoti evanđeoskoga nasljedovanja i služenju općem dobru čovječanstva, uvijek odgaja za slušanje tih glasova, i ona sama postaje glas onih bez glasa kako bi rodila novi svijet, u kojemu smo svi braća, u kojemu ima mjesta za svakog odbačenog u našim društvima – napomenuo je Papa navodeći riječi iz enciklike ‘Fratelli tutti’.
Spomenuvši više od 60 godina djelovanja Papinske međunarodne marijanske akademije, papa Franjo je istaknuo da je mariologija nužna prisutnost u dijalogu među kulturama, sposobna poticati bratstvo i mir. Znamo da su teologija i kultura kršćanskoga nadahnuća bile na visini svojega poslanja kada su znale vjerno živjeti na granici. Marija ima svoju posebnu prisutnost na granicama; ona je majka svih ljudi, bez obzira na etničku pripadnost ili nacionalnost. Marijin lik tako postaje uporište za kulturu sposobnu nadvladati prepreke koje mogu stvoriti podjele. Stoga nas na putu te kulture bratstva Duh potiče da ponovno prihvatimo znak utjehe i sigurne nade koja ima ime, lice i srce Marije, žene, učenice, majke i prijateljice – istaknuo je Papa napominjući da otajstvo koje Marija sadrži u sebi jest samo otajstvo Riječi utjelovljenoga Boga.