Jeste li čuli za benediktinske redovnike u opatiji St. Anne Kergonan u Francuskoj? Žive od vlastitog rada slijedeći recepte koje su razvili sami redovnici.
Pogledajmo ovu vjersku zajednicu skrivenu u regiji Morbihan u Francuskoj koja je osnovana 1897. godine.
Dvadeset i dva benediktinca u zajednici žive prema pravilu svetog Benedikta “Ora et labora” ili “moli i radi”.
Teški počeci francuske benediktinske opatije
Godine 1897. deset redovnika napustilo je opatiju Solesmes za Kergonan u Bretanji. Jedva 20 godina kasnije, 1914., imanje Kergonan osnovano je kao opatija.
Vrlo brzo, redovnici su iskusili mnoge poteškoće i morali su dvaput otići u egzil: jednom u Belgiju od 1901. do 1920., zbog antiklerikalnih zakona, a drugi put u Kartuzu Auray između 1942. i 1946., zbog njemačkih okupacija.
Srećom, priča za opatiju i njezinu zajednicu tu ne završava!
Nakon progonstva nastavio se život zajednice u opatiji svete Ane Kergonan. Tek 1968. godine započela je gradnja opatske crkve. Sedam godina kasnije posvetio ju je biskup Pierre-Auguste Boussard (1917.-1997.), biskup Vannesa u Francuskoj.
Vjerska zajednica pjevača
Danas 22 redovnika žive u opatiji St. Anne Kergonan i provode pet sati dnevno u crkvi za svoje službe – prva je u 5:00 ujutro!
Štoviše, jako dobro pjevaju. Dapače, njihovi su glasovi nekoliko puta snimljeni na CD-ima.
Redovnici su imali tradicionalne orgulje za pratnju glasa, što im nije dopuštalo da otpjevaju cijeli gregorijanski repertoar. Tako je 2016. opatija Sainte-Anne de Kergonan kupila nove orgulje. Time će se sačuvati i ažurirati remek-djela glazbene i duhovne baštine!
Redovnici također žive samo nekoliko koraka od oceana. Gregorijansko pjevanje stoga se drži mota samostana “Super voces aquarum multarum”, što znači “Više od glasa velikih voda”.
Jabuke u svim varijantama
Zajednica je četiri godine proizvodila proizvode od svojih 850 stabala jabuka.
Prvo beru i sortiraju jabuke. Potom redovnici neke od njih prerađuju u 100 posto čisti sok od jabuke. Preostale jabuke šalju se na radno mjesto za uzdržavano zapošljavanje koje se nalazi samo nekoliko kilometara dalje.
Ondje zaposlenici s invaliditetom rade džemove, želee od jabukovače i kompote od jabuka. Naravno, slijede recepte koje su razvili sami redovnici. Dakle, opatija može ponuditi širok izbor samostanskih zanata, donosi ChurchPOP.