Rumunjska je u nedjelju 16. kolovoza obilježila prvi Nacionalni dan svijesti o nasilju nad kršćanima. Mnoge zgrade i spomenici u Rumunjskoj, poput Palače parlamenta u Bukureštu, Nova crkva sv. Jurja, Slavoluk i Palača Mogoşoaia bile su obasjane kako bi se izrazila solidarnost i bratstvo s onima koji su u progonstvu.
U nedjelju je Rumunjska, s većinski pravoslavnim stanovništvom, obilježila prvi Nacionalni dan svijesti o nasilju nad kršćanim, kojim je odana počast rumunjskim mučenicima Brâncoveanu, ali se želi također pojačati svijest o globalnom problemu progonstva kršćana, piše CruxNow. Prema istraživanju provedenom 2018. (Istraživački centar Pew), Rumunjska je jedna od najreligioznijih nacija u Europi po tome koliko je Rumunjima važna religija u njihovom svakodnevnom životu, koliko je prakticiraju i mole i po tome koliko su sigurni u svoju vjeru.
Rumunjska Vlada usvojila je još u lipnju zakon kojim je proglašeno da će se 16. kolovoza obilježavati kao Nacionalni dan svijesti o nasilju nad kršćanima. Ovaj datum izabran je jer se 16. kolovoza također obilježava blagdan rumunjskih mučenika Brâncoveanu, oca i četvorice sinova koji su pretrpili mučeničku smrt 1714. u Carigradu. Tako su u nedjelju mnoge važne zgrade i spomenici bili obasjani, poput Palače parlamenta u Bukureštu i Slavoluk te Nova crkva sv. Jurja i Palača Mogoşoaia, dvije zgrade koje je izgradila upravo obitelj Brâncoveanu.
Svakodnevno u svijetu prosječno 8 kršćana bude ubijeno zbog svoje vjere, a 23 silovano ili seksualno uznemiravano.
Veleposlanik Rumunjske pri Svetoj Stolici Liviu-Petru Zăpârțan, poručio je kako je ovo poruka bratstva koja je u suglasju s porukom Pape o ljudskom bratstvu – poruka o tome da moramo pronaći poveznice neovisno o religijskom opredijeljenju jer smo svi sestre i braća, piše Rome Reports. Kako je naveo veleposlanik Liviu-Petru Zăpârțan, cilj obilježavanja ovog dana je buđenje svijesti o dramatičnoj situaciji u modernom svijetu.
Kršćani su najugroženija religiozna skupina na svijetu te su žrtve najmanje 75 posto svih religiozno motiviranih nasilja i ugnjetavanja, navedeno je u istraživanju organizacije Pomoć Crkvi u potrebi (ACN) iz 2017.
Organizacija “Open Doors” predstavila je 15. siječnja ove godine izvještaj “World Watch List 2020” u kojem, među ostalim, stoji da je u svijetu oko 260 milijuna kršćana progonjeno, da je izrazito kritično stanje u Sjevernoj Koreji i Sahelu, kako su kršćanske obitelji izložene prijetnjama smrću te da je zabilježeno više od osam tisuća slučajeva zlostavljanja žena, temeljenoga na vjerskoj diskriminaciji.
U izvješću stoji da je dnevno u prosjeku osam kršćana ubijeno zbog svoje vjere, a 23 silovano ili seksualno uznemiravano, da su svakog tjedna napadnute otprilike 182 crkve ili kršćanske zgrade, a 276 kršćanskih domova spaljeno ili uništeno, te da je na mjesečnoj bazi oko 309 kršćana nepravedno zatvoreno zbog svoje vjere.