Budi dio naše mreže

Pariška katedrala Naše Gospe (Notre Dame) otvorena je u rekordnom roku, pet godina nakon razornog požara u travnju 2019. godine i temeljite obnove. Pogledajte kako je izgledalo otvorenje na kojem je drevno zdanje otkrilo novi sjaj.

/ ei

Sveta misa, u nedjelju 8. prosinca počela je procesijom sa zastavama 106 pariških župa.

Foto: Sarah Meyssonnier/REUTERS

Tijekom euharistijskog slavlja posvećen je novi metalni oltar u koji su položene relikvije petero svetaca povezanih s Parizom – sv. Magdalene Sofije Barat, sv. Katarine Laboure, sv. Marije Eugenije Milleret, sv. Karla de Foucaulda, i bl. Vladimira Ghike.

 

Foto: Sarah Meyssonnier/REUTERS

Mons. Laurent Ulrich ujedno je preuzeo svoju stolnu crkvu jer je pariškim nadbiskupom imenovan tri godine nakon požara.

Foto: Christophe Petit Tesson/REUTERS

U povodu otvorenja novoobnovljene katedrale napravljene su posebno dizajnirane misnice koje je osmislio modni dizajner Jean-Charles de Castelbaja.

Foto: Christophe Petit Tesson/REUTERS

U katedralu je pored novog ambona vraćen u požaru neoštećen kip Naše Gospe – Bogorodice s Djetetom Isusom, zaštitnice katedrale.

Foto: Thibault Camus/REUTERS

U slavlju su uz službenike i uzvanici sudjelovali samo vjernici koji su se prethodno prijavili putem aplikacije, što zbog velikog interesa moraju učiniti svi koji ju ovih dana žele posjetiti.

Foto: Christian Hartmann/REUTERS

Unatoč raznim prijedlozima, stari vitraži su obnovljeni i vraćeni na svoja mjesta te ponovno krase unutrašnjost, a šest stradalih u požaru zamijenit će novi koje će izraditi moderni umjetnici.

Foto: Sarah Meyssonnier/REUTERS

Na ulazu u bogoslužni prostor postavljena je nova krstionica koju je, kao i ostali liturgijski namještaj te posuđe, dizajnirao francuski umjetnik Guillaume Bardet.

Foto: Christian Hartmann/REUTERS

U požaru 2019. godine oštećen je relikvijar za Svetu krunu, dok je vatrogasni kapelan iz goruće katedrale spašavao relikvije i Presveti Sakrament. Novi relikvijar, rad Sylvaina Dubuissona, u čijem će središtu biti Isusova trnova kruna, izazvao je različite reakcije.

FOTO: Sarah Meyssonnier/REUTERS

Liturgijsko pjevanje predvodilo je nekoliko zborova, uz pratnju obnovljenih orgulja.

Foto: Christian Hartmann/REUTERS

Velike orgulje ispod zapadne rozete prethodno su se oglasile na otvorenju u subotu 7. prosinca. Zvukom iz 115 registara i 8 tisuća svirala su sa zborom odgovorile nadbiskupu Ulrichu na trostruko kucanje biskupskim štapom po glavnim vratima koja su se zatim otvorila. Tom prilikom zvonilo je najveće zvono Emmanuel od oko 13 tona.

Foto: Sarah Meyssonnier/REUTERS

Foto: Christophe Petit Tesson/REUTERS

U svečanosti je sudjelovalo i oko 160 vatrogasaca. Nazočni su ih pratili pljeskom, a riječ „Merci“ (Hvala) pojavila se na pročelju u znak zahvale za napore kojima su spriječili veću štetu. Zahvala je bila upućena i više od 2 tisuće radnika uključenih u obnovu.

Photo: Christophe Petit Tesson/REUTERS

Foto: Sarah Meyssonnier/REUTERS

Dosad je obnovljeno 2 tisuće skulptura i ukrasnih dijelova, a među mnogima koji su „preživjeli“ požar je bakreni pijetao s vrha zvonika tornja koji je izgorio te se srušio. Njegov pronalazak u pepelu na zgarištu, probudio je nadu da će katedrala ponovno zasjati, a mnogi su u tomu prepoznali čudo.

Foto: Sarah Meyssonnier/REUTERS

Radovi na pariškoj katedrali se nastavljaju, a trebali bi biti dovršeni 2028. godine.

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja