Dirnuti susretom s eritrejskim katolicima u Sudanu, koji se susreću sa siromaštvom i progonstvom iz vlastite domovine, fra Ćiro Lovrić, don Davor Klečina i vlč. Boris Ljevak iz Banjolučke biskupije odlučili su im pomoći.
Država na obali Crvenoga mora, Eritreja, stekla je neovisnost 1993., no zbog vladajuće diktature zbog koje je uhapšeno više od 10 000 političkih zatvorenika te dolazi do mučenja i prislinoga rada, kao i ograničavanja brojnih sloboda i potpune izolacije od svojih susjeda, ova je afrička zemlja prozvanom ”Afričkom Sjevernom Korejom”.
Više od 40 000 eritrejaca je emigriralo 2015. u Europsku uniju, a još ih je mnogo pronašlo utočište u pokrajnjoj Etiopiji i Sudanu.
Eritrejci su većinom kršćanski narod te se 60% izjašnjavaju kao pravoslavci, dok ostatak uglavnom pripada Katoličkoj Crkvi te obdržavaju aleksandrijski obred. Od 100 000 eritrejskih emigranata koji se nalaze u brojnim kampovima po Sudanu, ipak je jedan dio uspio pronaći utočište u glavnom gradu Sudana, Khartoumu, gdje žive kao podstanari.
Eritrejske katolike toga grada imali su priliku upoznati trojica svećenika iz Banjolučke biskupije: fra Ćiro Lovrić, don Davor Klečina i vlč. Boris Ljevak. Domaćin im je bio don Ante Vidović koji je rodom iz Livna, a trenutno je na diplomatskoj službi Svete Stolice u Khartoumu.
Za duhovnu skrb eritrejaca na tom području zaduženo je trojica franjevaca kapucina na čelu s fra Kifleyesusom Gabreslasiem.
Nadbiskupija Khartoum nastoji osigurati eritrejskim katolicima duhovnu skrb te im je ustupila crkvu sv. Petra i Pavla za liturgijske potrebe, a za pastoralne i društvene aktivnosti omogućen im je pristup pastoralnom centru u Jirefu – siromašnoj kartumskoj četvrti gdje živi većina migranata. Za duhovnu skrb eritrejaca na tom području zaduženo je trojica franjevaca kapucina na čelu s fra Kifleyesusom Gabreslasiem.
Pri njihovoj posjeti, trojica je svećenika suslavilo s eritrejskim katolicima blagdan Bogojavljanja po julijanskom kalendaru, kada se istovremeno slavi i blagdan Krštenja Gospodnjeg te je na taj dan prvu pričest primilo 60-ak eritrejske djece.
”Ta njihova euharistija, to vam ne mogu opisati, to se mora samo mora doživjeti. Ona traje četiri sata, zamislite. A čim naša liturgija prelazi koju minutu svi su već nervozni. Uopće nisam doživio da je prošlo četiri sata, to je bilo nešto predivno – kao da sam doživio neku duhovnu ekstazu”, rekao je don Davor za Hrvatski katolički radio. Objasnio je i kako imaju i “stav klanjanja”, kada se podiže hostija, oni padnu ničice. “To je stav potpunog predanja”, rekao je don Davor.
Duboko dirnuti susretom, fra Ćiro Lovrić, don Davor Klečina i vlč. Boris Ljevak osjetili su potrebu da im pomognu.
Novac je uručio nakon mise u crkvi sv. Petra i Pavla, a nakon euharistije i svečanosti, odmah su krenuli s akcijom čišćenja terena za radove.
Saznavši da u pastoralnom centru Jiref žele nadograditi i pokriti dio koji će eritrejsku djecu na njihovim susretima štititi od jakog afričkog sunca, fra Ćiro Lovrić je odlučio donirati novac kako bi se projekt realizirao.
Novac je uručio nakon mise u crkvi sv. Petra i Pavla, a nakon euharistije i svečanosti, odmah su krenuli s akcijom čišćenja terena za radove, a rado su se priključila i djeca.
Nakon više od mjesec dana radova, ovih dana je projekt priveden gotovo do kraja – dio pastoralnog centra je nadograđen i natkriven, tako da su eritrejski katolici u Khartoumu, poglavito djeca, dobili prostor za svoje brojne duhovne i društvene aktivnosti.
“To je narod koji živi kao migranti – ne znaju što ih sutra čeka, ostali su bez svoje domovine. Nemaju materijalnog vlasništva, ljudski gledano nemaju neke perspektivu, budućnost, ali imaju Boga i imaju svoju vjeru i ta vjera im doista daje snagu. To nije dio njihovog folklora, već dio njihovog života”, zaključio je don Davor Klečina.