Budi dio naše mreže

Nakon pet godina obnove, katedrala Naše Gospe (Notre Dame) u Parizu, uskoro otvara vrata vjernicima i posjetiteljima. Većim dijelom obnovljena blista u novom ruhu, a mi vam otkrivamo izgled unutrašnjosti.

/ ei

Radovi na obnovi, koja je započeta nakon što je katedrala učvršćena nakon požara 2019., odvijali su se na dvije razine: strukturnoj i estetskoj, prenosi Zaklada Notre Dame.

U prosincu 2021. program je odobrilo Nacionalno povjerenstvo za baštinu i arhitekturu (CNPA). Cilj je bio vratiti katedralu u bogoslužnu funkciju i ponuditi novu unaprijeđenu turu za dvanaest milijuna vjernika, hodočasnika i turista, koliko ih ju je pohodilo svake godine prije nesreće.

Nadbiskup Ulrich: Notre Dame neće biti kao prije

Pariški nadbiskup Laurent Bernard Marie Ulrich najavio je kako će katedrala 7. prosinca biti sasvim drugačija od katedrale 14. travnja 2019. odnosno dan prije požara. „Često sam znao reći ljudima koji su mi govorili ‘Vratite nam katedralu kakvu smo poznavali’ da neću moći. Nisam mogao jer je poprimila boje koje do sada nije imala.”

Kontrast će doista biti jak među sjećanjima mnogih, od katedrale zamračene vremenom, dima svijeća, bezbrojnih posjeta tijekom osam stoljeća postojanja do svijetle, blistave boje očišćenog kamena, slika i freski.

Pozvao je vjernike da se ne zadovolje pogledom na veličanstveno kamenje te podsjetio da je ovo Božji dar i dar za Boga. „Nemojte zaboraviti da su ljudi, ponizno, učinili ono što je Bog tražio od njih da bi očitovali katoličku vjeru. Zato, mi nismo ponosni na ovo što je ovdje učinjeno. Jednostavno smo zahvalni“, naglasio je nabiskup.

Iako se katedrala uskoro otvara, najavljeno je da će potpuna obnova trajati do 2028. godine.

Unutrašnjost katedrale Notre Dame / Foto: Sarah Meyssonnier/REUTERS

Tijekom obnove katedrale radilo se na raznim projektima među kojima su:

  • zamjena liturgijskog namještaja (oltara, ambona, sedesa, krstionice, tabernakula i sjedala) i posuđa koje je dizajnirao Guillaume Bardet

  • izradi novog liturgijskog ruha koje je dizajnirao modni dizajner Jean-Charles de Castelbajac

Foto: YouTube

  • nadogradnji korskih orgulja

Photo: Stephane de Sakutin/REUTERS

  • izradi novog relikvijara za Svetu krunu koji je dizajnirao Sylvain Dubuisson

stari i novi relikvijar Kristove krune u Notre Dameu Foto: X/Facebook

Zanimljivo je da je radove izvodilo 2 tisuće radnika, a obnovljeno je isto toliko skulptura i ukrasnih dijelova. Za obnovu izgorjelog krovišta i tornja bilo je potrebno 2400 hrastova.

Prvo bogoslužje

Neoštećen kip Bogorodice s Djetetom

Neoštećen kip Bogorodice s Djetetom / Foto: Facebook

Prva liturgija u katedrali Naše Gospe u Parizu, nakon višegodišnje obnove, bit će slavljena na Drugu nedjelju došašća, 8. prosinca 2024.

Tijekom bogoslužja, kojim će predsjedati pariški nadbiskup Laurent Ulrich, bit će posvećen novi oltar. Očekuje se sudjelovanje oko 150 biskupa iz Francuske i drugih zemalja. Također, orgulje će ponovno zasvirati – svečani himan zahvale Te Deum, čime će završiti bogoslužje.

„Iščekivanje ponovnog otvaranja katedrale je sve veće“, rekao je nadbiskup Ulrich. On će prethodnog dana, u subotu 7. prosinca, pastirskim štapom pokucati na glavna vrata „da bi se katedrala sama otvorila i dočekala nas“, kako je objasnio o. Guillaume Normand, odgovoran za obred, objavila je IKA.

Uoči otvaranja, u katedralu je vraćen kip Naše Gospe (Bogorodice s Djetetom) koji je u požaru ostao neoštećen, te su postavljena zvona.

Notre Dame prije požara / Foto: Wikimedia Commons

Zvona Notre Dame u petak zvonila prvi put nakon požara

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja