U Tokiju su 24. kolovoza otvorene 16. Paraolimpijske igre. Na tim se Igrama u 22 sporta natječu 4403 sportaša i sportašica iz 162 izaslanstva, uključujući Paraolimpijski tim izbjeglica i pet zemalja koje sudjeluju prvi put. Hrvatsku će predstavljati 22 sportaša i sportašica. Ali kako je sve počelo?
Njemačko-britanski neurolog Ludwig Guttmann osnovao je 1944. godine u bolnici Stoke Mandeville u Londonu Centar za ozljede kralježnice. Na dan otvaranja Olimpijskih igara u Londonu 29. srpnja 1948., Guttmann je organizirao i prvo natjecanje za sportaše u invalidskim kolicima koje je kasnije nazvano Stoke Mandeville Games, i to je bila prekretnica u povijesti Paraolimpijade. Uključeno je bilo 16 ozlijeđenih vojnika i vojnikinja koji su sudjelovale u natjecanju u streljaštvu. Već 1952. godine nizozemski bivši vojnici putovali su u Englesku kako bi se natjecali protiv britanskih sportaša, što je dovelo do uspostavljanja Međunarodnih igara Stoke Mandeville.
Međunarodni olimpijski odbor (IOC) 1955. godine službeno je priznao Međunarodni odbor za sport gluhih (CISS), tako da su već 1960., od 18. do 25. rujna, u Rimu održane prve Paraolimpijske igre. Na njima je u 8 sportova sudjelovalo 400 sportaša iz 23 zemlje.
Te su igre zapravo bile 9. Međunarodne igre Stoke Mandeville, ali su postale poznate i kao 1. ljetne Paraolimpijske igre, jer su korištena ista borilišta kao i na Olimpijskim igrama.
Godine 1962. osnovana je Međunarodna sportska organizacija za osobe s invaliditetom (IOSD), za pomoć slabovidnim osobama, osobama s amputacijom ili cerebralnom paralizom i paraplegičarima koji nisu imali pravo sudjelovati na Međunarodnim igrama Stoke Mandeville.
Nažalost, nisu sve Paraolimpijske igre održane u istim gradovima kao i Olimpijske igre, i to iz različitih razloga. Primjerice, Paraolimpijske igre 1968. održane su u Tel Avivu, a ne u Mexico Cityju. Heidelberg je 1972. bio domaćin jer je Olimpijsko selo u Münchenu odmah nakon Igara pretvoreno u privatne stanove. A Ljetne paraolimpijske igre 1980. održane su u nizozemskom Arnhemu, jer je Moskva odbila biti domaćin Paraolimpijskih igara.
Svake godine uključivani su novi sportovi i sve više natjecatelja, ali i oni s različitim invaliditetom, primjerice kvadriplegičari, sportaši s amputacijom ili sportaši s oštećenjem vida, cerebralnom paralizom ili intelektualnim teškoćama.
Međunarodni olimpijski odbor (IOC) osnovao je 1982. Međunarodni koordinacijski odbor svjetskih sportskih organizacija za osobe s invaliditetom (ICC), zbog potrebe za jedinstvenim upravnim tijelom koje će brinuti o sportu za osobe s invaliditetom. Sedam godina kasnije, 22. rujna 1989. Međunarodni paraolimpijski odbor (IPC) zamijenio je ICC kao upravljačko tijelo paraolimpijskog pokreta, a prvi predsjednik bio je Kanađanin Robert Steadward.
Još 2001. godine IOC i IPC potpisali su sporazum koji osigurava praksu “jedna ponuda, jedan grad”, što znači da će isti grad biti domaćin i Olimpijskih i Paraolimpijskih igara.
Više o povijesti Paraolimpijskog pokreta možete potražiti OVDJE.
A kakvo je stanje u Hrvatskoj, nedavno je u našem programu podsjetio glasnogovornik Hrvatskoga paraolimpijskog odbora Darko Matić: