Svakodnevno u programu Hrvatskoga katoličkog radija u 9 sati i 30 minuta hodočasnici i duhovnici Marijanskog zavjeta za Domovinu, (a u hodočašće je uključeno više od 150 svećenika iz svih krajeva Hrvatske) javljaju se uživo s najnovijim informacijama, dojmovima i svjedočanstvima s hodočasničkog puta. Mrežna stranica Hrvatske katoličke mreže svakodnevno objavljuje Hodočasnički dnevnik.
Nakon spajanja zadnje priključne rute Pakrac – Udbina s glavnom rutom na Udbini u petak, za vikend se broj hodočasnika dodatno povećao. Pridružili su se brojni hodočasnici iz raznih dijelova Hrvatske – od Zagreba, Zaprešića, Jastrebarskog, Rijeke, Šibenika, Splita, Metkovića – te se u subotu ujutro okupilo više od 50 hodočasnika na Udbini. Hodočasnički dan započeli su misom u Crkvi hrvatskih mučenika na Udbini koju je predvodio duhovnik glavne rute tih dana vlč. Jeronim Jokić, župnik iz Lupoglava iz Istre. Svečanom misom, uljepšanom pjesmom hodočasnika, ali i zvucima orgulja, započeli su hod na blagdan sv. Ilije.
Crkva na Udbini nalazi se iznad Krbavskog polja, bitnog mjesta hrvatske povijesti, gdje su brojni Hrvati svoje živote položili u borbi protiv Turaka, a čiji se prikaz nalazi i na reljefu iza oltara u samoj crkvi. Uz tu bitku, reljef na lijevoj strani prikazuje bleiburško stradanje i križni put Hrvata na kraju Drugog svjetskog rata. Treći dio reljefa prikazuje vukovarska stradanja u Domovinskom ratu. Crkva je zamišljena kao skupno mjesto svih hrvatskih stradanja i muke hrvatskog naroda do ostvarenja svoje države i slobode.
S tog mjesta hodočasnici su krenuli prema odredištu dana, mjestu Sv. Rok. Kroz polja i prirodu koja pruža prekrasne poglede, hodočasnici su prolazili hodom i molitvom.
Na putu prema Sv. Roku svratili su u Lovinac. Ondje su se okrijepili, a zatim i pomolili u crkvi sv. Mihovila. Izmolili su litanije sv. Mihovila te mu se preporučili u molitvi da ih štiti od zla. Uz crkvu, vidjeli su i zvona koja su oštećena te stoje kao spomen i sjećanje na stradanje u Domovinskom ratu.
Nakon prijeđenih oko 28 km, stigli su na odredište u Sv. Rok. Na ulazu u mjesto, pomolili su se kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Zatim su zastali osvježiti se i okrijepiti. Uz vodu i sok od bazge započeli su razmišljanje o odlomku Evanđelju o Marti i Mariji. Uz vodstvo duhovnika, došli su do raznih novih spoznaja i razmišljanja te se tako pripremili za sljedeći dan.
U Sv. Roku su se pomolili u crkvi sv. Roka gdje su završili hodočasnički dan. Nakon toga, došli su do hostela Sv. Rok gdje im je vlasnica Ivana organizirala večeru i smjestila sve hodočasnike.
Ovogodišnje peto zavjetno hodočašće krenulo je 8. lipnja iz Osijeka, a završava 21. kolovoza u Dubrovniku. Sve informacije, podatke o rutama i način prijave potražite OVDJE.