Katolička crkva sv. Ivana Kapistranskoga u Lopi u Demokratskoj Republici Kongu oskrnavljena je u novom nasilju koje je pogodilo regiju. Svetogrđe se dogodilo 21. srpnja, u kontekstu sukoba između nekoliko naoružanih skupina koje se bore za kontrolu nad teritorijem.
Prema izjavi Biskupijske komisije „Iustitia et pax“ Bunije, odgovorni za oskvrnuće očito su članovi naoružane skupine CODECO (Coopérative pour le Développement du Congo), koja je u prošlosti bila odgovorna za slična djela, prenosi Fides.
Prema Komisiji, dva dana ranije, 19. srpnja, glasnogovornik kongoanske redovne vojske (FARDC) najavio je „vojni savez između FARDC-a i CODECO-a“ za borbu protiv nove naoružane skupine koja se pojavila u tom području, Konvencije za narodnu revoluciju (CRP). Osnivanje ovog pokreta najavio je u ožujku u Ugandi Thomas Lubanga, bivši vođa pobunjenika kojeg je osudio Međunarodni kazneni sud.
Prijavljen je niz koordiniranih napada
Prema Komisiji „Iustitia et pax“, nakon objave ovog saveza, na području Djugua prijavljen je „niz koordiniranih napada na CRP“. Kao dio tih operacija, tijekom napada na selo Lopu, u pokrajini Ituriju, kasno ujutro 21. srpnja, članovi CODECO-a oskvrnuli su prezbiterij i Marijino svetište u crkvi sv. Ivana Kapistranskoga.

Foto: Fides
U izjavi, koju je potpisao o. Chrysanthe Ngabu Lidja, predsjednik Komisije „Iustitia et pax“ u Buniji, detaljno se navodi da svetogrđe uključuje oskvrnuće svetohraništa s posvećenim hostijama bačenim na tlo, pljačku Marijinog svetišta te uništavanje misnica, ruha i liturgijskih predmeta koji su razbacani po tlu. Dodaje se da su svećenici i lokalna zajednica doživjeli duboku traumu tijekom napada pobunjenika.
Posljedice upada CODECO-a „uz podršku FARDC-a“ najmanje je troje mrtvih i pljačka brojnih civilnih objekata.
Svetogrđe uključuje oskvrnuće svetohraništa s posvećenim hostijama bačenim na tlo
„Iustitia et pax“ u DR Kongu osuđuje „nošenje oružja od strane bilo koga izvan sigurnosnih snaga, kao i neprirodni savez između pripadnika milicija FARDC-a i CODECO-a, koji je omogućio ove zlouporabe, javno objavljene i emitirane na radiju“. Također poziva na „odgodu opsadnog stanja kako bi se obnovio mir iskorjenjivanjem naoružanih skupina te razoružanjem, demobilizacijom i reintegracijom pripadnika milicija“.
Opsadno stanje je na snazi u Ituriju i u Sjevernom Kivuu od svibnja 2021. Vojsci su dane široke ovlasti, ali dosad nije omogućena obnova mira u regiji.