Križni put „Za Križem po Višnjici“ po prvi je put održan u subotu, 2. travnja u organizaciji Zavičajne udruge Višnjica, Odbora za vjersku i sakralnu baštinu i uz podršku župnika župe Pohođenja Blažene Djevice Marije u Višnjici vlč. Vlade Boraka.
Postaje križnog puta vodile su hodočasnike kroz najstarije naselje Višnjice, naselje Zlogonje koje se prvi put spominje u Povelji kralja Bele IV. od 11. listopada 1244. godine kao zasebni feudalni posjed koji se zajedno s posjedima Velika, Lobor i Klenovnik oduzimaju velikašu Pučini i daruju varaždinskom županu Mihajlu za zasluge u ratu protiv Mongola, izvijestila je Zavičajna udruga Višnjica.
Prva postaja bila je kod kapele sv. Florijana iz 17. stoljeća koja se nalazi samo nekoliko metara udaljenosti od granice sa Slovenijom.
Nažalost, kapela sv. Florijana teže je oštećena u potresu 29. prosinca 2020. godine i čeka obnovu kako bi i nadalje mogla okupljati vjernike na misna slavlja i proštenja, kako Hrvate tako i Slovence čemu će zasigurno doprinijeti i ulazak Hrvatske u schengenski prostor i ukidanje graničnih kontrola.
Snijeg nije omeo hodočasnike na putu
Na početku hodočašća ispred kapele sv. Florijana župnik vlč. Vlado Borak blagoslovio je hodočasnike te za tu priliku izrađenu župnu zastavu i hodočasnički križ pozvavši okupljene da uz svoje nakane mole za mir u svijetu. Voditelj hodočašća, ujedno i voditelj Odbora za vjersku i sakralnu baštinu pri Zavičajnoj udruzi Višnjica Damir Dukarić, pozdravio je okupljene u ime Udruge te predstavio inicijativu i plan odvijanja pobožnosti križnog puta.
Loša vremenska prognoza, snijeg koji je svojom bjelinom prekrio idilične zlogonjske brege, nije uplašio hodočasnike na putu po postajama križnog puta od kapele sv. Florijana, pilova i križeva patronimičkih zaseoka do župne crkve Pohođenja BDM u Višnjici.
Razmatranja na postajama su čitale Petra, Ivana i Valentina kao predstavnice mladih višnjičke župe, a hodočasnici su se izmjenjivali u nošenju Križa. Na križnom putu hodočasnike su dočekivali mještani nudeći okrepu.
Prvi križni put „Za Križem po Višnjici“ završen je misnim slavljem u župnoj crkvi koje je predvodio župnik vlč. Borak. U svom obraćanju pohvalio je inicijativu i zahvalio hodočasnicima na zajedništvu i žrtvi. S obzirom da su se tijekom križnog puta hodočasnicima na postajama priključivali novi sudionici, završni broj sudionika na kraju hodočašća bio je puno veći od početnih trideset.
Križni put po Višnjici – plod djelovanja Zavičajne udruge Višnjica
Ideja o organizaciji križnog puta po župi nastala je kao plod djelovanja Zavičajne udruge Višnjica, a kojoj je cilj otkrivati, prezentirati, čuvati i razvijati neprocjenjivo bogatstvo povijesne, kulturne, prirodne i sakralne baštine ljudi i mjesta višnjičkog kraja. Prvotna ideja križnog puta po Višnjici obuhvaćala je kompletnu površinu Višnjice koja iznosi zavidnih 18 četvornih kilometara, no u želji da hodočašće okupi i mlađe i starije mještane, odlučeno je kako će se hodočašće “Za Križem po Višnjici” premještati svake godine u neko drugo naselje. Prema tom planu korizmeno hodočašće „Za Križem po Višnjici“ trebalo bi se 2023. godine odvijati kroz naselje Zalužje.
O ciljevima projekta
Ciljevi projekta „za Križem po Višnjici“, uz one duhovne koji proizlaze iz same pobožnosti križnog puta, jesu razvijanje kulture zajedništva i poticaj mještanima, osobito mladima, da upoznaju svoj rodni kraj, njegovu povijest i baštinu. S obzirom da su se već prve godine ovoj inicijativi odazvali mještani okolnih mjesta, nije nerealno očekivati da „Za Križem po Višnjici“ postane poznat i u širem prostoru Varaždinske županije kao i susjedne Slovenije.