Umirovljeni splitsko - makarski nadbiskup mons. Marin Barišić predvodio je misno slavlje u crkvi sv. Stjepana Prvomučenika u Slivno Ravnom prije početka XXII. „Vodičkog festivala žudija“ u kojem su sudjelovali čuvari Kristova groba iz 29 župa Hrvatske i BiH, na Uskrsni ponedjeljak 10. travnja.
Neka uskrsli Gospodin bude s nama danas u radosti njegova i našega uskrsnuća, rekao je uvodu misnoga slavlja mons. Barišić pozdravljajući sve nazočne, napose žudije, čuvare Kristova groba.
„Kako usporediti vas? Došla mi je jedna usporedba, ne znam da li je prihvatljiva, ali meni donekle je. Sjećate se domovinskog rata. Neki naši Hrvati bili su u JNA i kad je došlo do obrambenog rata, redovito, svi su prešli u našu hrvatsku vojsku. Dogodilo se nešto slično i sa židovskim vojnicima, sa čuvarima Isusovog groba – od pogana, postali su svi kršćani. Pa evo, ovdje su svi vojnici – čuvari Isusovog groba u Hrvatskoj i BiH, svi su vjernici, svi su kršćani. Dogodilo se obraćenje!“ pojasnio je mons. Barišić te dodao kako su vojnici bili prvi koji su raznosili radosnu vijest. Zanimljivo je kako je Gospodin rekao svojim učenicima da trebaju propovijedati evanđelje svim ljudima a najprije onima koji su ga razapeli.
Gospodin Isus Krist pobijedio je i smrt, otvorio nam je budućnost da naše nade se ne odbijaju od zida smrti, nego da imaju doista svoje ostvarenje u Isusovom uskrsnuću i našem uskrsnuću. Velik je događaj slavlja Božića, ali Božić je samo uvod u ovo najveće slavlje naše vjere u Kristovo uskrsnuće, to je događaj, temelj i razlog naše nade, nade za sve bolesnike, starce, umiruće, osamljene, zatvorenike, doista ovo je nada za sve nas.
Dragi čuvari Isusova groba – vi imate veliku ulogu, nastavljate tu blizinu i obraćenje novosti uskrslog Gospodina, koji je protresao ovaj mentalitet, ovaj svijet sa svojim uskrsnućem, otvorio je grob koji je bio zapečaćen, vlast nije dala novosti, želi kontrolu, želi staro, a dogodilo se nešto neočekivano, gradi se temelj novoga svijeta, novoga čovjeka, na temelju uskrsne nade, Krista raspetoga i uskrsloga, i vi niste više čuvari staroga, vi ste svjedoci ove novosti – mira, praštanja, solidarnosti, pomirenja, vjere, nade, ljubavi, to je ono što Gospodin dade za jedan novi svijet, za suživot, dade nam snagu da možemo otvarati grobove, rekao je mons. Barišić, pojasnivši što su današnji grobovi.
„Zar nismo u situacijama da smo ukopali druge – živi su, a za nas ne postoje, ne razgovaramo, u svađi smo. Što znači ponižavanje, uskraćivanje prava … nevjerojatno koliko smo pozvani danas živjeti novost, ne biti čuvari staroga, ne primati novac i lagati, nego čak i životom svjedočiti ovu novost u Galileji a Galileja je naše svakodnevlje. Moglo bi se postaviti pitanje nama kršćanima – što učinismo od Krista uskrsloga, gdje ga stavismo – u naše običaje, u tradiciju, u površnost, ili ga živimo u našim srcima, u našim odnosima, u našoj sredini!“ , upozorio je mons. Barišić.
Poručio je: „Dragi čuvari Isusova groba, niste čuvari poganskog, starog svijeta, nego ste prihvatili onu vjeru u Krista uskrsloga. Želio bih da svaki od vas bude svjedok tamo gdje živi, gdje radi, i na kraju ovog našeg današnjeg slavlja Kristova uskrsnuća i našeg susreta – festivala, vjerujem da se Gospodin raduje ovom našem danu i da nam čestita ovaj dan – uskrsni ponedjeljak, i čestita nama uskrsnuće, jer njegovo uskrsnuće je u isto vrijeme radost i za nas i želi da njegovim uskrsnućem, njegova radost u nama bude prisutna, i da ona bude potpuna, i da u tom duhu možemo doista reći, poput Petra – Krist uskrsnu, doista uskrsnu. Aleluja!“
Na kraju misnog slavlja župnik don Mario Mihanović zahvalio je svima koji su pridonijeli ovom slavlju i susretu. Potom su žudije načinili ophod oko crkve sv. Stjepana a potom je snimljena milenijska fotografija Šime Strikomana. Logo ovog festivala je Branimirov križ kojeg je izradio samouki umjetnik iz Vodica Josip Mateša od bodljikavog drveta a okružen je trnovom krunom, kao važan simbol cjelokupne povijesti i kršćanske kulture hrvatskog naroda, te podsjeća na potvrđenu vjernost hrvatskog naroda Svetoj stolici i Petrovom nasljedniku ali i na sve one koji su kroz dugi i trnoviti veliki period uspjeli sačuvati ovaj pobožni običaj čuvanja Kristovog groba. Geslo festivala je „Ljubite jedni druge“ koje proizlazi iz Isusove zapovijedi ljubavi…
Prije početka uprizorenja običaja čuvanja Kristova groba, župnik Mihanović molio je za preminulog Darija Galića, zapovjednika čuvara Kristova groba iz Knina, koji je bio vrlo aktivan vjernik u svojoj župi, voditelj zajednice Apostoli Božjeg milosrđa, voditelj VIS-a „David“ i predstavnik zajednica KKODS, kao i za sve preminule čuvare Kristova groba. Naredni festival održat će se u župi sv. Ane u Loboru, gdje se tradicija čuvanja Kristova groba njeguje 500 godina.