"Tajna svega našega života je ljubav, Božja neizreciva i beskrajna ljubav koja nas je i pozvala u život i koja nas drži na životu. I dok budemo ljubili, živjet ćemo", poručio je križevački vladika Milan Stipić, propovijedajući na svečanoj liturgiji povodom dolaska čudotvorne ikone Majke Božje Klokočovske u Križevce.
Cjelodnevno liturgijsko molitveno slavlje oko čudotvorne ikone Majke Božje Klokočovske održano je u grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice u Križevcima u nedjelju 27. lipnja. Čudotvorna i povijesna ikona u križevačku katedralu stigla je iz Klokočova u Slovačkoj u subotu navečer, uz svečanu zvonjavu katedralnih zvona.
Pred katedralnim hramom dočekali su ju križevački vladika Milan Stipić, svećenici biskupske kurije i monasi Manastira Pokrova Presvete Bogorodice. Ikona je postavljena na posebno urešeno postolje u katedrali gdje je odmah po dolasku otpjevan Moleben.
U pratnji ikone stigli su košički vladika Cyril Vasil, vladika Marian Andrey Pacak, arhimandrit Jaroslav Lajčak, generalni vikar Košićke eparhije i biskupski tajnik o. Martin Mraz, koji čudotvornu ikonu Majke Božje Klokočovske prate u Rim kod pape Franje, gdje će biti izložena na svetkovinu sv. Petra i Pavla na pontifikalnoj misi koju će u bazilici sv. Petra predslaviti papa Franjo.
U nedjelju su od ranog jutra u katedralu na molitvu Bogorodici dolazili brojni vjernici. U ranim jutarnjim satima odslužena je svečana Jutrenja, zatim sveta liturgija s molitvama za zdravlje i glavno slavlje – svečana arhijerejska liturgija koju su služili vladika Vasil, vladika Stipić i vladika Pacak, zajedno s brojnim grkokatoličkim i rimokatoličkim svećenicima, među kojima su bili i provincijal Hrvatske pokrajine Družbe Isusove o. Dalibor Renić i provincijal Hrvatske karmelske provincije o. Srećko Rimac.
Liturgiju je kao prvoslužitelj služio vladika Vasil, a propovijedao je vladika Stipić, koji je između ostalo naglasio važnost milosnog dolaska povijesne ikone Bogorodice iz Klokočova u Križevce na putu za Rim.
Mons. Stipić: Isusova logika drugačija je od logike paloga čovjeka
Polazeći od naviještenog odlomka iz Evanđelja po Mateju o Isusovom istjerivanju zloga iz opsjednutoga iz Gadare, vladika Stipić je rekao: “I danas je kao i onda nekima važnija materijalna dobit od zdravlja naroda. Ali Isusova je logika drugačija od logike paloga čovjeka. On liječi i ozdravlja iz ljubavi, za dobrobit čovjeka. To je učinio nebrojeno puta dok je hodao Palestinom, a nastavlja i tijekom svih vremena. Prihvatimo Isusovu Radosnu vijest jer su jedino u njemu naše zdravlje, naša dobrobit i naša sreća”, pozvao je.
“Danas se ljudima oduzimaju osnovna prava: pravo na život, pravo na vjeru, pa i pravo na zdravlje. Dapače, legalno se odlučuje i protiv života, tog najvećeg dara Božjega. Život je dar od Boga. Nitko nema prava i ne može odlučiti o mojemu životu doli sam Bog, darovatelj života. Nitko, pa ni moja rođena majka – samo Bog”, upozorio je mons. Stipić.
Život je svetinja i svatko je stvoren jedinstven i od samoga Boga pozvan na život, da živi od začeća do same prirodne smrti. Svaki drugačiji pogled na izvor i smisao života je već prevladano poganstvo i uvijek smjera protiv čovjeka, protiv njegova smisla i njegove sreće. I danas ta civilizacija smrti vreba i hara i zavarava, rekao je mons. Stipić.
Dok budemo ljubili, živjet ćemo!
“Ali svi mi osjećamo u dubini svoga bića zov života, Božji poziv na život. Nitko to ne može zanijekati. Čovjek želi živjeti, on je stvoren za život. Bog je u svakoga čovjeka posijao sjeme života. I zato je svačiji život svetinja. I zato smo dužni uzdržati život, ne samo svoj, nego i svakoga čovjeka i našega bližnjega, a osobito onoga tko je ugrožen u svojoj egzistenciji, kako nas papa Franjo stalno poziva”, naglasio je.
Život je dar i živjeti život znači darivati život. I Presveta Bogorodica koju častimo kao donositeljicu Života – Krista Gospoda, poziva nas da prihvatimo život, da darujemo život. Tajna svega našega života je ljubav, Božja neizreciva i beskrajna ljubav koja nas je i pozvala u život i koja nas drži na životu. I dok budemo ljubili, živjet ćemo, rekao je, između ostaloga, mons. Stipić.
Na samom kraju liturgije, vladika Vasil zahvalio je vladiki Stipiću, kleru i vjernicima Križevačke eparhije na srdačnom i vrlo svečanom prijemu i na veličanstvenom događaju za dolazak čudotvorne ikone u križevačku katedralu.
Ikona je iz katedrale ispraćena put Rima
Ikona je davne 1670. proplakala u znak milosnog znaka vjernicima koji su trpjeli progon i ostala na čudesan način utjeha i snaga vjernicima tijekom stoljeća. Vladika Vasil je naglasio povijesne veze između Grkokatoličke Crkve u Slovačkoj i Križevačke eparhije, čiji su biskupi redili svećenike za Slovačku kada je Crkva u Slovačkoj, za vrijeme komunizma, bila bez biskupa.
Na liturgiji su, među ostalima, bili veleposlanik Slovačke Peter Susko i Ukrajine Vasyl Kyrrylych, župan Križevačko-koprivničke županije Darko Koren, predstavnici Grada Križevaca, Vatrogasne postrojbe grada Križevaca, Počasna djevojačka straža iz Križevaca te brojni vjernici iz Križevaca i čitave Hrvatske.
Svo vrijeme boravka ikone u katedrali, uz nju su stajale djevojke počasne straže iz Križevaca. Cijeloga dana vjernici su ispunjavali katedralu u molitvenom okupljanju oko ikone. Među hodočasnicima su bili i župljani rimokatoličke Župe sv. Ane u Križevcima, Marijanski zavjet za Domovinu, članovi pokreta Fokolara, kao i hodočasnici iz grkokatoličkih župa sa svih strana Hrvatske.
Zaključno, navečer je otpjevan svečani Akatist Presvetoj Bogorodici, u kojem je sudjelovao i bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak. Ikona je iz katedrale ispraćena put Rima uz pjesmu i zvonjavu svih zvona katedrale, a pri izlasku iz Križevaca pratili su ju križevački motoristi.