Predstavljanje zbornika „Demokršćanstvo: izvori, postignuća i perspektive“ objavljenog u suizdanju Glasa Koncila i Hrvatskog katoličkog sveučilišta održat će se u petak, 20. siječnja, s početkom u 11 sati u dvorani „Blaženi Alojzije kard. Stepinac” na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. U zborniku su objavljeni radovi predstavljeni na istoimenom znanstveno-stručnom skupu održanom u listopadu 2021. godine.
Zbornik će predstaviti:
- prof. dr. sc. Berto Šalaj, Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu
- prof. dr. sc. Danijel Labaš, Odjel za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta
- prof dr. sc. Jerko Valković, pročelnik Odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta
- dr. sc. Jakov Žižić, Odjel za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta
Znanstveno – stručni skup je održan u listopadu 2021. godine povodom 130. godišnjice papinske enciklike Rerum novarum i 90. godišnjice enciklike Quadrogessimo Anno – dvaju važnih dokumenata katoličkog socijalnog nauka i demokršćanske političke ideologije.
Zbornik, koji su uredili dr. sc. Jakov Žižić i prof. dr. sc. Jerko Valković, donosi 11 od 14 radova izloženih na skupu, a njima su pridodana dva rada u svrhu boljeg razumijevanja povijesnog razvoja i političkog utjecaja demokršćanstva. Objavljenim radovima nastojalo se obuhvatiti niz različitih tema koje su povezane s demokršćanstvom, kako u Europi tako i u Hrvatskoj.
Tekstovi zbornika, koji čine prvu studiju u Hrvatskoj u kojoj se opsežnije govori o demokršćanstvu, pružaju značajan doprinos njegovom boljem poznavanju te u isto vrijeme potiču na daljnja istraživanja demokršćanske političke ideologije i političke prakse na raznim područjima života. U svijetu u kojem se osjeća kriza demokratskih sustava ili demokracije kao takve, u kojem su prisutni snažni globalni procesi, u kojem se osjeća nedostatak konsenzusa oko temeljnih vrijednosti – čega nije lišeno ni hrvatsko društvo – potrebno je stalno promišljati ne samo o izazovima već i o pronalaženju smjernica, uspostavi programa i institucija koje će otvarati nove perspektive humanijeg razvitka pojedinca i društva.