Petorica mladih franjevaca Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda u subotu 7. rujna 2019. u zagrebačkoj crkvi Uzvišenja Sv. Križa svečano su zavjetovali da će, uz Božju pomoć, redovničke zavjete poslušnosti, čistoće i siromaštva obdržavati cijeloga svoga života.
Svečane zavjete položili su fra Mislav Lukačević iz Slavonskog Broda, fra Ivan Bogati iz Virovitice, fra Darko Grmača iz Kloštar Ivanića, fra Vjeran Lazić iz Vinkovaca i fra Siniša Pucić iz Rijeke.
Misno slavlje predvodio je provincijalni ministar fra Ilija Vrdoljak uz koncelebraciju brojne braće svećenika. Uz njih su prisutna rodbina, prijatelji i vjerni puk mogli biti svjedocima iznimnog događaja u životu svakog redovnika, događaja u kojem svojim potvrdnim „Evo me!“ braća trajno odgovaraju na poziv koji im je Isus Krist stavio u srca pozvavši ih na život u bratstvu i u služenju Crkvi i svim braći ljudima.
Križ je ponekad težak i mučan, ali križ je i znak slobode za svakog franjevca, on je znak potpunoga predanja u kojemu se osjećamo slobodnima
U svojoj homiliji provincijalni je ministar fra Ilija Vrdoljak istaknuo vrlo važnu ulogu i simboliku križa u životu svakog franjevca. „Križ je ponekad težak i mučan, ali križ je i znak slobode za svakog franjevca, on je znak potpunoga predanja u kojemu se osjećamo slobodnima,“ istaknuo je fra Ilija.
Naglasio je kako su sveci oni koji su najvjernije prenijeli duh evanđelja te je vrlo poučno i zanimljivo da je sv. Franjo svojoj braći najprije savjetovao da se, kada dolaze u neki grad, nastane negdje na periferiji i da tamo mirno započnu živjeti, da ih narod promatra, da promatra kako žive i što rade i da onda prepozna kvalitetu i duhovnu snagu takvoga načina života.
Ustrajnost je ono što se sada očekuje od svakog kandidata koji je stavio svoj potpis, a nagrada je, kako i u obredu zavjetovanja piše – obećanje vječnog života – u svojoj homiliji je rekao provincijalni ministar izrazivši radost što je franjevačka zajednica bogatija za još petoricu članova te čestitajući i zahvaljujući obiteljima na daru vjere koji su prenijeli na svoju djecu.
Sv. Franjo svojoj je braći najprije savjetovao da se, kada dolaze u neki grad, nastane negdje na periferiji i da tamo mirno započnu živjeti, da ih narod promatra, da promatra kako žive i što rade i da onda prepozna kvalitetu i duhovnu snagu takvoga načina života
Prije samog obreda zavjetovanja, a dok su se pjevali zazivi i litanije svim svetima, zavjetovanici su se prostrli pred oltar simbolično pokazujući svoju predanost Božjoj volji i umiranju sebi i darivanju sebe Isusu Kristu u franjevačkoj redovničkoj zajednici svete Katoličke Crkve.
Nakon samog čina zavjetovanja, uslijedilo je čestitanje braći svečanozavjetovanicima koje im je uputila cijela prisutna redovnička zajednica. Time su braća u radosti i zajedništvu primljeni u bratstvo kao punopravni članovi.
Nakon svete mise, uslijedilo je druženje i čestitanje, a brojni prijatelji, rodbina i obitelji zavjetovanika, od kojih su neki došli iz udaljenijih mjesta, nastavili su se družiti u zajedništvu s franjevcima na ručku.
Radosni trenuci svečanog zavjetovanja redovničkih zavjeta trenuci su u kojima redovnička zajednica u vjernosti poslanju svoga utemeljitelja nastoji Bogu zahvaliti na, danas prijeko potrebnom, daru poziva svjedočenja i naviještanja evanđelja.
S druge strane, veliki je to događaj i za Crkvu koja, u mladoj braći i budućim navjestiteljima i pronositeljima Radosne vijesti, vidi one koji će svijetu donositi nadu u bolje sutra i dokazati da zaista zaslužuju naziv „ljudi nade“.