Porečka biskupija i grad Poreč su u utorak, 21. studenog, proslavili svog nebeskog zaštitnika, sv. Maura biskupa i mučenika.
Središnje svečano misno slavlje ove je godine predvodio biskup dubrovački mons. Roko Glasnović, uz koncelebraciju nadbiskupa metropolite riječkog mons. Mate Uzinića, biskupa krčkog mons. Ivice Petanjka, porečkog i pulskog biskupa mons. Ivana Štironje, porečkog i pulskog biskupa u miru mons. Ivana Milovana, delegata Gospićko-senjske biskupije preč. Mišela Grgurića, kanonika i dekana te sedamdesetak svećenika Porečke i Pulske biskupije.
Na početku je sve nazočne u svojstvu domaćina pozdravio porečki i pulski biskup ordinarij mons. Ivan Štironja, koji je uz prigodne pozdrave koncelebrantima i okupljenom puku istaknuo da tom prigodom “svoje molitve upućujemo i ostalim mučenicima koji su sa sv. Maurom posvjedočili vjeru u Isusa na području Porečke biskupije i cijele Istre, kroz dugu kršćansku povijest.”
Biskup Glasnović je u svojoj propovijedi podsjetio na vrijednost i važnost životnih svjedočanstva vjere koje su mučenici utkali u povijest Crkve. Podsjetio je, među ostalim, na neke povijesne podatke te da je moći sv. Mavra papa Ivan IV., sredinom VII. st., smjestio u kapelu sv. Venancija u Lateranu, zajedno s ostatcima drugih dalmatinskih i istarskih mučenika, koje je opat Martin donio u Rim.
“Mučenik ne umire za sebe”
Govoreći o mučeništvu, kao najvećem stupnju svetosti, biskup Roko je naglasio: „Mučenik ne umire za sebe, nego pred onim koji ga progoni hoće posvjedočiti svoju vjeru u Uskrsloga kao zadnju istinu o smislu postojanja. Stoga su kršćani već od prvih vremena, kao i sv. Mavro, bili pozvani i uvijek će biti pozvani na davanje tog najvećeg svjedočanstva progoniteljima“.
Na pitanje: Tko je mučenik?, propovjednik je odgovorio: „Mučenik je znak najveće ljubavi, svjedok koji nasljeduje Krista sve do darivanja vlastita života da potvrdi istinitost evanđelja“. Naglasivši da u ovo naše vrijeme ima više mučenika nego u prvim kršćanskim vremenima, podsjetio je na riječi pape Franje koji poziva kršćane našega vremena: „Nemojmo se obeshrabriti kad život sa sobom povlači progon. Svijet sa svojim idolima, kompromisima i prioritetima ne može odobriti ovakav način postojanja. Za svijet sa svojim strukturama grijeha život po Evanđelju je zabluda i problem, nešto što treba marginalizirati. Ako svijet živi po novcu, svatko tko pokaže da se život može ispuniti u daru i odricanju postaje smetnja za sustav pohlepe“. Stoga je biskup Glasnović pozvao: „Neka nam ništa ne bude važnije od Krista“, te podsjetio da smo pozvani vjerovati u Božju svemoć skrivenu u križu, te da živjeti s Kristom znači prestati misliti samo na sebe, odreći se sebe i svojih želja.
Mučenik ne umire za sebe, nego pred onim koji ga progoni hoće posvjedočiti svoju vjeru u Uskrsloga kao zadnju istinu o smislu postojanja. Stoga su kršćani već od prvih vremena, kao i sv. Mavro, bili pozvani i uvijek će biti pozvani na davanje tog najvećeg svjedočanstva progoniteljima.
Podsjetivši na Isusove riječi: „Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga; a tko izgubi život svoj poradi mene, taj će ga spasiti“ (Lk 9,24), biskup Roko je pozvao na hrabrost prakticiranja vjere u odricanju i poniznosti, u ispovijedanju vjere u živoga Boga i branjenju istine o životu.
Neka nam ništa ne bude važnije od Krista.
Biskup Roko je na kraju podsjetio da su kršćani ovoga vremena, poput brojnih mučenika: sv. Mavra, bl. Alojzija Stepinca, bl. Miroslava Bulešića, Francesca Bonificia i ostalih, pozvani biti ljudi duboke vjere i kreposna života, hrabri i ustrajni u svjedočenju nade, te savršenom ljubavlju i svjedočanstvom života nasljedovati Krista. Sve prisutne je pozvao da na putu prema vječnosti, koja je posljednji dar beskrajne Božje ljubavi, ne budemo opterećeni zemaljskim brigama i stjecanjem stvari koje ćemo ostaviti, nego da se slobodni od svega zemaljskoga što opterećuje čovjeka, približimo Bogu te svoje osjećaje uskladimo s Božjim osjećajima.
Misu je glazbeno uzveličao porečki župni zbor. Nakon mise održana je svečana procesija s relikvijama sv. Maura starogradskom jezgrom Poreča, a zaključena je povratkom u baziliku gdje je izmoljena Molitva sv. Mauru te je predvoditelj udijelio okupljenima otpusni blagoslov s njegovom relikvijom.