Na izvanrednom zasjedanju Hrvatske biskupske konferencije u utorak 21. siječnja 2025. najavljena je izmjena Statuta Katoličke karizmatske obnove u Duhu Svetomu. "Odobrenje Statuta Katoličke karizmatske obnove u Duhu Svetom Hrvatske bio bi važan korak u strukturiranju i osnaživanju ovog pokreta unutar naše mjesne Crkve kako bi on bio vjeran svojoj misiji evangelizacije i duhovne obnove u skladu s crkvenim naukom i načelima crkvenog zajedništva", rekao je mons. Dražen Kutleša.
Predsjednik HBK mons. Dražen Kutleša u svom je govoru kao jednu od točaka koja zahtjeva pozornost istaknuo odobrenje Statuta Katoličke karizmatske obnove u Duhu Svetom Hrvatske. Rekao je: “Katolička karizmatska obnova plod je Duha Svetoga koji u Crkvi nastavlja djelovati na različite načine. Odobrenje Statuta Katoličke karizmatske obnove u Duhu Svetom Hrvatske bio bi važan korak u strukturiranju i osnaživanju ovog pokreta unutar naše mjesne Crkve kako bi on bio vjeran svojoj misiji evangelizacije i duhovne obnove u skladu s crkvenim naukom i načelima crkvenog zajedništva.”
Katolička karizmatska obnova plod je Duha Svetoga koji u Crkvi nastavlja djelovati na različite načine.
U radnom dijelu zasjedanja, nakon usvajanja zapisnika s prethodnog zasjedanja, biskupi su upoznati s poviješću djelovanja Katoličke karizmatske obnove u Hrvatskoj, njezinim strukturama i različitim oblicima djelovanja. Posebno su razmatrali prijedlog Statuta Katoličke karizmatske obnove u Duhu Svetom Hrvatske.
Podsjetimo, dokument „Karizmatski pokret i obnova u Duhu u Katoličkoj Crkvi. Fenomenološka analiza i pastoralne smjernice“ usvojen je u lipnju 2020. godine na redovnoj sjednici Vijeća HBK za nauk vjere.
Time se Vijeće očitovalo o još jednoj aktualnoj temi u današnjemu crkvenome i vjerničkome životu. Karizmatski pokret i obnova u Duhu prisutni su kako u Crkvi u svijetu tako i na našim prostorima. On donosi mnogo duhovnih plodova u promicanju nove evangelizacije, ali se pojavljuju i kontroverzna pitanja na koja treba odgovoriti iz perspektive dogmatske i pastoralne teologije kao i zdrave psihologije.
On donosi mnogo duhovnih plodova u promicanju nove evangelizacije, ali se pojavljuju i kontroverzna pitanja na koja treba odgovoriti.
U Dokumentu se najprije govori o pojavi i mjestu karizmatskog pokreta i obnove u Duhu u Katoličkoj Crkvi u svijetu i u Hrvatskoj te se odgovara na pitanje, je li Crkvi potrebna karizmatska obnova. Potom se kratko tumači značenje karizmi kod svetoga Pavla i daje se osvrt na važnije pojmove u karizmatskoj obnovi, kao što su: izljev Duha Svetoga, proroštvo, govor u jezicima, karizme ozdravljenja, počivanje u Duhu. Dokument se zatim u zasebnim poglavljima bavi poteškoćama koje se mogu pojaviti u karizmatskim pokretima te kriterijima njihova razlučivanja. Konačno, navode se načela Crkve za njihovo ispravno djelovanje.
O zastupljenosti karizmatskog pokreta u Hrvatskoj svjedoči i činjenica da Hrvatska ima predstavnike u najvišim tijelima. Tako je na prvoj općoj skupštini Međunarodne službe Katoličke karizmatske obnove (CHARIS) 2023. godine Hrvat Josip Bilandžija izabran za predstavnika mladih u Međunarodnom vijeću. Također, na susretu skupštine nacionalnih Službi zajedništva Europske službe Katoličke karizmatske obnove (Charis Europe) u rujnu 2024. na četiri godine službe u Europsko vijeće CHARIS-a izabran je predstavnik Hrvatske Lordan Ljubenkov.
Vijeće HBK za nauk vjere objavilo dokument „Karizmatski pokret i obnova u Duhu u Katoličkoj Crkvi“