Budi dio naše mreže

U napadu na jedinu katoličku crkvu u Gazi 17. srpnja ubijene su tri osobe, a devet ih je ozlijeđeno. Usred rata ova je župa postala utočište i za katolike i za nekatolike. Evo osam stvari koje trebate znati o crkvi Svete Obitelji.

/ mk

U napadu na jedinu katoličku crkvu u Gazi 17. srpnja ubijene su tri osobe, a devet je ozlijeđeno, prema izjavi latinskog patrijarha kardinala Pierbattiste Pizzaballe, OFM. Među ozlijeđenima je bio i župnik, otac Gabriel Romanelli, a oštećeni su prozori i krov crkve.

Usred rata u Gazi, župa je bila utočište i za katolike i za nekatolike. CNA donosi ovih osam stvari koje trebate znati o crkvi Svete Obitelji u Gazi:

1) Jedina katolička crkva u Gazi

Župa Svete Obitelji izgrađena je 1960-ih. Prije nego što je postala sklonište, u Gazi je bilo oko 130 katolika.

Kršćani su manjina na pretežno muslimanskom teritoriju sa samo 1000 kršćana, prema izvješću američkog State Departmenta o međunarodnim vjerskim slobodama iz 2024. Većina palestinskih kršćana su grčki pravoslavci, iako su drugi kršćani poput rimokatolika, melkitskih grkokatolika i nekih protestantskih denominacija prisutni u Gazi i na zapadnoj obali. Prema web stranici Jeruzalemskog latinskog patrijarhata kršćani predstavljaju manje od 1% stanovništva Gaze.

Gaza je jedno od najgušće naseljenih područja na svijetu, s oko 5000 ljudi po kvadratnom kilometru. Područje je također vrlo siromašno s visokom stopom nezaposlenosti. Djeca mlađa od 15 godina čine oko 50% stanovništva, prema izvješću palestinskog Ministarstva zdravstva iz 2022. godine.

2) Župa je pružila sklonište za više od 500 ljudi

Župni kompleks je improvizirani dom za više od 500 ljudi: uglavnom pravoslavnih, protestantskih i katoličkih kršćana, ali i nekih muslimanskih obitelji, kao i djece s invaliditetom.

Župni kompleks pretvoren je u improvizirano sklonište

Župni kompleks pretvoren je u improvizirano sklonište na početku rata između terorističke skupine Hamas i Izraela, koji je započeo prije više od godinu i pol dana kada je Hamas napao Izrael 7. listopada 2023., ubivši više od 1200 muškaraca, žena i djece te otevši više od 250 talaca. Oko 20 živih talaca još uvijek je u Gazi.

3) Župa ima uspješnu školu

Osim crkve, župa ima i školu. Izgrađena je 1974. godine od strane Jeruzalemskog latinskog patrijarhata. Škola Svete Obitelji ima više od 600 učenika, kršćanskih i nekršćanskih, te se smatra najboljom školom u Gazi.

U srpnju prošle godine škola je bombardirana te je poginulo nekoliko civila.

Razrušena škola Svete obitelji u Gazi / Foto: KTA

4) Župnik je rodom iz Buenos Airesa

Otac Gabriel Romanelli, svećenik Instituta Utjelovljene Riječi, župnik je ove župe i rodom je iz Buenos Airesa.

Župnik Župe Svete Obitelji u Gazi o. Gabriele Romanelli, dobiva medicinsku pomoć nakon izraelskog napada.

Župnik Župe Svete Obitelji u Gazi o. Gabriele Romanelli, dobiva medicinsku pomoć nakon izraelskog napada. / Foto: Dawoud Abu Alkas/REUTERS

U nedavnom izraelskom napadu na župu ranjen je u nogu šrapnelima.

Evakuiran je u Jeruzalem, ali se odlučio vratiti svome stadu

Romanelli je došao na Bliski istok u sklopu svog misionarskog poziva kao bogoslov. Nakon ređenja, argentinski svećenik proveo je dvije godine u Egiptu učeći arapski, a zatim je otišao u Jordan.

Godine 2019. stigao je u Gazu kao župnik. Godine 2023. (kada je započeo rat između Izraela i Hamasa) evakuiran je u Jeruzalem, ali je odlučio vratiti se kako bi služio svom stadu i podržavao zajednicu.

5) Tri reda redovnica pomažu župi

Misionarke ljubavi, koje je osnovala Majka Tereza, djeluju u Gazi više od 50 godina, od 1973. Nekoliko sestara brine se za starije i nemoćne osobe u samostanu u župnom kompleksu. U prosincu 2023. njihov samostan pogodile su rakete, što je izazvalo požar koji je samostan učinio nenastanjivim. Dvije žene su ubijene u napadu na samostan, za koji je patrijarhat tvrdio da je bio meta IDF-a (Izraelske obrambene snage), ali IDF je negirao odgovornost.

Sestre svete krunice također su prisutne u naselju Tal Al Hawa u Gazi. Sestre su 2000. godine osnovale školu s više od 800 učenika, od kojih su 10% kršćani. No, na početku sukoba između Izraela i Hamasa, škola – koja je evakuirana nekoliko dana ranije – je teško oštećena. Dvije sestre krunice sada žive u župi Svete Obitelji.

Služavke Gospodina i Djevice od Matare (SSVM), poznate i kao „Servidori“, također su prisutne u Gazi, kao i diljem Bliskog istoka. Zajedno sa župnikom Romanellijem, dio su veće redovničke obitelji poznate kao Redovnička obitelj Utjelovljene Riječi. Dvije sestre – koje su ujedno i biološke sestre blizanke – odlučile su ostati u Gazi na početku sukoba i nastaviti služiti ljudima tamo.

6) Papa Franjo je svakodnevno kontaktirao župu

U posljednjih godinu i pol svog života, čak i nakon što je bio hospitaliziran, papa Franjo je gotovo svakodnevno zvao župu Svete Obitelji.

Portret pape Franje izložen tijekom mise u crkvi Svete Obitelji nakon što je Vatikan obznanio njegovu smrt / Foto: Dawoud Abu Alkas/REUTERS

Posljednji poziv koji je Franjo uputio župi bio je na Veliku subotu, 19. travnja, samo dva dana prije smrti.

Djeca su Svetog Oca zvala ‘djed’

Pozivi su bili jednostavne provjere putem WhatsAppa, obično su trajali oko minutu.

Župa je počela očekivati noćne pozive, a djeca su Svetog Oca zvala “djed”.

7) Župni kompleks je već prije bombardiran

Župa je i prije bila izravno napadnuta, uključujući bombardiranje koje se dogodilo oko 300 metara od crkve u ožujku.

U travnju je Romanelli nazvao Gazu „zatvorom“ i pozvao svjetske čelnike da traže mir.

Župa je i prije bila napadnuta

Ovotjedni napad na crkvu navodno je izvršio izraelski tenk. Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova izrazilo je „duboku tugu“ zbog štete i žrtava te reklo da IDF istražuje incident, dodajući da Izrael „nikada ne cilja crkve ili vjerska mjesta“.

8) Dobrobit župe je prioritet za latinskog patrijarha kardinala Pizzaballu

Kao odgovor na nedavni napad, latinski patrijarh kardinal Pierbattista Pizzaballa je rekao da „uvijek“ pokušava „doći do Gaze na sve moguće načine“, napominjući da ih „nikada nećemo ostaviti same“.

To je osjećaj koji Pizzaballa dosljedno ističe i prakticira. Posjetio je župu u svibnju 2024. i ponovno u prosincu 2024. Prošli mjesec kardinal je naglasio „najveću važnost“ podrške župnoj zajednici tamo. „Naša je primarna briga naša zajednica u Gazi: podržati ih, biti uz njih, ne napustiti ih“, rekao je.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja