Na Zagrebačkom Velesajmu danas počinje Međunarodni sajam knjiga i učila Interliber, a svi posjetitelji naše najveće književne manifestacije moći će od 12. do 17. studenoga 2024. razgledati 43. izložbu muzejske knjige i upoznati se s bogatom materijalnom i nematerijalnom baštinom koju čuvaju hrvatski muzeji.
Organizator izložbe je Muzejski dokumentacijski centar (MDC) iz Zagreba koji će na svojem prepoznatljivom štandu u paviljonu 6 objediniti najnovija izdanja 104 muzeja iz 58 hrvatskih gradova – muzejske vodiče kroz stalne postave i pojedine muzejske zbirke priređene u različitim formatima za djecu i odrasle, kataloge povremenih izložaba, opsežne monografije posvećene različitim umjetničkim pravcima ili samim ustanovama, opsegom manje brošure i deplijane, znanstvene zbornike, te muzejske slikovnice i edukativne publikacije namijenjene djeci i mladima.
Ove godine u sklopu programa Knjiga u gostima Muzejsko društvo Crne Gore predstavit će recentnu izdavačku produkciju crnogorskih muzeja i galerija. U popratnom programu najmlađe na štandu MDC-a očekuju edukativne radionice pod vodstvom muzejskih pedagoginja i kustosica iz Muzeja za umjetnost i obrt i Muzeja grada Splita na kojima će izrađivati vlastite označivače stranica i saznati više o životnom putu cara Dioklecijana, dok će oni malo stariji moći uživati u promocijama novih izdanja Dvora Trakošćan (petak 15.11.2024., 13 – 14 sati), odnosno Muzeja Međimurja Čakovec, Muzeja grada Splita i Pomorskog muzeja u Kotoru (subota 16.11.2024., 16 – 17,30 sati).
U recentnom nakladničkom korpusu muzeja najzastupljeniji su katalozi povremenih izložaba koji svojim sadržajima – esejima, stručnim ili znanstvenim tekstovima, dokumentarnom građom i iscrpnim bibliografijama, čitateljima približavaju bogato kulturno nasljeđe iz svih krajeva Hrvatske.
Svi ljubitelji likovne umjetnosti moći će prelistati katalog velike izložbe Meštrović: Retrospektiva (Muzeji Ivana Meštrovića i Galerija Klovićevi dvori) kojom se obilježila 140. obljetnica rođenja najslavnijeg hrvatskog kipara, retrospektive Tomislav Gotovac a.k.a. Antonio G. Lauer (Muzej suvremene umjetnosti) koja je javnosti približila stvaralaštvo našeg istaknutog multimedijalnog umjetnika, kao i katalog izložbe Marijan Detoni – Od skice do matrice (Muzej za umjetnost i obrt) koja je predstavila radove jednog od najistaknutijih grafičkih stvaralaca između dva svjetska rata, neprocjenjivo vrijednu građu za povijest hrvatske grafike.
Među ostalim publikacijama izdvajaju se vrijedni naslovi povijesne, arheološke i etnografske tematike poput Ajmo kod brice! Gradskog muzeja Virovitica koji govori o prošlosti virovitičkih brijačnica i brijača, s naglaskom na bitnu društvenu ulogu koju su brijači imali kao prijatelji i posebne osobe od povjerenja. Dobar tek!: kultura hrane u varaždinskom kraju (Gradski muzej Varaždin) predstavlja prehrambene navike i običaje na varaždinskom prostoru kroz prošlost i sadašnjost, dok je Gradski muzej Vinkovci Mirisom kave obradio temu iz urbane etnologije – povijest i kulturu ispijanje kave.
Pažnju plijeni i Ča delamo kad “niš” ne delamo Etnografskog muzeja Istre koji tematizira slobodno vrijeme istarske svakodnevice, otkrivajući koje su razlike u poimanju i provođenju slobodnog vremena u ruralnim i gradskim sredinama, kakvo je žensko i muško viđenje ove teme, te kako su na njega utjecali industrijski razvoj i stvaranje potrošačkog društva.
Brojnošću i raznolikošću tema izdvajaju se muzejske publikacije posvećene sakralnoj baštini poput opsežne monografije Povijesnoga i pomorskog muzeja Istre Slikarstvo od 4. do 15. stoljeća koja valorizira i prezentira mozaike i zidne slike nastale u crkvama na području Istarske županije ili bogato ilustrirane monografije Muzeja Gacke u Otočcu Sakralna baština Grada Otočca koja istražuje i dokumentira graditeljsko nasljeđe vjerskih zajednica toga područja. Zanimljiv je i katalog izložbe Sjeti se mene: nabožni predmeti iz Novovjekovne zbirke Muzeja (2023.), u izdanju riječkog Pomorskog i povijesnog muzeja, koji predstavlja medaljice, medaljone, križeve, brevare i krunice prikupljene u arheološkim istraživanjima župnih crkva u Rijeci i Mošćenicama.
Autorica izložbe je Snježana Radovanlija Mileusnić, a elektronički katalog izložbe i detaljan raspored popratnih aktivnosti dostupni su na mrežnim stranicama Muzejskog dokumentacijskog centra.