Budi dio naše mreže

Petkom u 16:30 na Hrvatskom katoličkom radiju emitira se emisija "S pravom o pravu - informacije o pravnim temama pravnice Marte Šimrak Lukavski". U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje će slušateljima olakšati snalaženje u životnim poteškoćama.

/ mp

Nedavno sam razgovarala s kolegama o tome kako se naše zemljišne knjige polako uređuju i da su ljudi počeli osvještavati važnost prijenosa svoje djedovine na svoje ime, a sve u cilju kako svojim potomcima ne bi ostavili „nesređeno vlasništvo“.

Više je načina prijenosa vlasništva, odnosno svaki pojedini slučaj trebamo sagledati pojedinačno kako bi došli do zaključka koji je to pravni put do upisa vlasništva na ime onoga tko se želi upisati kao vlasnik neke nekretnine.

Danas smo odabrali jedan izvanparnični postupak, koji nazivamo pojedinačni ispravni postupak. 

Pojedinačni ispravni je poseban zemljišnoknjižni postupak u kojem se ispravljaju zemljišnoknjižni upisi, a provodi se kad postoji opravdani razlog.

Opravdani razlog za vođenje pojedinačnog ispravnog postupka postojat će ako posjedujete ispravu kojom se može učiniti vjerojatnim da vam pripada pravo koje nije u vašu korist upisano i radi čijeg bi upisa trebalo ispraviti određene zemljišnoknjižne upise.

U prijedlogu za otvaranje pojedinačnog ispravnog postupka treba navesti točne podatke s naznakom u kojem se smislu zahtijeva ispravljanje zemljišnoknjižnog uloška, na koji način i u čiju korist te činjenice na kojima se prijedlog temelji. Može se podnijeti i nacrt ispravljenog zemljišnoknjižnog uloška. Međutim, za pokretanja pojedinačnog ispravnog postupka, kako bi već uz sam prijedlog naveli sve potrebne činjenice i dostavili svu potrebnu dokumentaciju, predložila bi Vam da se za savjete obratite svom odvjetniku.

Nakon podnošenja prijedloga, zemljišnoknjižni sud usvojit će prijedlog, donijeti rješenje o otvaranju pojedinačnoga ispravnog postupka te će u dijelu zemljišne knjige na koji se ispravak odnosi, zabilježiti da je otvoren pojedinačni ispravni postupak. U pravilu postupak je jednostavan i sastoji se, uglavnom, od jednog sudskog ročišta koji se održava kao očevid na nekretnini koja je predmet postupka, uz sudjelovanje sudske komisije koja razgledava nekretninu i sasluša svjedoke, ako su isti predloženi.

Ukoliko se temeljem dostavljenih isprava, očevidom i saslušanjem svjedoka zaključi da je predlagatelj zbiljski vlasnik nekretnine, sud donosi rješenje kojim se provodi ispravak upisa u zemljišnoknjižnom ulošku na način da se predlagatelj upisuje kao vlasnik nekretnine.

Što se tiče troškova postupka, pristojbe i predujmovi plaćeni sudu najčešće ne iznose više od 1.500,00 kuna, dok troškovi odvjetnika ovise o procijenjenoj vrijednosti nekretnine. 

U konačnici stanje upisa vlasništva u zemljišnoj knjizi koje odgovara zbiljskom stanju vlasništva ima velike prednosti za samog vlasnika nekretnine koji time svoju nekretninu čini i vrjednijom, a u slučaju namjere raspolaganja istom i tržišno atraktivnijom.

Ostanite uz HKR, pišite nam na e-mail adresu info@hkm.hr i do iduće emisije “S pravom o pravu” pozivam vas da i dalje svi zajedno molimo za mir.

Lijep pozdrav do iduće emisije!

Marta Šimrak Lukavski, dipl.iur.

***
S pravom o pravu – informacije o pravnim temama pravnice Marte Šimrak Lukavski emitirat će se svakog petka u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na info@hkm.hr.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja