Budi dio naše mreže

Utorkom u 13:15 na Hrvatskome katoličkom radiju emitira se emisija "S pravom o pravu - informacije o pravnim temama" pravnice Marte Šimrak Lukavski. U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje slušateljima olakšavaju snalaženje u životnim poteškoćama.

/ fv

Informacije o europskoj kartici zdravstvenog osiguranja dobro će doći svima koji planiraju putovati u inozemstvo i zatrebaju liječenje u bilo kojoj zemlji Europske unije.

To je besplatna kartica koja omogućuje pristup medicinski nužnim javnim zdravstvenim uslugama za vrijeme privremenog boravka u bilo kojoj od 27 zemalja EU-a, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj, Švicarskoj ili Ujedinjenoj Kraljevini uz uvjete i troškove jednake onima koje imaju osobe osigurane u toj zemlji.

Osigurana osoba HZZO-a, koja se za vrijeme svog privremenog boravka na području druge države članice EU-a iznenada razboli, ozlijedi ili doživi nesreću, ima pravo koristiti zdravstvenu zaštitu koja se ne može odgoditi do njezinog planiranog povratka u Hrvatsku, a na teret sredstava HZZO-a.

Neodgodiva zdravstvena zaštita je i zdravstvena zaštita u vezi s kroničnim ili postojećim bolestima ako cilj putovanja nije liječenje te zdravstvena zaštita u vezi s trudnoćom i rođenjem djeteta, ako cilj privremenog boravka u inozemstvu nije porod. Također, neodgodive zdravstvene usluge su primjerice i dijaliza, terapija kisikom, tretmani za astmu, no radi korištenja tih usluga prethodno se morate dogovoriti sa zdravstvenom ustanovom države u koju namjeravate otputovati.

Zahtjev za izdavanje europske kartice zdravstvenog osiguranja se može podnijeti ili putem mrežnog portala ili u najbližem regionalnom uredu i područnoj službi HZZO-a, kao i putem tzv. redomata.

Važno je znati da europska kartica zdravstvenog osiguranja nije alternativa putnom osiguranju. Ona ne pokriva troškove privatne zdravstvene zaštite ili troškove poput spašavanja pacijenta prilikom nezgode na skijalištu, ne pokriva vaše troškove ako putujete isključivo s ciljem da vam se pruži medicinski tretman i sl.

Europska kartica zdravstvenog osiguranja vrijedi do datuma koji je na njoj naveden, a u pravilu tri godine. Izdavanje nove europske kartice zdravstvenog osiguranja možete zatražiti u roku 30 kalendarskih dana prije isteka važeće.

U slučaju da imate karticu, da su zadovoljeni svi uvjeti za ostvarivanje prava koja iz nje proizlaze, a svejedno morate platiti zdravstvene usluge, po povratku u Hrvatsku možete HZZO-u podnijeti zahtjev za povrat novca.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja