Budi dio naše mreže

Ključna riječ: visnja-fortuna

Kako žive osobe starije životne dobi u Hrvatskoj?

Prema Popisu stanovništva iz 2021. godine, objavljenom u 2022. godini, 22,45% stanovnika RH u dobi je od 65 i više godina, a prema statistikama više nego svaka druga starija osoba koja živi sama u riziku je od siromaštva. U porastu je i obiteljsko nasilje prema starijima, velike su liste čekanja za domove za starije te se bilježe sve brojnije pritužbe na sklopljene ugovore o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju.

ARGUMENTI "'Samo za povlaštene i bogate' ima mjesta u javnim domovima za starije; bolesnima i siromašnima preostaje skuplji privatni smještaj"

Trenutno je manje od 3 posto starijih od 65 godina zbrinuto u organiziranim oblicima institucionalne skrbi kao što su domovi za starije, a potrebe su višestruko veće. Na mjesto u državnom i županijskom domu često se čeka godinama, a privatni su zbog svoje visoke cijene - koju ne prati uvijek kvaliteta usluge - mnogima nedostupni. Ima li kakvih pomaka na tom području, što je donio novi zakon u okviru reforme sustava socijalne skrbi i na koji način bi se država i lokalna zajednica trebala brinuti o svojim starijim građanima bila je tema Argumenata 9. studenoga.

Umirovljenicima prijeti dramatičan rizik od siromaštva!

Položaj umirovljenika u Republici Hrvatskoj - bila je tema HKR-ovih Argumenata u srijedu, 6. ožujka, u kojima su gostovali Višnja Fortuna, predsjednica Matice umirovljenika Hrvatske, Tena Šimunović Einwalter, zamjenica pučke pravobraniteljice, i Ivo Bulaja, pomoćnik ravnatelja Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja