Franjevac, istaknuti umjetnik i kipar fra Joakim (Jaki) Gregov, član Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri, preminuo je u nedjelju 10. studenog 2024. u 72. godini. U nastavku pogledajte nekoliko od 800 njegovih umjetničkih radova.
"Malo koji od naših likovnih umjetnika doživljava prirodu tako intimno kao Lacković. Mnoga su njegova djela upravo likovni izraz poezije prirode", rekao je profesor Devidé o Ivanu Lackoviću. Više o njemu pročitajte u nastavku.
Crkva nikada nije imala svoj poseban umjetnički stil, ali – prema prirodi te uvjetima naroda i potrebe raznih obreda – priznavala je umjetničke oblike svakoga doba, stvarajući tako, tijekom stoljeća, umjetničko blago koje je potrebno njegovati.
Život Ivice Tomičića iz Kaknja obilježen je strašću prema maketarstvu. Kako će sam posvjedočiti, svaki slobodan trenutak koristio je za svoj hobi te je kao samouk postao pravi majstor. Dokaz su tomu njegova mnogobrojna djela koja danas ukrašavaju crkve, škole, muzeje i mnoge druge institucije.
Koja su religijska djela ujedno i umjetnička djela? Što je religijski kič i kako ga izbjeći? To su samo neka od pitanja o kojima se razmišljalo na Katehetskoj ljetnoj školi za vjeroučiteljice i vjeroučitelje u srednjim školama koja se održava tijekom ponedjeljka i utorka u Zagrebu na temu “Vjera i vizualna umjetnost u školskom vjeronauku: Otkrivati put ljepote”.
Rene Medvešek, poznati hrvatski glumac i redatelj, zatim akademska slikarica Eva Vukina te docent s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu Ivan Dodlek, koji predaje kolegije iz povijesti filozofije, filozofske estetike i filozofije kulture, sudjelovali su na trećem susret u ciklusu okruglih stolova u organizaciji Varaždinske biskupije svakog prvog ponedjeljka u mjesecu. Tema ovog susreta bila je Umjetnost – zrcalo društva: uloga vjernika u stvaranju, a okrugli stol je i ovog puta moderirala voditeljica Biskupijske knjižnice Varaždin Irena Gotal.
Neprijeporno je da se hrvatski vjerni narod utječe i nadahnjuje uzorom bl. Alojzija Stepinca. No što je s djecom i mladima? Želeći doznati više o odnosu djece prema velikomu hrvatskomu blaženiku, put nas je uoči Stepinčeva odveo do dviju osnovnih škola koje nose njegovo ime i do srednje škole u kojoj su se učenici povezali s blaženikom preko umjetničkoga pothvata.
Hrvatska javnost, pa i crkvena, kao da je pomalo zaboravila jednog od vrhunskih umjetnika koje je dala Družba Isusova u Hrvatskoj, p. Marijana Gajšaka. O 30. obljetnici njegove smrti podsjećamo na ovoga velikana duha, nastojeći barem malo ispraviti tu nepravdu.
U ponedjeljak 16. siječnja svečano se otvara prva didaktička godina za dvadeset mladih polaznika triju smjerova: klesari i obrađivači mramora, zidari, gipsari i dekorateri te tesari. Dvanaest mladića i osam djevojaka iz Italije, Perua, Njemačke i Bjelorusije, učit će od ponajboljih stručnjaka „praktična znanja“ i ljubav prema blagu Bazilike Svetog Petra, izvještava Alessandro Di Bussolo za Vatican News.