Znate li tko je uveo poklik „aleluja“ u liturgiju?
Umro je na današnji dan 384. godine kao priznàvalac koji je vjerno služio Kristu i Crkvi.
Umro je na današnji dan 384. godine kao priznàvalac koji je vjerno služio Kristu i Crkvi.
Donosimo vam pjesmu posvećenu sv. Jeronimu u izvedbi zbora Gabrijel. Pjesmu poslušajte u nastavku.
Svetog Jeronima često se prikazuje pokraj lava. Znate li legendu o prijateljstvu sveca i opasne životinje?
Uz blagdan Imena Isusova i uz početak nove godine Gospodnje kada ljudi donose odluke za bolji život, preporučamo promišljanje o odnosu prema psovci i odluci da se ubuduće ne krši druga Božja zapovijed. Mnogi u ekstremnim trenutcima života zazovu Ime Isusovo u pomoć i bivaju uslišani, međutim, mnogi u nevolji ili, što je još gore, kao poštapalicu, naviku, ime Božje spominju uzalud, pa i još gore, psuju. Zato donosimo misli svetaca i poticaj da svoj jezik obuzdamo od psovki i ružnih riječi.
Ova četiri sveca pokazuju nam put slušanja i nasljedovanja Gospodina bez obzira na okolnosti. U nastavku upoznajte skromnog misionara, papu mučenika, ispovjednika mistika i učenjaka pustinjaka, od kojih svi imaju nešto snažno za reći o vršenju Božje volje.
Župnik u Štrigovi i znanstveni suradnik Staroslavenskog instituta u Zagrebu – vlč. Kristijan Kuhar svjedoči kako je njegov hobi ljubav prema glagoljici postalo polje znanstvenog rada. U župu Štrigova došao je, kako je rekao, slučajno, a za svoje župljane ističe da su ponosni na svoj zavičaj, čuvaju vlastiti štrigovski govor i diče se dugom i očuvanom tradicijom. Uz ostalo govori zašto danas nije lako biti svećenik i vjernik.
Knjiga "Sveti Jeronim kroz vjekove. Kult i spomenici", donosi cjelovit prikaz štovanja svetog Jeronima u hrvatskoj umjetnosti i kulturi. Njegov život tema je mnogih književnik i likovnih djela, najviše slika i kipova pohranjenih u brojnim crkvama duž jadranske obale.
Sveti Jeronim ubraja se među najznačajnije osobe cjelokupne crkvene povijesti. Crkveni je naučitelj i jedan od četiri crkvena oca zapadne Crkve. Rođen je oko 345. godine u Stridonu, mjestu koje se nalazilo na granici Dalmacije i Panonije. Gdje je to bilo, do danas još nije točno utvrđeno, a neki su mišljenja da je to u okolici današnjeg Tomislavgrada. Osim što je poznat po teškoj naravi i "dugom i oštrom jeziku", čuvena je njegova: "Oprosti mi, Gospodine, jer sam Dalmatinac". No, zašto ju je izrekao?
Kajemo li se za ljutnju koja nanosi bol drugima ili smo preponosni i nismo spremni priznati da smo pogriješili? Možemo učiti na primjeru svetog Jeronima i ispitati vlastiti život, pogotovo ako smo skloni bijesu.
Prema lokalnoj predaji vjeruje se da je baš sv. Jeronim boravio u ovim spiljama na Marjanu kojemu je posvećena crkvica na “čarobnoj gori” građena sredinom 2. polovice 15. st.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku. Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?