Znate li zašto je Papa uzeo ime po sv. Franji Asiškome?
Na prvoj javnoj audijenciji, 16. ožujka 2013. godine, papa Franjo je pred tisućama novinara po prvi put objasnio zašto je, nakon izbora za Petrova nasljednika, odabrao baš ime „Franjo“.
Na prvoj javnoj audijenciji, 16. ožujka 2013. godine, papa Franjo je pred tisućama novinara po prvi put objasnio zašto je, nakon izbora za Petrova nasljednika, odabrao baš ime „Franjo“.
U povijesti Crkve možemo reći da su se brojni sveci „natjecali“ za posljednje mjesto služenjem. Neki od njih su sv. Franjo Asiški, sv. Antuna Padovanski, sv. Franjo Paolski, sv. Karlo de Foucauld i časni sluga Božji fra Vendelin Vošnjak.
Župa sv. Antuna Padovanskog Čakovec raspisala je literarni i likovni natječaj za djecu predškolske dobi i učenike osnovne škole uz tematiku i motive najpoznatije pjesme sv. Franje Asiškog.
Godine 1219. sv. Franjo poslao je braću Berarda, Petra i Otona, svećenike, pripadnike Reda male braće, te Akursija i Adjuta (braću laike) u Španjolsku da muslimanima navijeste Evanđelje. Tu su bili uhvaćeni i odvedeni u Maroko. No, ni tamo nisu prestali propovijedati. U gradu Marrakešu ponovo su uhvaćeni, bačeni u okove i na razne načine mučeni. Osuđeni su na smrt 1220. godine. Spomendan im je 16. siječnja.
U proljeće se otvara novi obilazak Vatikanskih vrtova u papinskoj ljetnoj palači u Castel Gandolfu za jubilarne hodočasnike koji žele na jedan dan pobjeći od gužve u Rimu i uroniti u prirodnu ljepotu Božjeg stvorenja.
Franjevački martirologij nam Iluminata iz Arce predstavlja kao Franjina ispovjednika i bliskoga suradnika istaknutoga po svojim vrlinama. Više o njemu pročitajte u nastavku.
Sveti Franjo Asiški svojim nam životom toliko toga, k tome i posve razgovijetno, govori. Zbog toga ga je itekako vrijedno pamtiti, i ne samo umom nego i srcem.
Ostaje nam snivati i tražiti, kucati i otvarati i pronalaziti snažne izvore Božje prisutnosti po uzoru na Franju iz Asiza, i to u ranama i boli, u siromaštvu i jednostavnosti jer Krist je baš tamo, a rane koje mirišu na smrt postaju Dar ako u njima susretnemo onoga tko je Smrt pobijedio Životom.
U povodu proslave 800. obljetnice otkako je sveti Franjo Asiški primio stigme na brdu La Verni, franjevci i tisuće vjernika u Hercegovini imali su priliku častiti relikviju povezanu s njegovim ranama.
Hrvatska provincija sv. Jeronima franjevaca konventualaca priopćila je u nedjelju 13. listopada 2024. da će relikvija krvi sv. Franje Asiškog, zbog velikog interesa vjernika, ponovno biti izložena na čašćenje u Zagrebu te će, prije povratka u Italiju, biti na otoku Rabu, u Zadru, Humcu i Širokom Brijegu.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku. Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?