Budi dio naše mreže

Ključna riječ: socijalni-nauk-crkve

Društveno značenje korizme

Emisiju na valovima HKR-a „Blago socijalnog nauka Crkve“ srijedom u 16:30 emitiramo u suradnji s Centrom za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije. Emisiju je pripremila Marijana Kompes, docentica socijalnog nauka Crkve na Katedri za teologiju Hrvatskoga katoličkog sveučilišta.

Zauzimanje za opće dobro

Emisiju „Blago socijalnog nauka Crkve“ na valovima HKR-a emitiramo srijedom u 16:30 u suradnji s Centrom za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije. Emisiju je pripremio Vladimir Dugalić, profesor na KBF-u u Đakovu Sveučilišta u Osijeku i član Upravnog vijeća Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve.

Enciklika "Pacem in terris" poznata još i kao mirovna enciklika

Emisiju na valovima HKR-a „Blago socijalnog nauka Crkve“ srijedom u 16:30 emitiramo u suradnji s Centrom za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije. Emisiju je pripremila docentica Dubravka Petrović Štefanac, tajnica Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve.

Nek' poteku pravda i mir

Emisiju "Blago socijalnog nauka Crkve" na valovima HKR-a emitiramo srijedom u 16:30, u suradnji s Centrom za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije. Emisiju je pripremila Tihana Mojsinović, povjerenica za ekološka pitanja pri spomenutom Centru.

Na putu prema brizi za zajednički dom

Emisiju na valovima HKR-a "Blago socijalnog nauka Crkve" srijedom u 16:30 emitiramo u suradnji s Centrom za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije. Emisiju je pripremio Stjepan Baloban, profesor socijalnog nauka Crkve i moralne teologije na KBF-u Sveučilišta u Zagrebu i pročelnik Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve.

Novost iz Splita u ponudi mladima: Edukacijski program 'fra Špiro Marasović'

Udruga Docat Centar Split - u suradnji s Papinskim sveučilištem sv. Tome Akvinskog u Rimu Angelicum - osmislila je i provest će u Hrvatskoj edukacijski program za mlade kojeg predlažu u tri modula. To su politika, ekonomija i civilno društvo. Inspiraciju su pronašli u fra Špiri Marasoviću.

Kršćanska se vjera ne živi samo privatno u vlastitoj kući

Iako se od svećenika ili na vjeronauku može puno čuti o molitvi, duhovnom životu, životu poslije smrti, očito je da kršćani ne žive samo od duhovnih stvari izvan svijeta, već žive u svijetu i brinu za stvoreni materijalni svijet. To znači da se i oni suočavaju s pitanjima i problemima koji pogađaju druge ljude: Koji posao odabrati? Koliko bi radnik trebao biti plaćen? Kako financirati skupo liječenje? Smije li se iskorištavati prirodu? Kako pomoći onima koji su siromašni i napušteni? itd. Ovo su samo neka pitanja koja muče suvremeni svijet.

Znate li što su "strukture grijeha"?

Kršćanska antropologija, za razliku od liberalnog kapitalizma koji se temelji na individualnoj slobodi pojedinca i komunističkog socijalizma utemeljena na kolektivizmu, temelji se na kršćanskom personalizmu, što je ontološka razlika. Personalizam naime računa s osobom, kojoj je imanentna, bitna društvena narav i koja je po svojoj naravi upućena drugima. Osoba pak ne ostaje zatvorena u individualnim okvirima vlastiti samodostatnosti niti svoju osobnost gubi kao u kolektivizmu.

Prava radnika: "Ako želimo pravo blagostanje za ljude, novac mora služiti, a ne vladati!"

Crkveni socijalni nauk kontinuirano je kroz povijest naglašavao potrebu za poboljšavanjem položaja radnika koji je često bez njihove krivnje bijedan i nevoljan, čak i ropski umjesto dostojan čovjeka. Upravo u aktualnosti ekonomske krize koja je zahvatila svijet Vatican News podsjeća na određene socijalne enciklike koje istiću važnost i prava čovjeka radnika.

1 2
Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja