Izašao je novi broj kršćanske revije Kana (siječanj 2022.) koji možete nabaviti u knjižarama Kršćanske sadašnjosti te u njihovom web shopu. U nastavku možete pročitati razgovor s književnicom i slikaricom Ljiljanom Matković-Vlašić.
Dana 28. siječnja Crkva slavi jednog od najvećih i najbriljantnijih umova u povijesti Katoličke Crkve, svetog Tomu Akvinskog (1225. – 1274.). Zanimljiv članak o tom velikom
svetcu za novi je broj Kane napisao Krešimir Cerovac, čiji ulomak donosimo u nastavku.
Važni događaji u Crkvi prošloga mjeseca, otvaranje Biskupske sinode i VI. hrvatski socijalni tjedan tematska su okosnica novoga broja revije Kana. “Svi smo pozvani krenuti sinodalnim putem, odnosno biti u aktivnom zajedničkom hodu i evangelizacijskom poslanju kao članovi crkvene zajednice te smo kao takvi pozvani ugrađivati evanđeoske vrednote u društvo i u svijet. Ostaje nam poželjeti da ovo zajedništvo, sudjelovanje i poslanje ne ostanu zatvoreni u urede, dvorane i dokumente”, istaknula je na prvim stranicama Kane glavna urednica Maja Petranović.
Razne aktualnosti poput popisa stanovništva, ali i raznih situacija koje svjedoče o sve dubljim podijeljenostima u društvenoj i vjerničkoj svakidašnjici, potiču nas na mnoga pitanja o kojima možemo razmišljati čitajući Kanu. Novi listopadski broj kršćanske obiteljske revije već je u Uvodniku glavna urednica Maja Petranović obilježila nizom pitanja koja upućuje na teme kojima se Kana ovoga mjeseca bavi.
„I u ovom broju Kane svjedočimo koliko nas okupira pitanje medija i njihove važnosti, vjerodostojnosti i budućnosti“, istaknula je u Uvodniku glavna urednica Maja Petranović. Očitost podijeljenosti sveukupne javnosti, one društvene, vjerničke, pa tako i nas kao pojedinaca, također nas pogađa, dodaje urednica, s obzirom na to da su se danas, primjerice, mnogi našli na udaru etiketiranja s obzirom na odluku vezanu uz cijepljenje. To je tek jedna od tema kojih se dotiče novi broj Kane.
Jedan od središnjih tekstova novoga broja Kane jest razgovor s dr. Križom Katinićem, psihijatrom, psihoterapeutom, profesorom i publicistom, koji je napisao predgovor i redigirao novo izdanje knjige Viktora E. Frankla, "Liječnik i duša", koje je nadavno objavljeno u Kršćanskoj sadašnjosti. U razgovoru se, osim na spomenutu knjigu i logoterapiju, osvrnuo na temu smrti, straha od smrti, gubitka smisla, odnos kršćanske vjere i smisla i niz drugih zanimljivih tema, kojima je u pozadini bogato iskustvo dr. Katinića s pacijentima.
U ožujku, mjesecu u kojem posebno častimo svetoga Josipa, i novi broj Kane već na prvim stranicama daje mu svoj prilog. Rubrika Samo pet stvari pod naslovom Naš sveti Josip govori o ovom svetcu osvrčući se na Josipove naume, službu, izlazak iz sigurnosti, ulogu čuvara i hranitelja te na Josipovu šutnju. Svaki je odlomak aktualiziran i upućuje čitatelja na ono što možemo naučiti od svetoga Josipa i primijeniti danas. O izgradnji vjerskih objekata kao odrazu štovanja svetoga Josipa pisao je Aldo Sinković, a fra Darko Tepert osvrnuo se pak na tumačenje čovjekova poslanja za obitelj u Svetom pismu te život u služenju, sa svetim Josipom u središtu.
Razgovor sa sveučilišnim kapelanom Hrvatskoga katoličkog sveučilišta vlč. Odilonom Singom čini jedan od središnjih tekstova novoga broja Kane, pod naslovom „Gdje se ne umire, tamo se i ne živi“.
Švicarski autor knjiga za mlade, teolog Stephan Sigg, svojim je djelima osvojio golemu publiku. Za novi broj kršćanske obiteljske revije Kana otkrio je kako svojim jednostavnim i pristupačnim stilom koji mladi razumiju osvaja njihovu pozornost i potiče ih na rast u vjeri.
Središnji dio ljetnoga dvobroja kršćanske obiteljske revije Kana posvećen je brizi za očuvanjem zajedničkoga doma, s naglaskom na 5. obljetnicu enciklike pape Franje, Laudato si’. Brige za stvoreni svijet dotiče se i autor Đurica Pardon u tekstu vrlo intrigantnoga naslova Povjerenje Bogu, svojoj zemlji i čokoladni skakavci, baveći se zapravo temom hrane u Bibliji i danas, mudrošću uzgajanja, umijećem pripremanja, pouzdanja u svoju zemlju i Boga koji plodnost daje. Dio toga teksta donosimo u nastavku, a u cijelosti se može pročitati u tiskanom dvobroju revije Kana.