Put do zahvalnosti za male stvari s G. K. Chestertonom
Kada je G. K. Chesterton znao da se bliži kraj njegova života, u svojoj autobiografiji napisao je da je zahvalnost bila „glavna ideja njegova života“.
Kada je G. K. Chesterton znao da se bliži kraj njegova života, u svojoj autobiografiji napisao je da je zahvalnost bila „glavna ideja njegova života“.
Svi koji su mislili da mogu proći ovim svijetom tiho živeći kršćansku vjeru bez ikakvih sukoba ili tegoba – možda nisu svjesni da to nije lako ostvariti. Suočeni s prijetnjom uništenja obitelji i bezbrojnim drugim pritiscima, kršćani moraju živjeti drugačije od svijeta.
Engleski novinar, književnik, dramatičar, književni i likovni kritičar, filozof i kršćanski apologet Gilbert Keith Chesterton rođen je u Cempden Hillu u Londonu 29. svibnja 1874. godine. Povodom 150. obljetnice njegova rođenja podsjećamo na velikana kršćanske apologetike i čovjeka koji je utjecao na milijune ljudi.
Povodom 3. ChestFesta, koji je 24. rujna 2022. u dvorani uz zagrebačku crkvu Sveta Mati slobode okupio više desetaka čestertonijanaca i poštovatelja ovog "apostola zdravog razuma", donosimo i jedan esej velikoga Gilberta Keitha Chestertona. Potražite njegove tekstove, sigurno će Vas obogatiti (ili barem potaknuti na razmišljanje).
Našu zemlju idućega mjeseca čeka događaj koji je i na međunarodnoj razini vrijedan pažnje, osobito za ljubitelje i proučavatelje dobre riječi, misli i djela Gilberta Keitha Chestertona, apostola zdravog razuma, apologete vjere i najpoznatijeg britanskog obraćenika na katoličanstvo.
U godini smo u kojoj na međunarodnome planu obilježavamo 100 godina od obraćenja Gilberta Keitha Chestertona, apostola zdravog razuma, kršćanskog apologete i najpoznatijeg britanskog obraćenika na katolicizam. Na domaćem 'terenu' u godini smo u kojoj se prisjećamo da je prije točno 30 godina utemeljena Frama, Franjevačka mladež. Svemu tome, kao jedan nesvakidašnji poticaj, nudimo vam tekst Hrvatskog čestertonijanskog kluba o 'svecu - siromašku iz Asiza'.
Prije godinu dana, jedne zimske večeri, otac se vratio kući praznih ruku. Htio je svojoj obitelji donijeti puricu za svečani ručak, ali novca nisu imali. Uslijedila je obiteljska svađa jer je čak i vjenčani prsten izgubio. Na Božić, rano ujutro dok sunce ni izašlo nije, dječak se izvukao iz postelje koju je dijelio s bratom i dvije sestre i obukavši se dobro krenuo u potragu za prstenom. Našli su ga prekrivenog snijegom s prstenom u ruci...
„Psihoanaliza je Ispovijed bez zaštite ispovjedaonice. Komunizam je franjevački pokret bez uravnotežujuće mjere Crkve, a američke sekte, nakon što su tri stoljeća režali na papističku teatralnost i puki priziv na osjetila, sada 'prosvjetljuju' svoje službe super-teatralnom rasvjetom i zrakama crvenkastog svjetla koje pada na glavu pastora.” Razmišljanje je ovo Gilberta Keitha Chestertona, kršćanskog klasika i apologete katoličanstva s početka 20. stoljeća, čije tekstove redovite objavljuje Hrvatski čestertonijanski klub, u svome prijevodu, na mrežnim stranicama Gilbert.hr.
Kad bih mogao održati samo jednu propovijed, zasigurno je ne bih časno završio, a da ne posvjedočim za ono što je po mom znanju sol i čuvar svih tih stvari. Ovo je tek jedna od tisuću stvari u kojima sam otkrio da je Katolička Crkva u pravu kada je cijeli svijet stalno sklon biti u krivu. I vjerujem da bi bez svojih svjedoka na tu istodobno normalnu i profinjenu tajnu, ljudi gotovo potpuno zaboravili.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku. Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?