Budi dio naše mreže

Ključna riječ: bozicne-pjesme

BOŽIĆ U PJESMI 20 skladbi koje pjevamo u božićnom vremenu

Posebno obilježje i ugođaj življenja u božićnom vremenu, stvaraju upravo božićne pjesme. Mnoge od njih pjevaju se po crkvama već stoljećima, bilo kao prepjevi crkvenih himana, bilo kao uspavanke malom Isusu. Donosimo neke koje možete ovih dana pjevati na obiteljskim druženjima.

Otajstvo utjelovljenja i veliki skladatelji - glazba spušta Boga na zemlju

Božić je vrijeme raspjevanosti, predivnih melodija što oko nas bruje na sve strane. U velikim centrima ali i restoranima tihi božićni instrumentali ili gregorijanski napjevi mame na kupovanje i opušteno uživanje u jelima. Nitko za kupovanja ne pušta rock-glazbu, bučnu, koja odvraća pozornost. Mnogi su skladatelji pokušali izraziti u melodijama i tonovima svoje osjećaje glede tajna naše vjere. Svi su se veliki glazbenici okušali u skladanju dijelova mise, Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei. Od velikana jedini G. Mahler, pokršteni Židov, nije skladao nijednu misu, jer se nije mogao suživjeti s riječima Vjerovanja – Credo. Bio je učenik velikoga A. Brucknera za koga se vodi postupak proglašenja blaženim jer je sva njegova glazba hvalopoj Stvoritelju.

Znate li kako je nastala pjesma "U sve vrime godišta"?

"Hrvatski puk jednostavno uživa slaveći Boga i svoju vjeru te sklanja, kako sami kažu, nove tekstove i melodije te time ugađa sam sebi, ali i okolini. U mnogim stoljećima u kojima nas sve veže naše katoličanstvo dobili smo mnogobrojne prekrasne napjeve koji oduševljavaju na poseban način", rekao je među ostalim etnomuzikolog Joško Ćaleta za Hrvatski katolički radio te pojasnio kako i kada je nastala jedna od najpoznatijih hrvatskih božićnih pjesama 'U sve vrime godišta'.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja