U HKR-ovoj emisiji "Novi valovi dobrote" urednice Željke Šemper u srijedu, 1. lipnja gostovala je Vendi Babeli, ak. slikarica, prof. likovne kulture i muzeolog.
Govoreći o umjetnosti u njezinom životu kazala je da je umjetnost ono s čim se rodila, a nakon toga si osvijestiš i kreneš raditi na tome. “Počeci moje ljubavi prema crtanju počelo je vrlo rano, a posebno se to odrazilo u osnovnoj školi u petom razredu. Tu se vidjelo da imam potencijala. Krenulo je kao igra, a poslije je postala potreba kojom se izražavam”, rekla je.
Unatoč poteškoćama uvijek je bila uključena u sve grupe u kojima su djeca koja nemaju poteškoće. “U potpunosti sam integrirana u društvo od vrtića pa do osnovne i srednje škole. Apsolutno sam sve odrađivala, ali malo mi se dalo više vremena da nešto napišem ili da odgovaram duže usmeno”, rekla je.
“U nijednom trenutku nisam osjećala da sam nešto zakinuta”, istaknula je.
Kazala je da je svojim radom i upornošću uspjela upisati Akademiju likovnih umjetnosti. “Bilo je izazovno i za mene i za moje profesore. Otpora određenih je bilo, ali uz moju volju, snagu i želju progurala sam to. Nikada nisam požalila. Borila sam se za sebe i za sljedeće studente.
“Okušala sam se u svemu, ali primarno mi je slikarstvo. Sve što mi je došlo u ruke napravila sam umjetnost. Bilo je nekoliko i samostalnih izložbi, ali i skupnih. Većinom su to bile izložbe slika”, istaknula je.
Govoreći o svojoj dijagnozi kazala je da ju je u nekim stvarima poticala, a u nekim sprječavala. “Ali mogu reći da me je više poticala. Uvijek bih našla neki put da dođem do onoga što u sebi želim. Jedno je uvjetovalo drugo. Jedno je guralo drugo. Nekad je bio korak nazad, ali uvijek su došli oni trenuci kada sam išla nekoliko koraka naprijed”, rekla je.
“Nikad odustati. Nema odustajanja. Uvijek može doći do prepreka. Prvenstveno morate biti sami sa sobom na ‘ti‘. Biti svjesni da imate nekakva ograničenja, međutim, da i ta ograničenja ne moraju biti zadana ograničenja, u smislu da se ne može kvalitetno živjeti i da se ne može kvalitetno pokazati što osobe s invaliditetom mogu. I naša uloga osoba s invaliditetom je da pokažemo zdravima, onoj drugoj strani, da svi možemo zajedno funkcionirati i dobro nešto naučiti jedni od drugih”, zaključila je.