Budi dio naše mreže

Obrazovanje Roma – bila je tema HKR-ove emisije 'Novi valovi dobrote', urednice Katarine Varenice, u četvrtak, 5. svibnja, u kojoj je ugostila farmaceutkinju Nuru Ismailovski, prvu visokoobrazovanu Romkinju u Republici Hrvatskoj.

/ anh

Nura Ismailovski predsjednica je Vijeća romske nacionalne manjine grada Zagreba, predsjednica Povjerenstva za stipendije grada Zagreba za učenike i studente pripadnike romske nacionalne manjine i vanjska članica Saborskog odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.

Katarina Varenica i Nura Ismailovski (Foto: HKM)

„Da, jesam prva Romkinja sa završenim Farmaceutsko-biokemijskim fakultetom i to je bila moja prva ljubav. Međutim, shvatila sam da mogu svojim znanjem i svojim obrazovanjem pomoći i pripadnicima romske nacionalne manjine i baviti se obrazovanjem naše djece s obzirom da je to vrlo veliki problem”, istaknula je Ismailovski u uvodu emisije.

Isto tako, jako puno radi na osobnoe obrazovanju te je i menadžer u zdravstvu, menadžeri u farmaciji i trenutno je na poslijediplomskom studiju.

„Moji roditelji shvatili su da obrazovanje temelj za ostvarivanje svih ciljeva kojima težimo što je u biti prvi korak do dobrog obrazovanja. Ja sam rođena Zagrepčanka. I Moj otac je Zagrepčanin i evo moja djeca su sad treća generacija Zagrepčana”, rekla je te pohvalila grad Zagreb i širu regiju koji su vrlo dobri za pripadnike romske nacionalne manjine.

I ovdje nemamo tipična romska naselja, kao u drugim dijelovima Hrvatske, već imamo samo lokacije na kojima žive Romi sa ostalim stanovništvom, pojasnila nam je.

Gospođi Ismailovski je suprug Hrvat.

Ona nadalje kaže da Romi zaziru od obrazovanja zbog ponajprije diskriminacije od prvog dana života i zato imaju vrlo loš osjećaj samopouzdanja i smatraju da biti Rom nije nešto što je dobro i što je u biti potrebno ovom društvu.

„Međutim, mi radimo. Imamo izvrsne rezultate prije svega u edukaciji roditelja, podizanju samosvijesti i samopouzdanja.”

Kaže i da su svi povezani, pomažu jedni drugima, a ključno je društvo, jer nije sve samo na pripadnicima romske nacionalne manjine.

Veliku ulogu imaju institucije državne koje bi trebale omogućiti svakom djetetu njegovo pravo, ustavom zajamčeno, a to je pravo na osnovnoškolsko obrazovanje, rekla je između ostalog.

Kao gradska zastupnica je, u suradnji s drugima iz svijeta visoke politike, napravila čudo, ističe, bio je to i zajednički i osobni uspjeh.

Naime, 2012. na nivou grada Zagreba krenulo se sa stipendijama za učenike i studente pripadnike romske nacionalne manjine i „imamo izvrsne rezultate”.

Do tada su imali svega šest dodijeljenih stipendija za četiri učenika i dva studenta, a „sada smo na 74 učenika i 14 studenta”.

Ono što je bitno je kvaliteta te stipendije i uz to Zagreb je prvi grad koji je napravio akcijski plan za provođenje nacionalne strategije za uključivanje Roma na nivou grada bez kojeg se ne može kvalitetnije rješavati ikakva problematiku onako kako želite.

Time su obuhvatili sve kritične točke – obrazovanje, zapošljavanje, stanovanje, socijalnu skrb i zdravstvo.

Sada je u planu izrada novog akcijskog Plana na temelju Nacionalnog plana.

Nura Ismailovski nadalje kaže da su najnovije uvijete za zagrebačke stipendije za djecu i romske mlade promijenili iz razloga da se kvaliteta podigne „da stvorimo napokon kvalitetne ljudi koji će osigurati sebi egzistenciju, ostvarivati sve svoje želje, snove, isključivo obrazovanjem”.

Uveli su tako neke kriterije; minimalan prosjek (3, 0), nisu smjeli ponavljati razred i što je vrlo bitno uveli su kriterij izvrsnosti, a čime su željeli motivirati djecu za bolje tako da su dobili ‘vrlo dobre’ i ‘odlične učenike’ i to u vrlo velikom postotku.

Do tada su njihovi učenici bili usmjereni na obrtnička škole, a danas imaju polaznike gimnazije, veterinarske škole, škole za medicinske sestre, za modu i dizajn, ekonomske škole, graditeljske, prehrambene.

„Znači, ostvaruju sve ono što žele, a za što su mislili da možda ne mogu. Mi smo ih motivirali”, poručuje HKR-ova sugovornica.

I što se tiče studenata isto su imali veliki pomak. Njima su isto uveli kriterije i dobili bolji prosjek, te pohađaju sada, primjerice, Zdravstveno veleučilište ali i privatne visoke škole poput VERN-a i Libertasa.

Stipendije, zanimljivo, imaju i socijalni kriterij pa je tako za za ovu školsku godinu 2700 kuna mjesečno za učenike, a 3800 za studente.

To je bila velika motivacija ne samo da popravite svoje trenutno financijsko stanje, nego kako bi pokazali da netko vrijedi, da njegov uspjeh drugi opažaju jer su napredovali i nešto ostvarili.

Motivacija je bila izuzetna i rezultati su bili odlični.

Uz to, uveli su socio-ekonomski status tako da pripadnici koji imaju loše stambene uvjete, odnosno loše financijsko stanje, dobivaju još dodatne bodove i na taj način se pokušalo omogućiti da puno više Roma dobije stipendiju.

Namjera je bila dobra, ali ih sada čeka analiza kako bi vidjeli krajnje rezultate i zaključili ‘kako dalje’, poručila je gošća HKR-ovih ‘Novih valova dobrote’ i potvrdila da svojim djelovanjem i politikama mijenjaju svijest roditelja romske djece.

Čitav razgovor s Nurom Ismailovski, prvom visokoobrazovanom Romkinjom u RH, dostupan je u arhivu emisija Hrvatskoga katoličkog radija.

Novi valovi dobrote

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja