Budi dio naše mreže

O procesu kako psi postaju pomagači osoba s invaliditetom u emisiji "Novi valovi dobrote" u srijedu, 7. listopada, koju je uredila i vodila Željka Šemper, govorili su ravnatelj Centra za rehabilitaciju "Silver" dr. sc. Marijan Sesar i instruktorica pasa pomagača Blaženka Pugar, dr. vet. med.

/ mp

Ravnatelj dr. sc. Sesar istaknuo je kako je “Centar Silver” ustanova socijalne skrbi čiji su osnivači Grad Zagreb i Republika Hrvatska. Ta je ustanova osnovana prije 12 godina.

“Radimo velik broj europskih projekata. Dobivamo novac od raznih fondacija čime nastojimo uvoditi razne inovacije. Odrednica rada je naša inovativnost. Postoje razne potrebe te smo nastojali u našem programu razvijati razne vrste pasa, poput primjerice pasa pomagača za djecu s autizmom ili za osobe koja imaju teža oštećenja. Razvijali smo naime programe kojim bi psi uspostavili kontakt s djecom do kojih nije lako doći”, istaknuo je dr. sc. Marija Sesar.

Naglasio je kako su u vremenu velike nezaposlenosti osoba s invaliditetom, htjeli razviti model za zapošljavanje osoba s invaliditetom.

“Potom smo uvidjeli kako se naši korisnici ne snalaze u svakodnevnim aktivnostima i da nisu o sebi brinuli na dobar način pa smo odlučili i takav program razviti”, nadodao je dr. sc. Sesar.

Željka Šemper, Blaženka Pugar i dr. sc. Marijan Sesar

Instruktorica pasa pomagača Blaženka Pugar, dr. vet. med. prisjetila se kako je još kao kao mlada studentica htjela proučavati u kojoj mjeri psi mogu pomagati ljudima.

“Grupa entuzijasta ljubitelja životinja su krajem 80-ih godine krenuli u istraživanje kako i koliko pas može pomoći čovjeku. Naravno da se pokazalo da pas uistinu može pomoći čovjeku, ali u naše vrijeme kad smo započinjali s takvim programom treninga pasa nije bilo utemeljenih znanstvenih činjenica o treningu pasa. Osmislili smo trening pasa za slabovidne osobe i za djecu s raznim psihičkim ili fizičkim oštećenjima. Psihologija i medicina danas su jako uznapredovale. Svaki poremećaj zahtjeva određen vid terapije sa psima, ali uz pse pomagače otkrili smo nove svjetove”, poručila je Pugar.

Pojasnila je kako ne može pas bilo koje pasmine biti pas pomagač.

“Psi su pametni, ali svaka pasmina ima svoje kvalitete. Zadržali smo na labradorima jer je za psa pomagača važno da je ekstremno stabilan. U situaciji kad osoba vrišti ili se brzo kreće, bitno nam je da pas bude stabilan i prihvaća čovjeka kao vođu. Budući da mijenjaju puno vlasnika, pas mora htjeti prihvatiti različite ljude. Labrador se bira po genetskim svojstvima, a u program treniranja za psa pomagača ulaze štenci od 2 mjeseca starosti te odlaze u dom volontera”, objasnila je instruktorica Pugar.

Ravnatelj Sesar je objasnio kako se na godišnjoj razini socijalizira 50 do 100 štenaca.

“Proces odabira obitelji volontera je vrlo kompleksan. Svakako od obitelji je veliko humano djelo što žele brinuti o odgoju pasa godinu dana. U tom razdoblju psi uče pravila ponašanja i kako da reagiraju na vanjske podražaje kao što je grmljavina. Obitelj mora pristati da se jednom, dvaput na tjednoj razini nalazi s voditeljima programa. Moraju poštivati naša stroga pravila o odgoju. Proces procjene obitelji traje nekoliko puta po nekoliko sati. Na kraju procesa socijalizacije, obitelj može upoznati korisnika.

Često dolazi do neraskidive veze obitelji koja odgaja psa i osobe s invaliditetom. Naravno ima i pasa koje ne prođu školovanje pa onda psi koji ne prođu školovanju moraju se udomiti. Ovim putem pozivamo volontere da nam se jave s područja grada Zagreba koji bi mogli uzeti psa pomagača na školovanje”, istaknuo je ravnatelj dr. sc. Sesar.

Za državljane Hrvatske, uz pripadajuću medicinsku dokumentaciju, usluge Centra za rehabilitaciju “Silver” su besplatne.

Detaljnije o ovom centru doznajte na mrežnoj stranici OVDJE.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja