U HKR-ovoj emisiji "Novi valovi dobrote" u četvrtak, 24. ožujka, gostovala je predsjednica Hrvatske udruge prijatelja hospicija prof. Jasminka Stepan Giljević, dr. med.
Hrvatska udruga prijatelja hospicija osnovana je u Zagrebu 1999., a govoreći o tim počecima Jasminka Stepan Giljević naglasila je kako se posebno ističe prof. Anica Jušić koja je krenula s osnivanjem Hrvatskog društva za palijativnu medicinu pri Hrvatskom liječničkom zboru te su se potom pronašli volonteri koji su osnovali udrugu.
“O prof. Jušić mogu puno pričati. Ona je zapravo majka palijative jer je organizacijom pri Hrvatskom liječničkom zboru krenula prema strukturama osiguravajućeg društva i samom dijelu edukacije koja je danas razvijena na razini cijele Hrvatske. Upravo su volonteri iznjedrili palijativu u Zagrebu”, naglasila je Stepan Giljević.
Objasnila je kako ima još puno prostora za poboljšanje na području palijativne skrbi.
“Poznato je da je lokalna zajednica bolja ako ima što bolje razvijenu palijativnu skrb. Naime, imamo sve stariju populaciju, a i mi liječnici smo sve uspješniji u liječenju bolesti. Sve se više javljaju volonteri za edukacijom u palijativi kako bi pomagali lokalnoj zajednici, ali i bili korisni vlastitoj obitelji.”
Prof. Jasminka Stepan Giljević, dr. med. zaposlena je na Zavodu za onkologiju i hematologiju dr. Mladen Čepulić kao pročelnica dječje onkologije, a volontira u Hrvatskoj udruzi prijatelja hospicija kao i svi drugi članovi.
“Za moj put prema Hrvatskoj udruzi prijatelja hospicija zaslužna je prof. Anica Jušić koja je vidjela da će se trebati brinuti i o pedijatrijskoj palijativi. Volim iskreno reći da se to meni kao mladoj liječnici nije nešto sviđalo. Ali to mi je jako dobro došlo zbog posla koji ima u fokusu pedijatrijsku onkologiju.”
Naglasila je kako je pedijatrijsku palijativu važno objasniti roditeljima jer se ne zna prilikom detektiranja bolesti koje će biti posljedice. Stepan Giljević je nadodala kako pedijatrijska onkologija ima dobre rezultate za liječenje djece, ali uvijek je važno imati dobru komunikaciju s obitelji.
“U palijativi imate potrebu komunicirati sa svima horizontalno, odnosno sa svim članovima tima. Bitan je i psiholog i socijalni radnik i medicinska sestra kao i dobra komunikacija s roditeljima.”
Stepan Giljević poručila je kako volontiranje pri hospiciju jako potresno te je potrebna suradnja psihologa kao i predah od volontiranja u slučajevima kad pacijent o kojem se osoba brine premine.
Više o djelovanju Hrvatske udruge prijatelja hospicija doznajte OVDJE.