"Kuća Šenoa" bila je tema HKR-ovih Novih valova dobrote u petak, 25. veljače, u kojoj je gostovala čuvarica baštine obitelji Šenoa, Jasmina Reis. Urednica i voditeljica emisije je Katarina Varenica.
Kuća Augusta Šenoe sagrađena je 1928./29. godine, skoro 50 godina nakon smrti Augusta Šenoe. Obitelj Šenoa do tada su bili podstanari u Zagrebu u različitim stanovima. Kuća je danas preuređena u muzej u kojem nema mnogo oznaka na predmetima i u kojem je prisutna kućna atmosfera kako bi se posjetitelji osjećali ugodno i dobrodošlo.
Posvetila se očuvanju Šenoine baštine
Čuvarica baštine obitelji Šenoa, Jasmina Reis postala je zahvaljujući obiteljskim vezana, tako što je njezina majka Marija bila supruga Zdenka Šenoe, jedinog unuka Augusta Šenoe. Kako bi čuvala Šenoinu ostavštinu otišla je prijevremeno u mirovinu. “Nažalost Zdenko je umro 2005., moja majka 2011. i ja sam kao njezina jedina kći, ostala čuvarica ostavštine koja se desetljećima brižno čuvala u obitelji Šenoa”, ističe Reis.
Tijekom rada na popisu ostavštine četiri generacija obitelji Šenoa, pojavila se ideja da se otvori Kuća Šenoa. “Sinove sam pitala što je s kućom koju smo dobili u nasljedstvo, hoćemo li ondje živjeti, a onu su mi odgovorili ‘ne mama, to je za muzej'”, naglasila je Reis i dodala je kako joj sinovi pomažu koliko stignu s obzirom na posao.
Kuća Šenoa otvorena je prije nekoliko godina i predstavlja kulturni punkt u kojem su se održavale književne večeri i glazbene večeri te je bila mjesto susreta i mladih ljudi koji su željeli bolje upoznati obitelj Šenoa. “Zbirka Šenoa registrirana je kao kulturno dobro i nalazi se u Registru muzeja i zbirki Republike Hrvatske. Cilj nam je bio da ovaj muzej bude mjesto susreta svih generacija , a ne mjesto kroz koje će netko proći. Imali smo književne susrete i radionice, mladi su bili vrlo zainteresirani i to nas je posebno veselilo”, ističe.
Kuća je stradala u zagrebačkom potresu
Kuća Šenoa stara je 90 godina i stradala je u zagrebačkom potresu te ima crvenu oznaku. Započeli su s prikupljanjem projektne dokumentacije te su primili financijsku pomoć za obnovu Kuće zahvaljujući Ministarstvu kulture koje je pomoglo u okviru Javnog poziva za potrebe u kulturi za 2021. i 2022. godinu. “Projekt je na kontroli i nadam se da ćemo uskoro dobiti informaciju o mogućnosti početka rada. Međutim, nismo samo čekali papirologiju, pa smo tako prošle godine uspjeli učvrstiti dio temelja Kuće ispitavši temeljno tlo, što je zahtijevalo injektiranje jedne posebne smjese u dio temelja Kuće koji je najviše stradao, da ga učvrstimo s donje strane u potpunosti. Također, drugi-treći dan nakon potresa pozvali smo restauraciju za zidno slikarstvo, je je u potresu jako oštećen mural na prvom katu, koji je oslikao Branko Šenoa, najmlađi sin Augusta Šenoe. Radove na muralu financiralo je Ministarstvo kulture, na čemu se ovim putem želim zahvaliti”, kazala je Reis o stradanju muzeja Augusta Šenoe u zagrebačkom potresu i zahvatima na Kući Šenoa.
Atmosfera Kuće
Šenoina kuća ne izgleda kao kuća u kojoj se živi, već je u njoj prisutna domaća atmosfera. “Željela sam upravo kućnu atmosferu i da mi pričamo priču našim posjetiteljima te da ne bude puno oznaka na predmetima. Prilikom prigodnih događaja obitelji i rođendana obitelji Šenoa postavimo stol za objed s imenima članova obitelji uz mjesto na kojem sjedi za stolom, a na ceduljicama su vidljiva imena Šenoinih prijatelja i suvremenika. Poanta je u tome što se obitelj Šenoa družila sa poznatim povijesnim ličnostima koje nastojimo približiti posjetiteljima”, naglašava Reis.
“Posjetiteljima je najinteresantniji otac Augusta Šenoe, Alojz Šenoa koji je sa 24 godine došao u Zagreb iz Slovačke gdje je usavršavao slastičarski zanat. Imamo sačuvanu njegovu teku s receptima za slastice koji su zanimljivi jer su njemačkom, a tada još nije bilo ni dekadskog sustava i to su stare bečke mjere”, istaknula je.
Nije zažalila prijevremeni odlazak u mirovinu
Jasmina Reis nikada nije zažalila odlazak u prijevremenu mirovinu u svrhu vođenja Kuće Šenoa. “Tu sam odluku donijela zapravo u jednom nezgodnom trenutku, jer sam u mirovinu otišla s velikom ratom kredita koji sam digla upravo zato da obnovimo kuću. Tražila sam statički elaborat kuće, provjerila koliko su podne drvene grede sigurne i koliko osoba može biti zajedno u jednom prostoru. Zapravo uopće ne živim od svoje mirovine, već zahvaljujem suprugu i sinovima koji mi pomažu”, ističe Reis i dodaje da cijene ulaznica iznosi 20 i 30 kuna.
Cijelu emisiju pogledajte ovdje: