Budi dio naše mreže

O djelovanju Caritasa Sisačke biskupije u HKR-ovoj emisiji "Novi valovi dobrote" urednice i voditeljice Suzane Borko, u četvrtak 27. siječnja, govorio je Mario Šagolj.

/ vbb

Sisačka biskupija osnovana je u prvim stoljećima kršćanstva i jedna je od najstarijih na području današnje Hrvatske. Papa Benedikt XVI bulom “Antiquam fidem” 2009. ponovno je uspostavio Sisačku biskupiju, a mons. dr. sc. Vladu Košića imenovao njezinim biskupom. Nakon ponovne uspostave biskupije, 2010. godine osnovan je Caritas Sisačke biskupije koji skrbi za osobe s intelektualnim i tjelesnim teškoćama, ima pučku kuhinju i surađuje s župnim Caritasima u pomaganju potrebitima.

Pučka kuhinja

Od samog početka rada pučke kuhinje Caritasa Sisačke biskupije jasno je kolika je potreba za njom.

Na početku je bilo 40 korisnika, a danas ih je 160, istaknuo je Šagolj.

Bilo je to sve skromno u početku. Danas su zaposlene dvije kuharice i brojni volonteri. Ima potrebe i za drugom pomoći, a to su, osim hrane i paketi, koje im volonteri nose na dnevnoj, tjednoj ili mjesečnoj bazi te osobito za blagdane. Korisnici pučke kuhinje su siromašni i socijalno ugroženi građani te obitelji s više članova. Također, osim pučke kuhinje jedna od djelatnosti Caritasa Sisačke biskupije je skrb za osobe s višestrukim tjelesnim i intelektualnim teškoćama u Kući ” Sv. Vinka Paulskog” u Oborovu.

Kuća sv. Vinka Paulskog u Oborovu

Kuća “Sv. Vinka Paulskog” u Oborovu 

Djelatnost Kuće ” Sv. Vinka Paulskog” uključuje pružanje usluga stalnog smještaja, prehrane, njege i brige o zdravlju, medicinske i psihosocijalne rehabilitacije, radne terapije, organiziranje kreativnih radionica, osmišljavanje provođenja slobodnog vremena te osposobljavanje za aktivnosti svakodnevnog života odraslih osoba s višestrukim tjelesnim i intelektualnim teškoćama.

Kuća u Oborovu ima 72 korisnika koji tamo stalno borave, a 45 zaposlenih.

O njima svim svojim srcem brine 20 njegovatelja, 2 medicinske sestre i ostalo pomoćno osoblje. Koliko god je fizički i psihički rad težak, ispunja ljudsko srce i idu dalje, kaže Šagolj. Oni imaju i pružaju ljubav i toplinu doma i osjećaju je. Zahvalni su na onom što im se pruža. 70% korisnika izgubi kontakt sa svojim obiteljima, pa u domu i s drugim štićenicima imaju svoju jedinu obitelj. Velika većina više nema nikoga tko ih posjećuje, ostaju prepušteni onima koji se u Kući brinu o njima. Rijetka je to ustanova takvog tipa i neprofitnog djelovanja u Hrvatskoj.

Projekt Zaželi i FEAD programi iz Europskog socijalnog fonda

Da bi mogli što više ljudi obuhvatiti morate biti lovac na ovakve projekte, napominje Šagolj.  Završen je projekt „Zaželi – program zapošljavanja žena Caritasa Sisačke biskupije“ i nadamo se da će biti pokrenut ponovo. 20 žena kojima je teže doći do zaposlenja bilo je uključeno u ovaj projekt. Pomagao je ljudima treće životne dobi koji su sami, bolesni, napušteni ili žive izolirano. Također, kroz proteklih 12 mjeseci povećana je i kvaliteta života za 157 krajnjih korisnika, starijih i nemoćnih osoba kojima su one pružale pomoć i podršku.
Jedna žena je brinula o šest korisnika: o hrani, higijeni, svakodnevno bi s korisnicima provodila vrijeme, pripremila im obrok i očistila životni prostor, izvela ih u šetnju, a nekada im je najpotrebniji razgovor.
Teško je pokriti svaki kutak biskupije jer su potrebe velike i na rubnim područjima. Potrebitih je uvijek više nego što su naše mogućnosti, kaže. Tu pomažu župni caritasi i volonteri kao produžena ruka.
Godinu dana nakon razornog potresa i dalje se osjeća to zajedništvo i solidarnost. Čini nas boljim ljudima. Biti cijeli dan na nogama i neumorno pomagati onima koji su u potrebi, želja je koja nas stalno vuče.

Foto: Facebook Caritasa Sisačke biskupije

FEAD Caritasovi paketi radosti – bez namirnica ne može se napraviti ručak i uspješno su provedena dva takva projekta, napomenuo je. Projekt je pomagao pučkoj kuhinji i korisnicima bi se dijelila hrana, higijenske potrepštine, odjeća, medicinska i ortopedska pomagala, da barem donekle umanji njihovo siromaštvo, jer primjerice kako će živjeti baka s mirovinom od 700,00 kn.

Facebook Caritasa Sisačke biskupije

Enormne su potrebe stanovništva koje je zaboravljeno od struktura vlasti. Godina je dana i uspješne provedbe programa „Mobilnost za naše starije“. Kroz ovaj projekt osobama starijima od 65 godina osigurana je dostava namirnica, lijekova i drugih potrepština te individualna usluga prijevoza, pratnja i podrška volontera, do željene lokacije u okolici: liječnika, stomatologa, ljekarne, trgovine, pošte, banke, prijatelja, članova šire rodbine i raznih dostupnih društvenih događanja, a s ciljem bolje integracije starijih osoba u život zajednice. Projekt se provodi od 1. siječnja 2021. godine, a na veliko zadovoljstvo 87 korisnika nastavlja se i u sljedećoj godini.

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja