U razgovoru za Vatican News dotajnica u Dikasteriju za laike, obitelj i život, koji organizira Svjetski dan mladih, Linda Ghisoni govorila je o 38. Svjetskom danu mladih Katoličke crkve koji će se održati od 1. do 6. kolovoza u Lisabonu.
Ghisoni je rekla da se do sredine svibnja prijavilo 540 tisuća mladih iz 196 zemalja i 16 300 volontera.
„Ove nam brojke pokazuju da još uvijek postoji veliki interes među mladima da se stvarno susretnu licem u lice kako bi zajedno molili i slavili“, kazala je. Podsjetila je da je posljednji internacionalni Svjetski dan mladih 2019. bio u Panami te je zbog pandemije koronavirusa odlučeno da se događaj, koji se zapravo održava svake tri godine, odgodi za godinu dana.
„Dikasterij blisko surađuje s organizacijskim odborom u Lisabonu. Vidimo da se razne biskupije u Portugalu također pripremaju za ovaj događaj s mnogim inicijativama. Primjerice, tu je hodočašće simbola Svjetskog dana mladih – križ, marijanska ikona Salus Populi Romani – a kroz to hodočašće simbola portugalske biskupije također ponovno otkrivaju ljepotu svoje vjere i kulture“, poručila je dotajnica Ghisoni.
Inkluzivan susret
Uz mlade iz cijeloga svijeta, već je prijavljeno 660 biskupa koji će pratiti sudionike. Neki od njih pripadaju i različitim obredima, poput grkokatoličkih maronita. Ali nije nužno biti katolik za sudjelovanje na Svjetskom danu mladih. Načelno mogu sudjelovati svi zainteresirani mladi od 14 do 35 godina. Ni oni nešto stariji ili mlađi nisu isključeni. Mladi su otvoreni prema svima i važno im je stvoriti inkluzivan Svjetski dan mladih, istaknula je Ghisoni.
„Ako pogledate različita izdanja Svjetskih dana mladih, vidjet ćete da sudjeluje sve više osoba s različitim poteškoćama. Na primjer, tu je i znakovni jezik – inicijativa samih mladih za druge mlade – koji je bio izričita želja da pomognu svojim vršnjacima. Postoji i fond solidarnosti za siromašne tako da mogu sudjelovati i mladi koji imaju materijalnih poteškoća“, dodala je.
Ekološki osviješteni
Svi glavni događaji Svjetskog dana mladih su bez prepreka, a stavljen je naglasak i na ekologiju. Ghisoni je također podsjetila da su nakon Svjetskog dana mladih u Poljskoj, primjerice, mladi u jednoj biskupiji sadili drveće za novi park. Znak je to da Svjetski dani mladih uvijek imaju učinak i izvan samog događaja.
„To je trenutak susreta, otvaranja, međunarodne razmjene, snažan poticaj da molimo zajedno s drugim mladim ljudima, da upoznamo njihove životne priče i da se osjećamo ujedinjenima. Svjetski dan mladih zapravo nije tek jedan trenutak nakon kojeg se vraća svakodnevica. To može biti poticaj da se doživi Crkva te dar Duha Svetoga, koji se uvijek posebno osjeti tamo gdje Papa okuplja mlade oko sebe i poziva ih da budu teozofi (θεοσοφια) današnjice, odnosno da svojim generacijama donose Boga i Radosnu vijest“, zaključila je Linda Ghisoni, a prenosi Vatican News.