Pjevači Betlehemske zvijezde iz Župe sv. Antuna Padovanskog sa zagrebačkog Svetog Duha u pratnji s. Ivanke Darojković i iz Župe sv. Petra apostola, Zagreb - Vlaška pod vodstvom s. Ljubice Bosilj posjetili su 3. siječnja djelatnike ureda i ustanova Hrvatske biskupske konferencije.
Mali pjevači Betlehemske zvijezde kucaju na vrata ljudskih srdaca, a pjesmama i recitacijama mladi su pjevači u sjedištu HBK pozvali na molitveno i materijalno zajedništvo te solidarnost sa siromašnom djecom u misijskim krajevima.
Darovi koji se ovom akcijom prikupe slijevaju se u središnji fond Djela svetog Djetinjstva za pomoć djeci u misijskim zemljama.
O pjevačima Betlehemske zvijezde
Nacionalna ravnateljica Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj sestra Ivana Margarin, u povodu dolaska pjevača Betlehemske zvijezde, u programu HKR-a objasnila je kako oni predstavljaju male misionare koji pjesmama i čestitkama šire božićnu radost među obiteljima i sugrađanima, a u današnjem slučaju i djelatnicima HBK.
„Ova ideja koja je započela 1954. godine zahvaljujući salezijancu Janez Rovanu proširila se čitavim svijetom, najviše srednjom Europom i danas broji više od 100 tisuća djece koja se okupljaju s namjerom pronijeti božićnu radost i skupiti materijalnu pomoć za svoje vršnjake u misijskim zemljama“, rekla je s. Margarin. Važno je napomenuti da su upravo zbog svoje dobrotvorne svrhe upisani 2015. godine i na popis nematerijalne baštine UNESCO-a.
Mali pjevači nisu angažirani samo u vrijeme blagdana, već cijele godine kako bi ih se kontinuirano podsjećalo o važnosti misijskog djelovanja.
„To je kontinuirani rad s djecom i mladima kako bi im se osvješćivala važnost izdvajanja vlastitog vremena za potrebite, a ponekad i odricanja nešto vlastitih dobara. Svakako, najvažnije je ulaganje vremena kroz volontiranje, rad u župi, svjedočenje među vršnjacima, a posebno molitvu kojom mogu doprijeti do svojih vršnjaka“, istaknula je.
Prvi kontakt djece s misijama najčešće je prikupljanje novčanih sredstava za potrebite u prepoznatljivim misijskim kutijicama, a s. Margarin ističe kako je to i veliki materijalni prilog koji šalju u sveopći fond solidarnosti u Rim za razne potrebe djece diljem svijeta.
„Uglavnom župe kreću s misijskim kutijicama kroz prvopričesnički vjeronauk i prvi susret s euharistijskim Isusom. Tako ih podsjećamo da ono što će dobiti trebaju i podijeliti s onima u potrebi”, ispričala je s. Margarin i dodala kako je na taj, ali i kroz još druge načine, prošle godine skupljeno više od 120 tisuća eura koje su razdijelili za potrebe djece u Senegalu, Kamerunu i Čadu.
Zašto se ova tradicija veže uz nadolazeće Bogojavljanje?
Kršćanska tradicija na blagdan Bogojavljenje odnosno u likovima tri kralja oduvijek prepoznaje predstavnike svih naroda svijeta. Ova tri kralja došla su se pokloniti Isusu i priznati ga svojim kraljem i na taj način to učiniti u ime cijeloga svijeta.
„Djeca koja uprizoruju sliku poklona tri mudraca žele naglasiti važnost širenja spasonosne vijesti i podsjećaju nas da smo svi pozvani biti misionari, navješćujući Božju ljubav, kako najbližima, tako i onima u našoj okolini. Ima onih koji nisu upoznali Božju ljubav jer nisu niti čuli za nju ili trebaju otvoriti svoja srca, a upravo to se ova djeca trude danas učiniti.“
Kako podržati djelovanje Djela svetog Djetinjstva?
Kako bi potaknuli rad s djecom i mladima na župama, svake godine pripremaju animacijske materijale za proslavu Djela svetog Djetinjstva 6. siječnja. Ove godine odlučili su napraviti malu promjenu i kreirati vodič koji obuhvaća cijelu godinu s materijalima za svaki mjesec.
Vodič se može koristiti u župama ili u školskim katehezama, a cilj je obilježiti Svetu godinu koja podsjeća na svakodnevno hodočašće i važnost donošenja nade.
Također, više o pjevačima Betlehemske zvijezde, a i o radu Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj i mogućnostima materijalne i druge pomoći, možete pronaći na njihovoj mrežnoj ili Facebook stranici.