Svakodnevno u programu Hrvatskoga katoličkog radija u 9 sati i 30 minuta hodočasnici i duhovnici Marijanskog zavjeta za Domovinu, (a u hodočašće je uključeno više od 150 svećenika iz svih krajeva Hrvatske) javljaju se uživo s najnovijim informacijama, dojmovima i svjedočanstvima s hodočasničkog puta. Mrežna stranica Hrvatske katoličke mreže svakodnevno objavljuje Hodočasnički dnevnik.
Na ruti od Škabrnje do Benkovca hodočasnici su saznali više o stradanju Škabrnje, Nadina i Benkovca u Domovinskom ratu. Susreli su se i s brojim svjedočanstvima tih stradanja poput ruševina crkava, oštećenog Gospinog kipa u Škabrnji te uništene pokaznice u Benkovcu. U Benkovcu su ih dočekali branitelji te su se zajednički pomolili. Na putu su doživjeli puno lijepih susreta kroz koje su ih ljudi obradovali pozdravom, ali i hladnom bocom vode.
Hodočasnički dan započeo je misom u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije koju je predvodio duhovnik p. Vinko Maslać. Potaknuo ih je da mole na Gospine nakane, na njen dan – subotu – i da slijede primjer One koja je najviše ljubila Isusa.
Nakon mise su razgledali spomen sobu poginulim braniteljima i civilima iz Škabrnje. U toj se sobi nalazi i oštećeni Gospin kip kao simbol stradanja i uništavanja koje su četnici na tom području činili iz mržnje.
Zatim su iz Škabrnje krenuli prema odredištu dana – Benkovcu.
Okupilo se oko 40 hodočasnika koji su započeli hod u šutnji razmatrajući 10 Božjih zapovijedi. Nastavili su hod moleći radosna otajstva krunice.
Na putu su najprije došli u Nadin. Ondje su se pomolili kod spomenika poginulima u Domovinskom ratu. Niko Vrsaljko ispričao im je više o događanjima na tom području.
Zatim ih je i ugostio u svojoj kući. Čuli su i nekoliko zanimljivih pjesama koje je napisao jedan pjesnik s obližnjeg područja.
Krenuli su dalje cestom uz maslinike, vinograde i željezničku prugu prema Benkovcu. Po putu su susretali aute koji su im donosili hladnu vodu za osvježenje. Među njima je bio i gradonačelnik Tomislav Bulić koji ih je ugodno iznenadio svojim dolaskom i osvježenjem.
Na putu su susreli i svećenika iz Italije koji ih je primijetio iz kombija kojim je putovao. P. Rosario Palić iz San Guiseppe della Chiusa, kojeg su susretali na priključnoj ruti iz svetišta Monte Grisa kod Trsta do Rijeke, razveselio ih je kada su ga vidjeli.
Na ulazu u Benkovac, kod vojarne u kojoj su bili smješteni, dočekali su ih branitelji iz Benkovca, pripadnici 9. Gardijske brigade “Vukovi”. Zajedno s njima otišli su do spomenika poginulim braniteljima, koji prikazuje majku koja drži mrtvog sina, te su ondje zajednički položili svijeće i pomolili se za sve branitelje koji su dali svoje živote za domovinu. Ondje ih je dočekao i pozdravio gradonačelnik te im ispričao nešto više o gradu Benkovcu.
Branitelji su im pokazali trg koji je bio mjesto gdje je 18. ožujka 1990. izvršen atentat na Franju Tuđmana, a gdje se sada nalazi kip našeg prvog predsjednika.
Nakon molitve kod spomenika, krenuli su do crkve rođenja Blažene Djevice Marije gdje ih je dočekao župnik Anđelko Buljat i ispričao im više o crkvi u Benkovcu. Zatim je predvodio molitvu u sklopu 30-dnevnice za Hrvatsku koju su zajednički izmolili. Duhovnik dana p. Vinko Maslać je donio na glavni oltar pokaznicu koju su četnici u Domovinskom ratu uništili. Pred tim simbolom stradanja, duhovnik je održao nagovor te su imali kratko klanjanje.
Zatim su otišli do vojarne gdje su imali večeru i organizirani smještaj.
Ovogodišnje peto zavjetno hodočašće krenulo je 8. lipnja iz Osijeka, a završava 21. kolovoza u Dubrovniku. Sve informacije, podatke o rutama i način prijave potražite OVDJE.