Budi dio naše mreže

Mjesto spomen-kuće sv. Majke Terezije u Skoplju nije slučajno odabrano. Naime, na mjestu sadašnje spomen-kuće nekada je stajala stara katolička crkva Presvetoga Srca Isusova, u kojoj je Majka Terezija, tada Gonxha Bojaxhiu, krštena samo dan nakon rođenja.

/ hk

Izgradnjom spomen-kuće sv. Majke Terezije u Skoplju ostvarena je dugogodišnja vizija kojom se željelo iskazati poštovanje najpoznatijoj osobi iz Skoplja te jedinoj dobitnici Nobelove nagrade za mir iz Makedonije. Kamen temeljac spomen-kuće sv. Majke Terezije položen je 9. svibnja 2008., a spomen-kuća posvećena jednoj od najutjecajnijih žena 20. st. dovršena je za samo devet mjeseci. Za posjetitelje je spomen-kuća otvorena 30. siječnja 2009.

Majka Terezija krštena je samo dan nakon rođenja!

Mjesto spomen-kuće nije slučajno odabrano. Naime, na mjestu sadašnje spomen-kuće nekada je stajala stara katolička crkva Presvetoga Srca Isusova, u kojoj je Majka Terezija, tada Gonxha Bojaxhiu, krštena samo dan nakon rođenja. Od otvorenja spomen-kuće 2009. do danas, broj posjetitelja kreće se od 80 do 100 tisuća godišnje, uključujući brojne predsjednike, ministre, veleposlanike, crkvene velikodostojnike i druge.

Foto: memorialhouseofmotherteresa.com

Foto: memorialhouseofmotherteresa.com

Izložbeni prostor spomen-kuće

Unutarnji izložbeni prostor zamišljen je tako da izgleda kao urbana kuća s početka 20. stoljeća. Izložba prikazuje fotografije starog Skoplja s početka 20. stoljeća, kada je Makedonija još bila dio Osmanskog carstva. Cilj izložbe je prikazati duh ovoga dijela Balkana kao raskrižje između orijentalnog Istoka i kršćanskog Zapada. Mješavina kultura utkana je u svaku nit svakodnevnog života, a najbolje je prikazana kroz prikaz namještaja i odjeće te srebrnih i zlatnih rukotvorina.

Cilj je prikazati život Majke Terezije, počevši od djetinjstva provedenog u rodnom Skoplju, zatim godine provedene služeći kao Misionarka ljubavi, pa sve do njezine smrti i kanonizacije. Najvažniji izložak je bijeli sari s plavim prugama (relikvija drugoga reda) – službeno redovničko odijelo Misionarki ljubavi, kopija krsnog lista iz katoličke crkve Presvetoga Srca Isusova, ovjerene kopije dokumenata s rukopisom Majke Terezije te njezine nagrade.

Podrum muzeja osmišljen je kao multimedijski centar!

Među dokumentima koji su izloženi je i molitvenik koji je napisala Majka Tereza, kopija Nobelove nagrade za mir koju je primila 1979. te kopija pisma upućenog gradonačelniku Skoplja Metodiju Antovu povodom primanja nagrade. Izložba obiluje brojnim fotografijama koje prikazuju rad Misionarki ljubavi. Podrum muzeja osmišljen je kao multimedijski centar u kojem se održavaju razne projekcije, promocije i izložbe vezane uz životni i rad Majke Terezije.

Foto: memorialhouseofmotherteresa.com

Foto: memorialhouseofmotherteresa.com

Foto: memorialhouseofmotherteresa.com

Kapela

Iznad galerije nalazi se mala kapela u kojoj katolički svećenici služe mise. Na misnim slavljima u čast sv. Majci Tereziji, na važnije datume, izlaže se njezina relikvija, piše na mrežnoj stranici spomen-kuće sv. Majke Terezije.

Foto: memorialhouseofmotherteresa.com

Foto: memorialhouseofmotherteresa.com

Foto: memorialhouseofmotherteresa.com

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja