Predsjedništvo Matice hrvatske vjeruje da će Vlada Republike Hrvatske usvojiti prijedlog i uputiti nacrt Zakona o hrvatskom jeziku Hrvatskom saboru zbog činjenice da je Radna skupina (u sastavu August Kovačec, Stjepan Damjanović, Mislav Ježić, Tomislav Stojanov i Mario Grčević) sačinila odmjeren, moderan nacrt Zakona, primjeren današnjem vremenu. "U njemu nisu predviđeni nikakvi inspektorati niti zabrane, on štiti u prvom redu običnoga hrvatskoga građanina i propisuje da taj građanin ne smije biti kažnjen ako zna samo hrvatski, nego mu to mora biti dostatno za normalno funkcioniranje u hrvatskom društvu", priopćili su iz Matice hrvatske u utorak, 25. travnja.
Nakon susreta u Banskim dvorima u petak 21. travnja s predsjednikom Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, Predsjedništvo Matice hrvatske oglasilo se priopćenjem u kojem ističu da je odluka naišla na nepodijeljeno odobravanje članova Matice hrvatske. Vjerujemo, istaknuli su u priopćenju, da je namjeri Vlade Republike Hrvatske da usvoji prijedlog i uputi nacrt Zakona o hrvatskom jeziku Hrvatskom saboru pridonijela činjenica da je Radna skupina, koju su činili August Kovačec, Stjepan Damjanović, Mislav Ježić, Tomislav Stojanov i Mario Grčević, izradila odmjeren, moderan nacrt Zakona, primjeren današnjem vremenu.
U Zakon, naglasili su, nisu predviđeni nikakvi inspektorati ni zabrane te on štiti običnoga hrvatskoga građanina i propisuje da taj građanin ne smije biti kažnjen ako zna samo hrvatski, nego mu to mora biti dostatno za normalno funkcioniranje u hrvatskom društvu. Također, prijedlog Zakona komplementaran je sa Zakonom o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina u Hrvatskoj te se ovim Zakonom propisuje samo javna uporaba hrvatskog jezika, dok ni na koji način Zakon ne zadire u privatnu komunikaciju niti se njime ograničava sloboda književno-umjetničkog izričaja, pojasnili su.
U izradi toga nacrta Zakona, Radna skupina i Matica hrvatska pozvali su se na 12. članak Ustava Republike Hrvatske kojim je određeno da je u Republici Hrvatskoj u službenoj uporabi hrvatski standardni jezik i latinično pismo te da građani Republike Hrvatske imaju pravo služiti se njime kao službenim jezikom u Hrvatskoj.
Zakonom se potiče i uporaba svih idioma hrvatskoga jezika, među kojima su čakavski i kajkavski, svih funkcionalnih stilova hrvatskoga standardnog jezika i hrvatskih povijesnih pisama u primjerenim prilikama. Zakonom je predviđeno osnivanje Vijeća za hrvatski jezik u kome će biti istaknuti stručnjaci za hrvatski jezik, koji će pratiti provedbu Zakona te predlagati Vladi Republike Hrvatske izradbu Strategije hrvatske jezične politike te davati mjerodavna mišljenja u svezi sa službenom i javnom uporabom hrvatskoga jezika. Vijeće će predlagati donošenje mjera za zaštitu, osiguranje i slobodu uporabe i poticanje razvoja hrvatskoga jezika, naglasili su u priopćenju. Iz Matice ističu da su uvjereni kako, nakon usvajanja Zakona, hrvatski jezik „više nikada neće biti prepušten nebrizi i samovolji pojedinaca“.