Svečano misno slavlje u nedjelju predvodio je vrhbosanski nadbiskup i metropolit kardinal Vinko Puljić u punoj crkvi sv. Sebastijana u Berlinu u zajedništvu s ravnateljem Dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu dr. vlč. Tomislavom Markićem, delegatom za hrvatsku pastvu u Njemačkoj vlč. Ivicom Komadinom, generalnim vikarom Nadbiskupije Berlin o. Manfredom Kolligom – SSCC, misijskim dušobrižnicima fra Mijom Šabićem i fra Tomislavom Brekalom te s još desetoricom svećenika uglavnom franjevaca Franjevačke provincije Presvetog Otukupitelja koji su djelovali u misji u Berlinu i uz asistenciju dvojice đakona.
Misnom slavlju prebivao je i veleposlanik R. Hrvatske u Njemačkoj dr. Gordan Grlić Radman te više Školskih sestara franjevki Krista Kralja – Bosansko-Hrvatske provincije Prečistog Srca Marijina, koje su dugo godina djelovale u misiji, donosi portal Živa zajednica.
Kardinal Puljić je u propovijedi istaknuo:
„Raduje me kad vas vidim oko oltara. Raduje me da ste sačuvali vjeru svojih otaca. Raduje me da ovdje svjedočite vjeru. Ta je vjera skupo koštala naš hrvatski narod bez obzira iz kojih je krajeva. Ljudi su za tu vjeru ginuli, umirali, svjedočili, podnosili zatvore, ali su ostali vjerni. Zato vas želim ohrabriti u ovom jubileju da istinski pokušate ustrajati u toj vjeri, ali ne samo vi, nego tu vjeru valja ostaviti u baštinu mlađim naraštajima, jer je obitelj prva škola vjere. Život po vjeri roditelja je najveća propovijed svakome od nas. Temelj i moje vjere bio je u mojoj roditeljskoj kući, u kojoj se molilo, u kojoj se Boga bojalo, gdje se Boga štovalo, gdje se Božja riječ držala. I zato sam radostan da vas vidim u hramu Božjem, a to je divno doživjeti, a to ste rekli i na svom osvrtu na pedeset ljeta. Živjeli smo u zajedništvu kao braća i seste. I to je duboka istina.
Braća smo i sestre po Krvi Kristovoj. Krv nas je Kristova ujedinila u jednu Crkvu i u njoj smo svi mi braća i seste bez obzira koliko godina, znanja ili sposobnosti imali. Svi smo mi djeca Božja. Na poseban način to je Kristovo uskrsnuće donijelo jer nam je obnovilo to dostojanstvo i veće je to što smo po Kristovom uskrsnuću dobili dar dostojanstva djece Božje, nego to što smo stvoreni. Zato želim upravo u ovom jubileju u vama probuditi svijest vaših korijena, vašeg identiteta, vaše vjere.
Na poseban način hrvatski je narod kroz povijest posebno bio prepoznatljiv po tri znaka. Prvi je znak križ, koji nije bio samo znak, već sadržaj života. Posebno mi koji smo živjeli s drugima i drugačijima bilo u Bosni i Hercegovini ili drugim narodima, znalo se tko je katolik, koji na vratima ili dvorišta ili kuće ima križ. Po tome se znalo da je to kršćanska kuća. Nije bilo kuće da se u njoj nije držao na zidu križ. I baš kad nam je bilo teško, znali smo pogledati na križ i reći: Isuse, pomozi! To je naše pouzdanje u Boga. Drugi znak našeg identiteta je pobožnost Majci Božjoj. Nije to onako usput, jer s tog križa nam je Bog dao svoju Majku preko učenika Ivana. Kroz našu burnu povijest, kad smo se uvijek morali braniti, uvijek nas je napadalo i optuživalo kao i danas. Onda smo hrlili Mariji. Njoj se preporučivali, njoj davali zavjete. Gospa je na svoj način protkala našu povijest, našu vjeru. Naša Gospina svetišta sve više okupljaju.
U trećem vas znaku želim upozoriti da mediji žele unijeti razdor u hrvatski narod. Ne svi. Čast poštenima i istinitima. Oni koji su plaćeni da truju javnost, oni nam žele otrguti to jedinstvo s Crkvom, a sada pojedine Papine izjave tako manipuliraju da je hrvatski narod tobože protiv Pape. Kad bi blaženi Alojzije Stešinac ustao sada iz groba, što bi nam rekao? Rekao bi: Budite vjerni Crkvi. I danas vam poručjujem da je najveća stvar koja je obilježila našu povijest vjernost Crkvi i Papi. Svetost bl. Alojzija Strepinca ne ovisi ni od biskupa ni od Pape. On je već svet. Zato se ne dajmo ti javnim mnijenjem zatrovati. Sačuvajmo tu vjernost. U tome vas radosno podržavam i hrabrim, a onda na poseban način ne zaboravimo zahvaliti Bogu na daru vjere. To je najveći dar koji imamo na zemlji. Ako neće roditelji prenijeti vjeru u Isusa uskrsloga svojoj djeci, ništa im neće ostavili. Neka vas veže međusobna ljubav. Prenesite vjeru na buduće naraštaje. Poštujte pravila i zakone ove zemlje u koju ste došli, ali to ne znači da trebate izbubiti što ste ponijeli sa svoga ognjišta – vjeru otaca, ljubav prema svome idetitetu. Nemoj se stidjeti svoga kraja i svoga zavičaja. Nemoj se stidjeti svojih korijena, čuvaj svetinju otaca i to prenesi na svoja pokoljenja. Budite svjedoci ovdje u Njemačkoj onoga što smo bili kroz povijest i onoga što trebamo biti i danas. Ne dajmo se uništiti, nego budimo narod koji zna voljeti sebe i bližnjega. Ostanite vjerni Bogu i svome domu. Prenesite to divno blago svoje vjere, kulture i idenititeta budućim pokoljenjima i budimo zahvalni svima onima koji su nam na našem križnom putu bili rame za plakanje, potpora za opstanak. Svjedočimo da smo djeca Božja i braća u Isusu Kristu.“
Na kraju su prigodnu riječ uputili generalni vikar o. Manfred Kollig – SSCC , veleposlanik R. Hrvatske u Njemačkoj dr. Gordan Grlić Radman i predsjednica župnog vijeća njemačke župe sv. Sebastijana, u čijoj se crkvi Hrvati iz misije okupljaju na središnje misijsko misno slavlje, Anita Wursthorn, koji su ujedno uputili čestitku za 50. obljetnicu misije. Voditelj misije fra Edvard je zahvalio svima na pomoći oko organizacije proslave. Misno slavlje, koje su svojim pjevajem uveličali župni mješoviti zbor pod vodstvom Martije Ćosić i pranjom na glasoviru Ane Draganović, i klapa „Poverello“, pod vodstvom Marina Tadina završilo je zahvanom pjesmom „Tebe Boga hvalimo“ i pjesmom „Kraljice neba“. Nakon misnog slavlja za sve je priređen ručak u dvorištu misije uz pjesmu i druženje.
Akademija u povodu 50. obljetnice misije „Dani vjernosti Bogu i Domovini“
Svečana akademija u povodu 50. obljetnice Hrvatske katoličke misije Berlin pod geslom „Dani vjernosti Bogu i Domovini“ održana je u subotu u punoj dvorani RBB „Sendesaal“ u Berlinu.
Akademija je započela molitvom, koju je predvodio vrhbosanski nadbiskup i metropolit kardinal Vinko Puljić. Nakon pozdravne riječi voditelja misije fra Edvarda Sokola, prigodnu riječ uputio je kardinal Puljić koji je svima čestitao 50. obljetnicu misije.
„Obljetnice obvezuju. Prije nas je u ovoj misji uloženo pedeset ljeta molitve, žrtve, rada. Tamo, gdje su stali svi oni koji su djelovali u ovoj misiji prije nas, mi nastavljamo. Zato želim da Bog blagoslovi ovaj rad u službi naše nebeske i zemaljske Domovine.“
Potom je fra Edvard pozdravio brojne goste – poglavito Školske sestre franjevke Krista Kralja – bosansko-hrvatske provincije Prečistog Srca Marijina, a koje su dugo godina djelovale u misiji, potom franjevce Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja koji su djelovali u misiji, delegata za hrvatsku pastvu u Njemačkoj vlč. Ivicu Komadinu, te predstavnike Nadbiskupije Berlin, kao i predstavnike diplomatskog, kulturnog i društvenog života. Nakon izvođenja njemačke i hrvatske himne, prigodnu riječ je uputila predsjednica župnog vijeća Anica Krstanović, koja je istaknula veliku važnost misije za sve njezine naraštaje, od početka do danas.
Čestitke za 50. obljetnicu misije uputili su nadbiskup Berlina mons. dr. Heiner Koch putem video-poruke, dr. Stefan Dybovski, veleposlanica Bosne i Hercegovine u SR Njemačkoj Jadranka Winbow Negodić, zamjenik predstojnika Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan R. Hrvatske Dario Magdić. Putem video-poruke čestitku je uputio i veleposlanik R. Hrvatske u Njemačkoj dr. Gordan Grlić Radman i trener „Bayerna“ Niko Kovač, koji je odrastao uz misiju Berlin.
U bogatom duhovno-kultunom programu nastupili su: klapa „Belin“ pod vodstvom Ante Bagarića tamburaši pod vodstvom Ivice Silov Tepića; misijski mješoviti zbor pod vodstvom Martije Ćosić i pratnjom na glasoviru Ane Draganović (u jednoj točki je zbor nastupio uz pratnju na gitari: Zvonimira Andrika, klarinetu: Ane Begić; uz pratnju tamburaša: Ivice Silova Tepića, Josipa Ivančića i Dubravka Jakupčevića i uz pratnju na ljerici Perice Križanca); klapa „Poverello“ pod vodstvom Marina Tadina; zbor mladih pod vodstvom Suzane Smolković (pratnja na glasoviru: Ana Draganović, na gitari: Sergej Abramov, na violini: Mile Brzović) te pjevačice bivšeg dječjeg zbora „Ivan Lukačić“ pod ravnanjem fra Stipice Grgata (pratnja na glasoviru: s. Krešimira, pratnja tamburaša: Ivica Silov Tepić, Josip Ivančić i Dubravko Jakupčević).
Nastupile su i folklorne skupine – folklor naraštaja pod vodstvom Katarine Čarapina i Ivana Baćka, mali folklor pod vodstvom Marije Knezović i Draške Perić i veliki folklor koji je na oduševljenje okupljenih nastupio s „Erom s onog svijeta“.
U tri dijela je je prikazan video u kojem je dan pregled 50 godina misije, a mladi su pripremili dojmljiv kviz o zanimljivostima i rekordima misije. Fra Evdard Sokol i predsjedništvo župnog vijeća – Anica Krstanović, Mijo Marić i Suzana Smolković zahvalili su svima na odazivu, nakon čega su uručeni prigodni darovi zaslužnima. Na kraju je uz sudjelovanje zbora misije i svih izvođača programa izvedena skladba „Pedeset ljeta“ pod ravnanjem njezina kompozitora fra Stipice Grgata uz pratnju na glasoviru Ane Draganović. Program je vodila Marina Medved Pulić.