Svi novinari i suradnici Hrvatske katoličke mreže (HKM) koji će provjeravati činjenice u sklopu projekta "Glas istine" imaju teološko, novinarsko ili politološko obrazovanje te su iskusni medijski profesionalci. Koristimo se tradicionalnim novinarskim vještinama i nizom jednostavnih alata. Donosimo pregled metoda koje ćemo redovito koristiti u našim razotkrivanjima.
Na primjer, ako istražujemo tvrdnju koja iznosi podatke koji podupiru argument, potražit ćemo početni izvor i razgovarati sa stručnjacima o njihovim informiranim stajalištima o statistici prikazanoj u tvrdnji.
U nastavku je pregled metoda koje ćemo redovito koristiti u našim razotkrivanjima:
Traženje i provjera komentara i podataka
Jednostavno kopiranje i lijepljenje odlomka teksta u tražilicu često može otkriti je li već kružio internetom.
Kod tvrdnje da je komentar izjavila i/ili napisala neka osoba, tražit ćemo pouzdan izvor (audio ili video zapis, službeni prijepis), kao i pregledavanje online računa te osobe radi daljnje provjere. Također ćemo izravno kontaktirati osobu kako bismo potvrdili njenu izjavu.
Kada se bavimo kvantitativnim podatcima, tražimo izvornu studiju i njezinu metodologiju te razgovaramo sa stručnjacima koji su ili autori izvorne studije ili stručnjaci s iskustvom u istraživanju u istom području kako bismo provjerili jesu li podatci pogrešno predstavljeni u tvrdnje pod istragom.
Redovito ćemo se baviti temama o kojima imamo predznanja. To su teme i pojmovi iz Katoličke Crkve u Hrvatskoj i svijetu, područje teologije, duhovnosti, pastorala, načina ustroja i djelovanja Crkve, područja koja obuhvaća kanonsko pravo.
U tim slučajevima surađivat ćemo s profesorima katoličkih fakulteta, župnicima s velikim pastoralnim iskustvom koji redovito gostuju na Hrvatskom katoličkom radiju (HKR) i u emisiji „Halo, velečasni“ odgovaraju na pitanja iz života vjernika, politolozima, sociolozima i novinarima i ostalim stručnjacima za određenu temu, te ćemo koristiti stručnu i teološku literaturu.
Unakrsna provjera informacija
Ako se tvrdnja koja kruži internetom čini sumnjivom ili izaziva mnogo negativnih neživotnih reakcija – pogotovo ako nema naveden izvor informacija – najprije ćemo proučavati komentare. Neki mogu dati kontradiktorne informacije ili postaviti pitanja o istinitosti objave.
Ako se spominju osobe ili institucije, kontaktirat ćemo ih za pojašnjenje, odnosno njihovo viđenje situacije ili događaja. Kada je prikladno i moguće, kontaktirat ćemo izvor tvrdnje koja se istražuje kako bismo zatražili dodatne informacije.
Odlazak na teren
Onda kada nije moguće sve činjenice provjeriti internetom ili telefonom naši će novinari izlaziti na teren. Kad se nešto može osobno provjeriti, slat ćemo svoje novinare da istraže svojim očima i ušima. I u provjeri činjenica nastavit ćemo blisku suradnju s novinarima koji pokrivaju vijesti u Hrvatskoj i Vatikanu.
Uređivanje i ocjene
Naši novinari surađivat će s urednicima tijekom cijelog procesa izrade provjere činjenica. Urednici će raspravljati o tvrdnjama i predloženim provjerama činjenica s novinarima, procjenjivati i objašnjavati koji će dokazi biti potrebni te urediti članak prije objave.
Provjere činjenica objavljene na HKM-ovim mrežnim stranicama imat će ocjenu koja čitateljima ukazuje na zaključak svake istrage. Ocjena je ili dio slike zaglavlja na vrhu članka ili će biti objašnjena u uvodu provjere činjenica.
Pojmovi koje koristimo uključuju:
Netočno – izjavljujemo da je stavka lažna kada je višestruki i pouzdani izvori opovrgnu.
Istinito – izjavljujemo da je stavka istinita kada više pouzdanih izvora potvrdi da je informacija autentična i stavljena u ispravan kontekst.
Nedostaje kontekst – oznaka se koristi kada tvrdnja ima neki element istine, ali bi mogla biti obmanjujuća bez dodatnih informacija.
Zavaravajuće – izjavljujemo da je stavka zavaravajuća kada uključuje prave informacije (tekst, fotografiju ili videozapis) koje su izvučene iz konteksta ili su pomiješane s neistinitim kontekstom.
Neutemeljeno – oznaka se koristi kada argumentacija koja je autora dovela do određenog zaključka nije potkrijepljena dovoljnom količinom podataka, informacija ili činjenica ili argumenti autora nisu pouzdani ili potječu iz izvora koje nije moguće provjeriti.
Nenamjerna pogreška – oznaka se koristi kada se autoru potkrala pogreška pa je objavio netočne podatke ili naveo neprovjerene podatke iz drugog izvora. Iz objave mora biti očito da je autor pogriješio nenamjerno ili bez namjere netočnog informiranja.
Mamac za klikove – oznaka se koristi za objavu u kojoj naslov nema stvarnu podlogu u tekstu na koji se odnosi. Svrha mu je privući pozornost čitatelja senzacionalnim naslovom koji upućuje na sadržaj kojeg nema u objavi.
Siva zona – oznaka se koristi za tvrdnje koje se, zbog nedostatka pouzdanih podataka, vjerodostojnih stručnih mišljenja ili relevantnih argumenata, ne mogu jednoznačno ocijeniti.
Lažna objava – izjavljujemo da objava sadrži lažne informacije, podatke ili tvrdnje. Oznaka se koristi za sadržaje za koje se može utvrditi da su kreirani radi namjernog obmanjivanja i dezinformiranja javnosti.
***
Rubriku Glas istine u sklopu projekta KAT – Provjera dezinformacija o vjerskim temama Hrvatski katolički radio radi u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Hrvatskim društvom katoličkih novinara. Metodom činjenične provjere, projektom “Glas istine – Vox Veritatis” želi se ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava, vijesti i objava vezanih za život Katoličke crkve u Hrvatskoj i svijetu kako bi se spriječilo širenje dezinformacija u javnosti, odnosno krivo kontekstualiziranje ili manipuliranje izjavama katoličkih poglavara. Projekt financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije, Europske komisije ili Agencije za elektroničke medije. Europska unija, Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.