Korizma je milosno vrijeme, a franjevci i suradnici e-Duhovnih vježbi pozivaju vas na istinski susret s Ocem u skrovitosti kroz svakodnevno razmatranje nedjeljnog evanđelja. Korizmene e-Duhovne vježbe zamišljene su kao poticaj na razgovor s Bogom kroz četiri koraka: pripremu, čitanje, razmatranje i molitvu. Autor teksta razmatranja je fra Josip Vlašić.
U dogovoru s franjevcima iz Pazina, prenosimo isječke iz e-Duhovnih vježbi za korizmu 2021. Ako već niste, svakako preuzmite mobilnu aplikaciju e-duhovne vježbe za Android i iOS.
Priprava
Mi ne molimo samo svojim riječima ili samo svojim mislima. Mi molimo cijelim svojim bićem. Važno je u molitvi biti čitav. Da bi se to dogodilo, važna je priprava. Ujedini se u sebi. Uprisutni se Bogu čitavim svojim bićem. Umiri se i saberi. Budi cjelovit. Uskladi svoje misli, svoje srce i svoje tijelo.
Koristit će ti ako provedeš koji trenutak u šutnji. Zatvori svoje oči. Diši mirno. Bog je u tebi i oko tebe. Ti si u Bogu. Diši s njim. Diši u njegovoj prisutnosti i već to je molitva.
Čitanje
Iz Evanđelja po Ivanu (Iv 2, 13-25)
Blizu bijaše židovska Pasha. Stoga Isus uziđe u Jeruzalem. U Hramu nađe prodavače volova, ovaca i golubova i mjenjače gdje sjede. I načini bič od užeta te ih sve istjera iz Hrama zajedno s ovcama i volovima. Mjenjačima rasu novac i stolove isprevrta, a prodavačima golubova reče: »Nosite to odavde i ne činite od kuće Oca mojega kuću trgovačku.« Prisjetiše se njegovi učenici da je pisano: Izjeda me revnost za dom tvoj.
Nato se umiješaju Židovi i upitaju ga: »Koje nam znamenje možeš pokazati da to smiješ činiti?« Odgovori im Isus: »Razvalite ovaj hram i ja ću ga u tri dana podići.« Rekoše mu nato Židovi: »Četrdeset i šest godina gradio se ovaj hram, a ti da ćeš ga u tri dana podići?« No on je govorio o hramu svoga tijela. Pošto uskrsnu od mrtvih, prisjetiše se njegovi učenici da je to htio reći te povjerovaše Pismu i besjedi koju Isus reče.
Dok je boravio u Jeruzalemu o blagdanu Pashe, mnogi povjerovaše u njegovo ime promatrajući znamenja koja je činio. No sam se Isus njima nije povjeravao jer ih je sve dobro poznavao i nije trebalo da mu tko daje svjedočanstvo o čovjeku: ta sam je dobro znao što je u čovjeku.
Tema o kojoj danas možeš razmatrati je revnost. Kada su vidjeli Isusovo neuobičajeno ponašanje u hramu, njegovi učenici sjetili su se jednog svetopisamskog retka: „Izjeda me revnost za dom tvoj.“ (usp. Ps 69,10) Tako su razumjeli ono što su vidjeli da Isus čini. Isus je revan da kuća njegova Oca bude čista, da to bude mjesto istinskog susreta s Ocem, a ne mjesto trgovine. Isusov je motiv revnost, a ne želja da privuče na sebe pažnju.
Razmatranje
„Prisjetiše se njegovi učenici da je pisano: Izjeda me revnost za dom tvoj.“ Revnost je gorljivost za neku stvar. Suprotno od revnosti je mlakost. Ili još gore: nezainteresiranost. To je potpuna suprotnost od revnosti. Mlakost nije revnost, ali nije niti nezainteresiranost. Ako bi ti sam trebao procijeniti svoju revnost u duhovnom životu i ako bi ti bila ponuđena skala od 1 do 10, s tim da 1 označava nezainteresiranost, 5 mlakost, a 10 revnost, kako bi procijenio sam sebe? Ova mala vježba nema za cilj posramiti te nego ti želi pomoći da pogledaš u svoj život i da provjeriš svoj odnos prema duhovnoj dimenziji svog života. Učini to iskreno. Nemoj biti ni prestrog ni popustljiv prema sebi. Potrudi se biti iskren.
U životu nam se često potvrde poznate riječi svetog Pavla: „Što tko sije, to će i žeti.“ (Gal 6,7) Ploda ima onoliko koliko je bilo i truda. Ako se nismo trudili sijati, kako se usudimo nadati dobroj žetvi? U duhovnom životu gotovo je isto. Potrebno je truditi se, potrebno je raditi na sebi, potrebno je ulagati u svoj duhovni rast. Što ti činiš da bi duhovno rastao? Ove duhovne vježbe koje obavljaš lijep su znak tvoje revnosti. Unutar njih možeš se pitati s kakvom revnošću ih obavljaš? Općenito, provjeri svoju revnost za molitvu, za čitanje dobre duhovne literature, za slavljenje svete mise, za pristup svetoj ispovijedi. Ako na tim područjima obilato siješ, obilato ćeš i žeti. Osjećaš li da te Duh Sveti potiče na više revnosti u tvome duhovnom životu? U čemu bi se tvoja revnost mogla još više očitovati?
Molitva
Zahvali Gospodinu za svoju duhovnu baštinu koju si stekao svojom revnošću. Zahvali za sve ono što si do sada činio u svom duhovnom životu, za svoj duhovni rast, za spoznaje do kojih si došao, za milosti koje si primio, za križeve koje si nosio, za osobe koje su ti pomagale u rastu, za svećenika koji te kroz život pratio, za duhovnu snagu koja se očitovala u tvom životu…
Pripremio: fra Josip Vlašić