Preporuča se činiti bilješke i zapisivati ideje koje nam sinu tijekom obnove, ali najvažnije je da se stavimo pred Gospodina, da gledamo Njega i dozvolimo njemu da nas gleda.
Ovaj je vodič od pomoći da sami obavite mjesečne duhovne vježbe, gdje god se nalazili, osobito u slučaju poteškoća s pohađanjem kapelice ili crkve gdje se obično sastajemo na molitvu, piše Opus Dei.
1. Uvod
Duhovna obnova je prilika za par sati tihe molitve u kojima gledamo na vlastite živote u Božjoj prisutnosti. U svakodnevnoj užurbanosti može biti teško pronaći to vrijeme – a sada i ovaj ritam koji nam nameće pandemija donosi neke nove izazove – ali najbolji način za učiniti ovu duhovnu obnovu je pronaći vrijeme i mjesto gdje se možemo moliti: ostavite po strani druge zadatke, ugasiti telefon. Dobra je ideja činiti bilješke i ideje koje nam sinu tijekom obnove, ali najvažnije je da se stavimo pred Gospodina, da gledamo Njega i dozvolimo njemu da nas gleda.
2. Razmatranje
Razmatranje poslušajte ovdje.
3. Duhovno štivo
Put prema svetosti je pustolovina u kojoj se ne radi samo o “davanju”, već prije svega o “primanju”. Članak pročitajte ovdje.
4. Ispit savjesti
Pitanja koja donosimo mogu nam pomoći da u Božjoj prisutnosti razmišljamo kako smo djelima odgovorili na njegovu ljubav. Na početku može pomoći zazivanje Duha Svetoga, a na kraju sam čin kajanja izražavajući žaljenje zbog vlastitih grijeha i moleći Božju milost kako bismo mu se vratili i ostali blizu njega. Čin kajanja može biti koji god želimo, uključujući i jednostavne riječi svetog Petra upućene Isusu nakon uskrsnuća: „Gospodine, ti sve znaš, tebi je poznato da te ljubim.“ (Iv 21:17).
Čin prisutnosti Božje
1. ‘Isus je umoran od puta sjedio na zdencu (…) Dođe neka žena Samarijanka zahvatiti vode. Kaže joj Isus: „Daj mi piti!”’ (Iv 4, 6-7). Jesam li svjesna da je Isus također i na mojem putu „i sa svima se susreće” (Susret s Kristom, br. 156) kako bi meni dao piti? Znam li da je uz mene, u mojoj obitelji, u mojem radu i u trenucima odmora, kada sam sama i kada sam s drugima?
2. Samarijanka reče Isusu: ‘Gospodine, daj mi te vode da ne žeđam i da ne moram dolaziti ovamo zahvaćati’ (Iv 4, 15). Kako se hranim živom vodom njegove Riječi, u želji da ga svakoga dana bolje upoznajem kako bih ga više ljubila? Nastojim li dok čitam i slušam Evanđelje shvatiti što mi Bog želi reći?
3. ‘Kad bi znala dar Božji’ (Iv 4, 10). Imam li želju pratiti svoje prijatelje do osobnog susreta s Kristom? Na koji način slijedim nadahnuća Duha Svetoga da se otvorim ‘poput lepeze i da dođem do svih duša’ (usp. Brazda, br. 193)?
4. Pomaže li mi promatranje Isusove pažnje prema Samarijanki da gajim osjećaje ljubavi prema svojima i da imam poštovanja i razumijevanja? Na koji način ispunjam srce dobrim željama, poticajima i osjećajima kako bih njegovala tu ljubav i očuvala je kada naiđu poteškoće, kušnje ili sumnje?
5. ‘Zakeju, žurno siđi!’ Danas mi je proboraviti u tvojoj kući’ (Lk 19, 5) Imam li želju ugostiti Boga u životu svoje obitelji? Nastojim li da se u mojoj kući odražava stil kršćanskoga života (ljubav, pravednost, siromaštvo, velikodušnost, itd.)?
6. ‘Gospodine, polovicu svog imanja dajem siromasima! I ako sam koga u čemu prevario, vraćam četverostruko’(Lk 19, 8). Jesam li velikodušna dok stavljam sebe i što imam na služenje drugima? Kako nastojim poticati tu velikodušnost kod svoje djece odmalena?
7. Nastojim li zahvaliti Bogu na prilici što, svojim talentima, vremenom, novcem i ostalim, mogu pomoći drugima? Trudim li se aktivno udaljavati od svega što me sprječava da u slobodi slijedim Krista?
Djelo kajanja
6. Odluke
Donesite nekoliko kratkih i točno određenih odluka koje ste vidjeli u molitvi i nastojte ih ispunjavati tijekom ovog mjeseca.