Budi dio naše mreže

Tijekom Velikog tjedna, Torinsko platno nam omogućuje da promišljamo o slici Onoga koji je dao svoj život za nas.

/ mp

U zoru nakon Isusove smrti, Marija Magdalena dotrčala je do Šimuna Petra i drugog učenika kojeg je Isus volio, govoreći: “Uzeše Gospodina iz groba i ne znamo gdje ga staviše” (Ivan 20, 2). Apostoli su pojurili do groba, gdje je nedugo prije Kristovo tijelo bilo pažljivo položeno. Kad je prvi stigao do groba, Ivan je mogao vidjeti grobni pokrov, ali pustio je Petra da uđe prije njega. Potom je ušao u grobnicu, vidio pokrov i povjerovao. Za Crkvu, kao i za Petra i Ivana, pokrov u praznom grobu simbolizira Kristovo uskrsnuće.

Što su točno vidjela dvojica apostola?

Vidjeli su pokrov kako leži ondje gdje je bilo Isusovo tijelo. Petar i Ivan mogli su vidjeti da ne samo da je Kristovo tijelo nestalo, već i da nije ukradeno – ono je nestalo iz pokrova, ostavivši ga na istom mjestu kao što su ga i ostavili.

Torinsko platno – uvid u vječnost

Vjera treba simbole, a Torinsko platno je znak da se Božji Sin utjelovio kao čovjek, bio izdan i dao svoj život za čovječanstvo. Dragocjena tkanina, s otiskom Njegove slike, usko odražava evanđeoske izvještaje o muci i omogućuje nam da osjetimo ljubav prema Bogu, javlja Aleteia.

Sv. Ivan Pavao II. istaknuo je da platno slikovito prikazuje muku i smrt Isusovu te da, promatrajući ga, svaki osjećajan čovjek osjeća unutarnje ganuće i potresenost kada je molio ispred Torinskog platna u svibnju 1998. godine.

“Za čovjeka vjernika bitno je prije svega to da je Platno ogledalo evanđelja. Razmatranje Platna kaže nam da se na njemu vidi slika koja je tako tijesno povezna s onim što Evanđelje govori o muci i smrti Isusovoj. Svaki osjećajan čovjek, koji ga promatra, osjeća unutarnje ganuće i potresenost (…) Potrebno je biti svjestan velike vrijednosti ove slike koju svi mogu gledati, čiju tajnu sve do sada nitko nije mogao otkriti. Svakog razumnog čovjeka ona potiče na duboko promišljanje i može čak potaknuti na promjenu vlastitog života. Platno je, uistinu, neobičan znak koji privodi k Isusu, pravoj Riječi Očevoj, i poziva čovjeka na nasljedovanje primjera Onoga koji je za nas dao samog sebe”, poručio je.

Torinsko platno na Veliku subotu bit će dostupno javnosti putem interneta

Torinsko platno drugi put će biti izložen štovanju na društvenim mrežama i mrežnim stranicama na Veliku subotu, 3. travnja, najavio je torinski nadbiskup Cesare Nosiglia.

Liturgija iz torinske katedrale na Veliku subotu 3. travnja u 17 sati emitirat će se na talijanskoj TV postaji TV2000, a signal će putem satelita doprijeti do cijelog svijeta, zahvaljujući suradnji Tajništva za komunikaciju Svete Stolice i Vatikanskog televizijskog centra. Prijenos uživo bit će popraćen i na društvenim mrežama kako bi se omogućilo najširoj mogućoj publici da sudjeluje u tom posebnom trenutku. Prijenos uživo na društvenim mrežama započet će u 16:30 sati, javljanjima i svjedočanstvima koja se pripremaju za razmatranje. Tom prigodom bit će izloženo Torinsko platno.

Platno se čuva se u katedrali u gradu Torinu na sjeveru Italije i nije izloženo javnosti, osim u posebnim prilikama. Dugo je 4 m i 41 cm, a široko 1 m i 13 cm i na njemu je otisnut lik muškarca čije je tijelo bilo prekriveno ranama koje ukazuju da je prije smrti bio mučen i raspet.

Trenuci molitve i kontemplacije bit će izravno prenošeni na društvenim mrežama, Youtubeu i Facebooku, a izravna poveznica na Facebook stranicu Torinske nadbiskupije nalazi se OVDJE.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja