Budi dio naše mreže

Pred ovogodišnji blagdan sv. Franje pazinski su fratri pripremili duhovne vježbe. Na duhovnu avanturu "Na putu sa sv. Franjom" kroz devet dana vodi vas fra Stanko Mabić. Što možete naučiti od sv. Franje? Puno toga! Od tog Asiškog siromaška možete naučiti u svakom čovjeku vidjeti ono dobro. Od njega ćete naučiti sa svima u miru razgovarati. Naučit će vas i voljeti prirodu. Iznad svega, naučit će vas da nas je Bog imenom zazvao.

/ dt

U dogovoru s franjevcima iz Pazina, prenosimo isječke iz e-duhovnih vježbi 2020. “Na putu sa sv. Franjom”.  Ako već niste, svakako preuzmite mobilnu aplikaciju e-duhovne vježbe za Android i iOS.

Priprema

Bog se daruje čovjeku samo onoliko koliko ga čovjek traži. „Tražit ćete me i naći ćete me jer ćete me tražiti čitavim svojim srcem.“ (Jr 29,13) Samim tim što si na ovim duhovnim vježbama znak je da tvoje srce traži Onoga koji te prvi uzljubio. Ovo je darovano vrijeme. Iskoristi ga da potražiš Gospodina za kojim čezne tvoje srce. Tvoju čežnju samo On može do kraja ispuniti. Ni jedan čovjek ni jedna stvar to ne mogu jer ti je On bliži od svih.

Čitanje

Iz Evanđelja po Mateju (Mt 5, 1-12)

Ugledavši mnoštvo, uziđe na goru. I kad sjede, pristupe mu učenici. On progovori i stane ih naučavati: “Blago siromasima duhom: njihovo je kraljevstvo nebesko! Blago ožalošćenima: oni će se utješiti! Blago krotkima: oni će baštiniti zemlju! Blago gladnima i žednima pravednosti: oni će se nasititi! Blago milosrdnima: oni će zadobiti milosrđe! Blago čistima srcem: oni će Boga gledati! Blago mirotvorcima: oni će se sinovima Božjim zvati! Blago progonjenima zbog pravednosti: njihovo je kraljevstvo nebesko!” “Blago vama kad vas – zbog mene – pogrde i prognaju i sve zlo slažu protiv vas! Radujte se i kličite: velika je plaća vaša na nebesima! Ta progonili su tako proroke prije vas!”

Razmatranje

Sveti Franjo u svome kratkom spisu Opomene većinu svojih opomena (16 od njih 28) počinje riječju blažen. Svih ovih šesnaest Franjinih blaženstava počivaju na prvom Isusovom blaženstvu: „Blago siromasima duhom njihovo je Kraljevstvo nebesko!“, s posebnim naglaskom na nutarnje siromaštvo. Ono što je zanimljivo kod Franje jest da je sve nazvao braćom i sestrama, i živu i mrtvu prirodu. Samo je siromaštvo nazivao Gospođa siromaština. Ne sestra nego Gospođa. Toliko ju je uzvisio jer je znao da o njoj ovisi njegovo spasenje i ona je u temelju njegove karizme. „Nitko nije bio toliko pohlepan za zlatom kao što je Franjo bio za siromaštvom.“ Toma Čelanski (Franjin suvremenik i prvi Franjin životopisac)

Što je Isus zaista rekao i mislio pod pojmom siromašan? Isus je mislio na čovjeka koji naprosto ne može bez Boga i koji ovisi o Bogu kao što prosjak ovisi o onome što dobiva od prolaznika. Pod tim se nužno ne podrazumijeva materijalno siromaštvo, nego apsolutna ovisnost o Bogu. Svijest i duboko nutarnje uvjerenje: ne mogu ništa učiniti bez Boga. Siromašan u duhu je onaj koji može izgovoriti riječi: „Oče, ne moja volja nego Tvoja!“ Abraham je možda najbolji pokazatelj ovog blaženstva. On je bio bogat, on je imao sve, ali je bio spreman sve žrtvovati za Boga, čak i svoga sina Izaka jer je bio potpuno predan Bogu.

Kad Franjo govori o savršenom veselju, govori o srcu koje se neće uznemiriti ni onda kada ga braća posve gladnoga i bosoga po kiši odbace i ne htjednu ga primiti u samostan. Savršeno veselje kod sv. Franje nije u tome što se on veselio zato jer su ga odbili onakvoga bosoga, gladnoga, promrzloga, nego zato što je sačuvao u sebi mir usprkos svim tim tegobama koje su ga zadesile. Dakle, nije blaženstvo u tegobama (žalosti, gladi, žeđi, studeni, progonstvu…), nego u miru koji vlada u meni usprkos svim tim tegobama. Što su tegobe veće, a u meni se ne poljulja taj mir koji dolazi od Boga kao dar, u meni će unutarnja sreća i blaženstvo biti veći. Istinsko siromaštvo po Franji isključuje svaku uznemirenost srca: „Samo onaj sluga živi stvarno siromaštvo koji se ne srdi i ne ljuti zbog drugoga.“

  • Biti siromašan u duhu znači biti apsolutno ovisan o Bogu. Svijest da ne možeš ništa bez Njega učiniti. Koliko se uzdaš u svojim pothvatima u Boga, a koliko u svoju snagu?

  • Kaže sv. Franjo da blaženstvo (sreća) u tebi ovisi o miru i spokoju koji vladaju u tvom srcu bez obzira koje ti tegobe život donese. Uznemiruješ li se zbog nastale situacije ili drugih ljudi koji ti nisu po volji ili zbog svojih šeprtljavih ruku?

Molitva

Gospodine, obećao si da ću biti blažen, ali ja to još uvijek nisam jer se nisam uspio osloboditi straha od siromaštva, bolesti i progonstva. Znam da se ne mogu pouzdati u sebe, u druge, u materijalne stvari jer smo svi krhki i nestalni kao glinene posude. Svu svoju nadu i vjeru polažem u Tvoje očinske ruke. Želim ovisiti samo o Tvojoj riječi. Moja glad za Tobom dublja je od hrane i imetka. Priznajem svoju glad srca i ne želim je potisnuti jurnjavom i zaposlenošću pa i onda kad mi život donese plač. Daj mi milost da shvatim da je moje siromaštvo izvor moje radosti. Svoju sigurnost ne želim stavljati u zemaljsko blago, već u ono na nebu jer želim da me zaobiđe onaj „jao“ a obuhvati Tvoj očinski i milosrdni „blago“.

Pripremio: fra Stanko Mabić, OFM

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja