Svaki put kad sveti Ivan Neumann nije uspio u svojim dnevnim odlukama, postajao je frustriran samim sobom, tražeći od Boga snagu da nadvlada svoje nesavršenosti. Što nam to govori? Između ostalog, da su se i sveci borili sa samima sobom. Pročitajte u nastavku.
Sveti Ivan Neumann bio je biskup koji je u svom životu uvijek težio savršenstvu, donosi Aleteia.
Dok je bio u sjemeništu nije bio zadovoljan dnevnim rasporedom ustajanja u 5 ujutro i donio je osobnu odluku da se uvijek budi u 4 ujutro. To je bila dnevna žrtva za koju je vjerovao da će mu pomoći na put do svetosti. Međutim, nije se uvijek mogao pridržavati tog osobnog rasporeda i bio je frustriran kada nije uspio.
O tome je pisao u svom dnevniku: Dušo moja, jadan li dan! Iako sam bio budan u četiri, nisam uspio brzo ustati, zbog lijenosti i nepažnje. Pomisao na moju nevjernost progonila me čak i u molitvi i nisam nalazio utjehe. O dušo moja! Priznaj svoju lijenost i nezahvalnost!
Često želimo nasljedovati svece bez da poznajemo svoje ograničenosti, ali i dobre strane. Tako onda, želeći ih nasljedovati (a ne uspijevajući) bivamo frustrirani.
Iako ono što je učinio nije bilo grešno, postavio si je visoke ciljeve ne zadovoljavajući se “prosječnom” svetošću. Kad god nije uspio u svojim odlukama, obraćao se Bogu za milost i snagu, prepoznajući Božji milosrdni pogled:
Ako bi Božanski Učitelj odbacio tako tromog i neposlušnog učenika, ti bi sigurno izgubio vječnu sreću. Kako bi ste lako mogli pasti u neki veliki grijeh da vas Njegova milost nije zaštitila! Što ćeš učiniti s ovom mojom jadnom dušom, o Isuse?
Češće bi se trebali voditi primjerom sv. Male Terezije i otkrićem njezina ‘malog puta’.
Njegov nas primjer podsjeća da sveci nisu bili savršeni i da su često bili frustrirani svojim slabostima. Njihove su ih slabosti držale poniznima i otvarale Božjoj milosti. I mi bismo trebali prepoznati kako ne uspijevamo, dok se u isto vrijeme oslanjamo na Božju snagu. Često želimo nasljedovati svece bez da poznajemo svoje ograničenosti, ali i dobre strane. Tako onda, želeći ih nasljedovati (a ne uspijevajući) bivamo frustrirani.
Ipak, češće bi se trebali voditi primjerom sv. Male Terezije i otkrićem njezina “malog puta”. Jeste li čuli za njega? Donosimo ga u nastavku.