Korizmene e-Duhovne vježbe zamišljene su kao poticaj na razgovor s Bogom kroz pet koraka: pripremu, čitanje, razmatranje, korak “Još malo” i molitvu. Autor teksta razmatranja trećeg tjedna e-Duhovnih vježbi je fra Marinko Klaić.
U dogovoru s franjevcima iz Pazina, prenosimo isječke iz duhovnih vježbi za Korizmu 2019. U njih se možete uključiti preuzimajući mobilnu aplikaciju za Android i iOS.
Uvod
Veličina carinikove molitve nije samo u tome što je bio svjestan svoje grješnosti i nedostojnosti, nego i što je pronašao hrabrost i slobodu stati pred Boga onakav kakav uistinu jest. Pred Bogom si samo ono što uistinu jesi, bez obzira na to što o sebi misliš.
Priprema
U stavu iskrenoga kajanja i slobode sjeti se da pred Bogom nikada ne moraš skrivati bilo što o sebi. Usudi se uzići u hram i susresti se s Gospodinom. Zazovi Duha Svetoga da ti pomogne u tome usponu ka tvojoj nutrini.
Čitanje: Lk 18,9-14
U ono vrijeme nekima koji se pouzdavahu u sebe da su pravednici, a druge podcjenjivahu, reče Isus ovu prispodobu.
»Dva čovjeka uziđoše u Hram pomoliti se: jedan farizej, drugi carinik. Farizej se uspravan ovako u sebi molio: ‘Bože, hvala ti što nisam kao ostali ljudi: grabežljivci, nepravednici, preljubnici ili — kao ovaj carinik. Postim dvaput u tjednu, dajem desetinu od svega što steknem.’
A carinik, stojeći izdaleka, ne usudi se ni očiju podignuti k nebu, nego se udaraše u prsa govoreći: ‘Bože, milostiv budi meni grešniku!’
Kažem vam: ovaj siđe opravdan kući svojoj, a ne onaj! Svaki koji se uzvisuje, bit će ponižen; a koji se ponizuje, bit će uzvišen.«
Razmatranje
Kako gledaš na sebe, a kako na druge? Što vidiš kod susjeda koji nisu vjernici, kod bliskih rođaka koji žive nevjenčano, kod poduzetnika iz svoje četvrti kojega ne bije dobar glas o poštenju…? Što misliš, kakvi su u Božjim očima?
Isuse, kakav sam u tvojim očima? Možda je to danas najvažnije pitanje.
Još malo
Stav farizeja nosi u sebi dvije opasnosti: pouzdavati se u sebe i podcjenjivati drugoga. Te dvije opasnosti uvijek idu jedna s drugom ruku pod ruku. Nije ono što farizej nabraja loše ako se svaki pojam uzme sam za sebe i ako mu nije svrha postaviti se iznad drugoga. Dobre osobine, dobri darovi i mogućnosti koje ti Bog daje jako lako mogu postati izvor prokletstva umjesto izvora blagoslova. Najgore je u svemu tome što je to farizeja učinilo slijepim i bezosjećajnim.
Dok narkoman ne prizna da je narkoman, usprkos svoj pomoći obitelji i društva nema ni govora o njegovu izlječenju. Tako je s kockom, s alkoholom, ali tako je i s nadutošću, samodostatnošću, samoopravdanjem, ohološću i svime onime što često obuzima čovjeka. Tako je baš sa svakom slabošću ili grijehom. Jedan je grješnik – farizej, u svojemu problemu ostao slijep, a drugi je – carinik, smogao hrabrosti pogledati istini u oči. ‘Bože, milostiv budi meni grešniku! Isus opravdava stav carinika, uza sve zlo u koje je carinik bio upleten, i on odlazi kući u miru.
Što je sve i koliko toga izgovorio farizej, a što je i koliko toga izgovorio carinik? Katkada je dobro naše molitve staviti na vagu. Uspijevaš li u svojoj osobnoj molitvi dosegnuti ono bitno? Ili ti se čini da imaš Bogu reći toliko toga i teško ti je uskratiti mu poneke molbe i obavijesti? Iza ovoga lukavo vreba nepovjerenje i nedostatak vjere. Može li Bog nešto ne znati ili nešto ne čuti i prije nego li izgovorim? Smisao molitve nije obavještavati Boga, nego ga susresti.
Molitva
Neka kratki vapaj ‘Bože, milostiv budi meni grješniku!’ prožme tvoj cijeli dan.